Polski Teatr Studio zawodowy!

Polski Teatr Studio zawodowy! – Polski Teatr Studio w Wilnie otrzymał status zawodowego teatru i staje się w pełni profesjonalnym teatrem.

To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich Polaków na Litwie. Nie tylko dla teatromanów, albowiem Polski Teatr Studio w Wilnie jest czymś w rodzaju sztandaru polskiej kultury na Litwie, która dotychczas niezbyt chętnie odnosiła się do wszelakich objawów języka polskiego i polskiej kultury.

 

Tym samym, obok Sceny Polskiej w Czeskim Cieszynie, Polski Teatr Studio w Wilnie staje się drugą stałą profesjonalną sceną, grającą po polsku zagranicą.

 

 

 

Polski Teatr Studio

 

 

 

 

Litwa. Polski Teatr Studio w Wilnie otrzymał status zawodowego teatru

Status polskiego teatru w Wilnie był jednym z tematów wielokrotnie podnoszonych przez wicepremiera Profesora Piotra Glińskiego, w rozmowach z ministrem kultury Litwy Simonasem Kairysem. Był również przedmiotem rozmowy obu ministrów w miniony wtorek podczas spotkania Trójkąta Lubelskiego w Krakowie.

 

Polskie Studio Teatralne w Wilnie zostało założone w listopadzie 1960 roku jako Polski Zespół Dramatyczny przy Klubie Pracowników Łączności. Była to pierwsza tego rodzaju placówka artystyczna utworzona po wojnie w Wilnie. Do dziś jest ośrodkiem spotkań inteligencji polskiej w Wilnie. Podstawowym celem działalności Teatru jest promocja oraz rozpowszechnianie teatralnej kultury polskiej na Litwie oraz promowanie spuścizny Teatru na Pohulance i teatru „REDUTA” Juliusza Osterwy.

 

Przez lata działalności Teatr wystawił ponad 90 spektakli i przedstawień na podstawie utworów dramatycznych, poetyckich, muzycznych. Organizuje również trzy międzynarodowe festiwale teatralne: od 1994 roku Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej, od 2012 roku – Międzynarodowy Festiwal MonoWschód, a od roku 2020 – Międzynarodowy Festiwal Teatralny „TRANS/MISJE Balticum”.

 

Spektakle Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie grane były na wielu scenach Polski, Niemiec, Łotwy, Czech, Słowacji, Austrii, Ukrainy, Białorusi, Rosji oraz Wielkiej Brytanii. Teatr współpracuje z wieloma instytucjami teatralnymi w Polsce i na Litwie, a od roku 2020 współpracuje również z Telewizją Polską Bądźmy Razem. TVP, czego efektem jest m.in. 8 spektakli dla Teatr Telewizji TVP zrealizowanych wspólnie z TVP Wilno, TVP3 Kraków  oraz TVP Kultura.

 

Źródło:
www.facebook.com

 

https://e-teatr.pl/litwa-w-wilnie-otrzymal-status-zawodowego-teatru-37675


#Teatr #PolskiTeatrStudio #Wilno #Litwa #Polonia