Poezja na Blogu

Od dzisiaj, czyli z pierwszym dniem nowego 2015 roku wprowadzam na moim Blogu nową kategorię – Poezja.

 

poezja 1Albowiem to właśnie poezja, teatr tańca, muzyka i malarstwo mają największy wpływ na moja twórczość i najbardziej mnie inspirują.

Postanowiłem przede wszystkim zrobić tu miejsce dla młodych nieznanych jeszcze szerszej rzeszy czytelników autorów, ale nie są to sztywne ramy i pod kategorią Poezja pojawią się także wiersze, które mnie w jakiś sposób inspirują, lub dotykają.

Na pierwszy ogień idzie poezja Patrycji Cichy – Szept, którą odkryłem na Facebooku:

 

 

 

wymyśliłam sobie
kilka chwil szczęścia
podobno już się skrada
nieśmiałe jest
zawstydzone moim brakiem doświadczenia
w braniu go
w ramiona
zapraszam – szepnęłam
a ono nie dowierzając usiadło mi na kolanach
rozgościło się
jeszcze tylko nakryję do stołu
dawno nie jedliśmy
głód duszy
puste talerze nadziei zapełnimy
od nowa

/P.C-Szept/

 

Patrycja Cichy – Szept

poezja

https://www.facebook.com/patrycja.cichy.7

www.drzewo-zycia.com

 

Poezja (z gr. ποίησις, poíesis – tworzenie, wytwórczość, sztuka poetycka) – wieloznaczny termin, współcześnie stanowiący przede wszystkim określenie dzieł literackich nienapisanych prozą lub synonim liryki.

  • Najdawniejsze, nieużywane już znaczenie terminu “poezja”, to ogół wszystkich dzieł literatury pięknej. Utożsamienie wszystkich dzieł literatury pięknej z poezją wynikało z tego, że większość utworów literackich pisana była mową wiązaną, a dzieła pisane prozą cenione były niżej.
  • W drugim, żywym do dziś znaczeniu terminu “poezja” oznacza mowę wiązaną, tj. wszystkie utwory pisane wierszem. W tym znaczeniu termin “poezja” jest przeciwieństwem terminu “proza“.
  • W tym znaczeniu zakres terminu “poezja” pokrywa się z zakresem terminu “liryka“. Znaczenie to jest najnowsze, używa się go od drugiej połowy XIX w. Utożsamienie poezji i liryki zaszło dlatego, że od tego czasu niemal cała twórczość epicka pisana jest prozą. Także dramat od drugiej połowy XIX w. rzadko pisany jest wierszem, mimo różnych prób ożywienia dramatu poetyckiego, dokonywanych np. przez T.S. Eliota i nowy teatr elżbietański. Kiedy używa się terminu “poezja” jako synonimu terminu “liryka”, włącza się w jego zakres nie tylko liryczne utwory wierszowane, ale także utwory liryczne pisane prozą (poematy prozą).
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Poezja

 

__________________________________________________________________
#poezja