Podróże w czasie są matematycznie możliwe

Amerykańscy naukowcy, którzy, jak wiadomo badają wszystko, łącznie z tym, że herbatniki nie są zrobione z herbaty, doszli ostatnio do wniosku, że podróże w czasie są matematycznie możliwe.

Co prawda te badania są akurat podparte solidnymi wyliczeniami, ale nie zmienia to faktu, że przynajmniej na razie nie jesteśmy w stanie potwierdzić ich hipotezy i mimo tego, że podróże w czasie są matematycznie możliwe, to pozostają one na razie w sferze teorii.

podróże w czasie są matematycznie możliwe

Amerykańscy naukowcy twierdzą, że podróże w czasie są matematycznie możliwe

Od zarania dziejów świat nauki zastanawiał się, czy pokazane w wielu filmach science-fiction sceny podróży w czasie są naprawdę możliwe w realnym świecie. Może wydać się Wam to dziwne, ale okazuje się, że tak!

Ludzie często w swoim życiu mieszają fikcję z rzeczywistością. Jedną z takich fikcji miały być podróże w czasie, które wielu naukowców chciało za wszelką cenę urealnić. Teraz okazuje się, że fikcja może stać się rzeczywistością, a to za sprawą dwóch fizyków z University of British Columbia.

Ben Tippett opracował z Davidem Tsangiem nowy model matematyczny oparty na Ogólnej Teorii Względności Einsteina. Artykuł naukowy na ten temat został opublikowany w amerykańskim prestiżowym czasopiśmie Classical and Quantum Gravity.

Naukowcy wskazują w nim, że istnieje ruch, który odnosi się do przemieszczania się w przód i tył w czasie i przestrzeni, a także jest on możliwy do obserwacji przez obserwatora znajdującego się zewnątrz. Chociaż zjawisko można wykorzystać, to jednak obecnie i jeszcze przez długi czas będzie ono poza zasięgiem naszej cywilizacji. Pojęcie podróżowania w czasie zostało przez nich określone pojęciem: TARDIS (to skrót od Traversable Acausal Retrograde Domain in Space-time).

Zjawisko to jest pewnego rodzaju bąblem egzotycznej materii w czasoprzestrzeni, w której obowiązują prędkości znacznie wyższe od prędkości światła. W zaprezentowanym modelu, maszyna czasu wykorzystuje zjawisko zakrzywionej czasoprzestrzeni. Czas zagina się po pewnej trajektorii i powstaje okrąg. Wewnątrz niego człowiek może odbyć podróż w czasie zarówno do przodu, jak i wstecz.  Pewnie domyślacie się, że takie zjawisko pojawia się przy obiektach o bardzo dużych masach.

W tej chwili ludzkość nie jest w stanie stworzyć wehikułu czasu opartego na tym modelu, ponieważ musielibyśmy wejść w posiadanie egzotycznej materii. Naukowcy nie wykluczają, że kiedyś się to zmieni.

Praca naukowa fizyków z University of British Columbia nie jest jedyną mówiącą, że podróże w czasie są matematycznie możliwe. Oczywiście lwia część świata naukowego uważa, że to bajka, tłumacząc, że nie ma już zaplanowanej i istniejącej przyszłości, a jeśli już można zbudować wehikuł czasu, to z jego pomocą można odbywać podróże tylko do czasów, które już miały miejsce.

Źródło: GeekWeek.pl/Phys.org 

www.geekweek.pl/news/2019-01-18/amerykanscy-naukowcy-twierdza-ze-podroze-w-czasie-sa-matematycznie-mozliwe/?fbclid=IwAR2hvj8VM4dcA2QasDuBi0C5aSq5EpoVzYmrRQMgql2mJJjL0XRRUqT3mLg


#PodróżewCzasie