Podpisać się pod Manifestem nie mogę

Podpisać się pod Manifestem nie mogę – Joanna Szczepkowska wystosowała list do Kultury Niepodległej, w którym mówi, że Manifestu nie podpisze.


Podpisać się pod Manifestem nie mogę Joanna Szczepkowska

Niedawno napisałem artykuł o tym dlaczego w manifeście Kultury Niepodległej coś niewątpliwie śmierdzi, a wczoraj Joanna Szczepkowska opublikowała List do Kultury Niepodległej, w którym zwraca uwagę na dokładnie te same rzeczy, które budzą moją wątpliwość, a nawet wstręt.

“Podpisać się pod Manifestem nie mogę, bo bardzo nie chciałabym punktu 1a, a więc powstania „Obywatelskiej Rady, która będzie opiniowała politykę kulturalną i działalność edukacji państwa”. Nie chcę, żeby kolejny raz ktoś władczy opiniował, czy niezależność artysty jest warta uwagi. Nie chcę też „Przyjęcia zasady pozytywnej rekomendacji Obywatelskiej Rady Kultury dla kandydatów na ministra kultury i dziedzictwa narodowego”, ponieważ nie wierzę w apolityczność tej Rady.

Kulturo Niepodległa! Naprawdę uważacie, że prawica z lewicą wyłonią kandydata na ministra kultury? To po co taki minister? Jak on ma dawać pieniądze na wychwalanie naszego „niepokalanego dziedzictwa” i jednocześnie finansować wyszydzanie bohaterów? Taki minister to człowiek kompletnie bez kręgosłupa. Chcecie takiego ministra?”*

Pisze między innymi Pani Szczepkowska i dokładnie określa to o czym tak naprawdę w tym manifeście chodzi, żeby grupa trzymająca władzę w teatrze w poprzednich dziesięcioleciach, a teraz tej władzy pozbawiona, mogła wrócić znowu do koryta.

A ja mam już dosyć rozdawania kart przez kilku smutnych panów, którzy mieli wpływ na wszystko, co działo się w teatrze instytucjonalnym za poprzedniej władzy, panów którzy decydowali o tym kto ma przejąć jaki teatr, kto ma dostać grant, kto ma dostać pieniądze na festiwal i kto ma ten festiwal wygrać.

Ja nie chcę powrotu czasów, kiedy słynne niejakie lobby dyktowało warunki na polskiej scenie teatralnej, co w efekcie doprowadziło do 30 procentowego spadku frekwencji w teatrze polskim w przeciągu ostatnich dziesięciu lat.

Dlatego tak samo, jak Pani Szczepkowska ja tego manifestu nie podpiszę!

Amen

*
Link do źródła:
www.rp.pl/Plus-Minus/309149928-Joanna-Szczepkowska-List-do-Kultury-Niepodleglej.html#ap-1


#kulturaniepodległa