Płukanie mózgu snem

Płukanie mózgu snem – Sen jest niezwykle ważną częścią naszego istnienia. Okazuje się, że mózg podczas snu oczyszcza się z toksyn.

Sen był zawsze nad wyraz ważną częścią mojego życia. Uważam go wręcz za rodzaj medytacji, albowiem wiele z problemów przed jakimi stanąłem, jako reżyser, rozwiązywałem właśnie we śnie i najlepsze sceny, jakie zrobiłem w teatrze, powstały właśnie w ten sposób. Nie wiedziałem jednak, że mózg także oczyszcza się z toksyn podczas snu i że jest to swoiste płukanie mózgu snem właśnie.

 

 

 

Płukanie mózgu snem

 

 

 

Płukanie mózgu snem

Sen oczyszcza mózg z toksyn

Nasz mózg podczas snu oczyszcza się z toksyn powstających podczas wytężonej pracy umysłowej – twierdzą amerykańscy naukowcy na łamach “Science”.

 

Sen jest nadal niewyjaśnionym do końca fenomen. Dlaczego ludzie i zwierzęta zasypiają, skoro oznacza to czasową bezbronność wobec drapieżników? Obecnie przyjmuje się, że sen może być niezbędny do uczenia się i zapamiętywania.

 

Zespół specjalistów z University of Rochester Medical Centre uważa, że jednym z głównych powodów, dla których potrzebujemy snu jest oczyszczanie mózgu. Naukowcy wykazali, że podczas snu komórki mózgu kurczą się, otwierają się luki pomiędzy neuronami, co pozwala na wymycie toksyn przez płyn. Jeśli proces oczyszczania mózgu zostanie zaburzony, mogą wystąpić zaburzenia w jego funkcjonowaniu – tak jak w chorobie Alzheimera, w przebiegu której w mózgu gromadzą się patologiczne białka.

 

Teoria naukowców z University of Rochester opiera się na dokonanym przez nich w ubiegłym roku odkryciu w mózgu systemu “glimfatycznego” – związanego z komórkami gleju odpowiednika układu limfatycznego, którym przepływa płyn mózgowo-rdzeniowy oczyszczający tkanki mózgu i transportujący składniki odżywcze. Badania mózgów myszy wykazały, że system glimfatyczny jest podczas spoczynku nawet 10 razy aktywniejszy, a jednocześnie objętość komórek (prawdopodobnie glejowych) spada nawet o 60 procent.

 

Jak powiedziała BBC biorąca udział w badaniach dr Maiken Nedergaard, mózg ma do dyspozycji tylko ograniczony zasób energii – jak się wydaje, musi w związku z tym wybierać pomiędzy dwoma stanami funkcjonalnymi – czuwaniem oraz snem, podczas którego jest oczyszczany.

 

“To jak urządzanie przyjęcia – można się bawić z gośćmi albo sprzątać dom, ale nie da się bawić i sprzątać jednocześnie” – dodaje dr Nedergaard. Prawdopodobnie przetwarzania informacji także nie da się połączyć z “płukaniem mózgu”.

 

Planowane są badania z udziałem ludzi, które powinny wyjaśnić na ile słuszna jest teoria dotycząca czyszczenia mózgu podczas snu.

 

Źródło: racjonalista.pl

 

https://dobrewiadomosci.net.pl/226-sen-oczyszcza-mozg-z-toksyn/


#sen