Pierdol się, Polsko!

Pierdol się, Polsko! – Laureatem mocno podejrzanej nagrody im. Kazimierza Kutza, został Szczepan Twardoch, słynący ze swojej antypolskości.

Mam nieodparte wrażenie, że ta nagroda powstała tylko i wyłącznie w celach promocji niejakiego Talarczyka i jego kolegów, których cechuje antypolskość, antyinteligencja i wszelakie postawy antyobywatelskie.
Zresztą, co to za nagroda, z którą nie zgadza się nawet sama wdowa po Kazimierzu Kutzu? Ma ona tylko windować kariery tych kolesi, które bazują na ziejącej nienawiści do wszystkiego, co Polskie.
Zatem viva Talarczyk!
Viva Twardoch!
Pierdol się, Polsko!

 

 

 

Pierdol się, Polsko!

 

 

 

 

Pierdol się, Polsko!

Jerzy Illg: A gdzie postawa obywatelska i zaangażowanie Twardocha?

Votum separatum postanowił też ogłosić Jerzy Illg, redaktor naczelny wydawnictwa Znak, również – jak Iwona Świętochowska-Kutz – członek kapituły nagrody. Nie był jednak obecny na gali w Katowicach.

 

– Uważam, że doszło w jakimś stopniu do złamania regulaminu tej nagrody, który mówi, że są nią honorowani twórcy nie tylko za swoje dokonania artystyczne, ale też za postawę obywatelską i zaangażowanie, które przyczynia się do budowania społeczeństwa demokratycznego i tolerancyjnego – postawę, jaką reprezentował patron tej nagrody.

 

Nie wypowiadam się tutaj o twórczości laureata – zdania na jej temat są podzielone, jedni odbierają ją entuzjastycznie, inni krytycznie.

 

Mój sprzeciw wzbudza jego postawa, którą prezentuje w wypowiedziach, artykułach, wywiadach. Sprowadza się ona do tego, że generalnie Szczepan Twardoch ma w dupie społeczne zaangażowanie, manifestacje i protesty organizowane w obronie zagrożonych praw obywatelskich. Wyszydza te działania, cynicznie przedkładając ponad to swoją „splendid isolation”, ciasny krąg prywatnych przyjemności. Od spraw, którymi żyje Polska, ważniejsze są dla niego boks, szermierka, podróże jachtami, bycie ambasadorem Mercedesa.

 

Zresztą Polskę też ma w tym samym miejscu (nie warto wypominać mu słynnego „Pierdol się, Polsko!”), bo liczy się dla niego tylko Śląsk. By nie być gołosłownym – dwa cytaty (niewyrwane z kontekstu, tylko integralnie z nim związane):

 

„Polskie sprawy publiczne są gdzieś daleko w ogonie listy rzeczy, które mnie interesują”.

 

I drugi:

 

„Mam w dupie głosowania w Sejmie. Jestem pisarzem, a nie dziennikarzem na sejmowej galerii. Nie interesuje mnie to. (…) Naprawdę wkładam dużo wysiłku w to, żeby nie wiedzieć, co się dzieje wokół mnie”.

 

Nie wnikam w to, na ile ta postawa – a także obsesyjna niechęć do inteligencji – jest efektem kompleksów.

 

https://e-teatr.pl/szczepan-twardoch-z-nagroda-im-kazimierza-kutza-wybor-podzielil-kapitule-22031?fbclid=IwAR3lGqO4HH8OlETm2Ex1KIyac0GYNkE9aD5rBdk7Va0f9-v3hU3SeWYj4I4


#SzczepanTwardoch #KazimierzKutz #RobertTalarczyk