Tags

Related Posts

Share This

Pasjonaci teatru

Pasjonaci teatru to dla mnie ludzie, dla których teatr nie jest tylko drogą na skróty do zrobienia kariery, zarobienia kasy i przylutowania swoich tyłków do stołków dyrektorskich.

 

pasjonaciWczoraj byłem w teatrze Teatr Gry i Ludzie w Katowicach na bardzo dobrym przedstawieniu Maiusa von Meyenburga pod tytułem “Męczennicy”.
https://www.facebook.com/events/1498628477086658/?fref=ts

Zobaczyłem grupę ludzi, którzy robią teatr z olbrzymim zaangażowaniem, pasją i poświęceniem i zrobiło to na mnie ogromne wrażenie.

Oczywiście wiem, że ten teatr działa od lat nastu, nie w tym rzecz.

Rzecz w tym, że takich miejsc na mapie teatralnej Śląska, a nawet polski nie ma zbyt wiele – a te które są zazwyczaj nie są w teatrach instytucjonalnych.

Moim zdaniem najmocniejszą, najmniej skażoną kolesiostwem, nepotyzmem i układami jest właśnie polski Off, albo inaczej Polska Scena Niezależna.

To właśnie tam moim zdaniem ostatnio powstaje większość ciekawych rzeczy. To właśnie tam ludzie pracują z o wiele większym oddaniem, niż w większości teatrów państwowych, nie zważając na godziny pracy, bonusy, premie i dopłaty do wczasów pod gruszą.

Nie zrozumcie mnie źle – daleki jestem od rozwiązywania publicznych teatrów, ale uważam, że mają one bardzo wiele do nauczenia od teatrów prywatnych i niezależnych.

Oczywiście wiem także, że o wiele łatwiej jest pewne rzeczy robić w teatrze, który nie ma związanych rąk NIKami, PIPami i innymi przepisami regulującymi czasy pracy i funkcjonowanie instytucji publicznych, ale jedna rzecz nie wymaga żadnych zezwoleń, pozwoleń, regulacji prawnych i zarządzeń – mówię tu o PASJI, bo moim zdaniem ona jest najważniejsza, kiedy chce się tworzyć teatr i taką właśnie pasję zobaczyłem wczoraj w Teatrze Gry i Ludzie.

Są tam pasjonaci, których może pozazdrościć niejeden renomowany teatr w regionie i Polsce.

Na gwiazdkę pod choinkę życzyłbym sobie więcej takich.

A więc pasjonaci pod choinkę!

Amen

 

Teatr Gry i Ludzie

Teatr Gry i Ludzie (Stowarzyszenie Ogrody Teatru) − stowarzyszenie teatralne mające swą siedzibę w Katowicach.

pasjonaci

Budynek starej stacji kolejowej wDąbrówce Małej, który obecnie jest siedzibą teatru

Teatr Gry i Ludzie powstał w 1996 roku. Od początku swego istnienia realizował spektakle plenerowe, prezentując je w całym kraju. W2003 roku premierą “Miłości Fedry” Sary Kane z cyklu “Nowa Dramaturgia” oficjalnie rozpoczął działalność na własnej scenie, która mieści się w starym dworcu PKP w Katowicach – Dąbrówce Małej przy alei Niepodległości

https://pl.wikipedia.org/wiki/Teatr_Gry_i_Ludzie

https://kempinsky.pl/gryiludzie.pl/pl/

To są prawdziwi pasjonaci

________________________________________________________________________
#teatr