Na parapecie moich dłoni

“Na parapecie moich dłoni”, albo “Przepowiednia” to piękny wiersz Wojciecha Hübnera pochodzący z tomiku wierszy „Wnętrze mojej dłoni”, który wzbogaca od jakiegoś czasu mój kącik poetycki.

 

PRZEPOWIEDNIA

być — to jakbyś rano
spojrzał w okno
na-parapecie-moich-dlonii zobaczył domy szybujące jak obłoki
ludzi lądujących jak ptaki
na parapecie twojej dłoni
i więcej nic
ale to chyba wystarczy
by uwierzyć w realność
świata z którego wróciłeś
budząc się przed minutą
inaczej niż być — tego ja nie potrafię
bo trzeba by było stanąć
zwyczajnie na chodniku
i przy akompaniamencie skrzypiących butów
poruszać się w linii poziomej
podglądając wieczność u bliźnich
a ty i tak strzelisz do mnie
chorego na ryzyko tylko tym
wyleczysz
pod głowę położysz mi woreczek zamszowy
i palce na powieki
bym znów się nie obudził rano
i nie spojrzał w okno
by ludzie nie siadali
jak ptaki na parapecie
moich dłoni

 

 

 

 

Wojciech Maciej Hübner

Wojciech Maciej HübnerWojciech Maciej Hübner urodził się 11 stycznia 1964 roku w Łodzi. W 1983 roku zajął II miejsce w XXIV Łódzkiej Wiośnie Poetów. Autor tekstów piosenek do spektaklu «Przyjaciel Wesołego Diabła» według Kornela Makuszyńskiego w reżyserii Józefa Zbiróga (Teatr Nowy w Łodzi 1984). Publikował swoje wiersze w «Ziemi Kaliskiej», na antenie Łódzkiej Rozgłośni Polskiego Radia, w internecie. Współpracuje jako autor tekstów piosenek z Chórem UTW w Łodzi. Działa w grupie wolontariatu AktywniPlus.

 

https://www.facebook.com/wojciech.hubner.5?fref=ts

 

 

 

 

Wnętrze mojej dłoni

„Wnętrze mojej dłoni” to wybór wierszy z dwu niepublikowanych tomików -zbioru lirycznych refleksji „opowiedziane kiedyś” i zboru wierszy miłosnych i erotyków ”czas liczony od zmierzchu”.

 

link do nabycia książki:
www.taniaksiazka.pl/wnetrze-mojej-dloni-maciej-h-bner-p-632248.html

 

 

 

 

parapet

parapet

 

1. odpowiednio obrobiony kawałek deski, blachy, kamienia itp., umieszczony poziomo poniżej okna wewnątrz lub na zewnątrz pomieszczenia; podokiennik;
2. część okopu, nasyp ziemny chroniący przed pociskami nieprzyjaciela, stanowiący również podparcie obsługiwanej broni; przedpiersie

 

https://sjp.pl/parapet

 

 

 

 

Podział parapetów

  • parapety zewnętrzne – umieszczone po stronie zewnętrznej, montowane ze spadkiem na zewnątrz dla ułatwienia odprowadzenia wód deszczowych. Parapety zewnętrzne narażone są na działanie warunków atmosferycznych. Wykonywane są z blach stalowych(ocynkowanych lub powlekanych tworzywem), blach aluminiowych, kamieni sztucznych, kamieni naturalnych (najczęściej granitu), wyklejeń ceramicznych (najczęściej za pomocą klinkieru).
  • parapety wewnętrzne – stanowią wykończenie powierzchni w pomieszczeniu. Ponieważ nie są narażone na warunki pogodowe, materiał, z jakiego są wykonane zależy tylko od funkcji pomieszczenia. Najczęściej stosowane materiały to drewno, kamień, kamień sztuczny, tworzywo sztuczne.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Parapet


#poezja