Para w gwizdek

Para w gwizdek – O kolejnym bardzo nieudanym przedstawieniu Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim w Katowicach.

“Gromko zapowiadany musical „Korfanty. Rebelia!” w reżyserii Roberta Talarczyka… to niestety para w gwizdek i przesadne nagromadzenie decybeli, skutecznie uniemożliwiające zrozumienie tekstów piosenek.” – pisze Paweł Kluszczyński na E-teatrze w swojej recenzji zatytułowanej “Demoniczna bajka bez morału”.

 

 

 

Para w gwizdek

 

 

 

 

Para w gwizdek

Pan Robert Talarczyk, jak zwykle, żeruje na Śląsku i wszystkim, co śląskie, w sposób bardzo cyniczny wykorzystując sentymenty Ślązaków do swojej tradycji i historii. Niestety stworzył tym samym swoisty skansenowski zapiecek ze sceny Teatru Śląskiego, o którą przecież powstańcy śląscy walczyli i przelewali za nią krew, żeby padały z niej słowa po polsku.

 

Być może najgorsze jest jednak to, że ten samozwańczy reżyser wydaje ogromną publiczną (czyli naszą) kasę, żeby schować swoją reżyserską nieudolność za wielkością widowiska, które im droższe, tym w jego mniemaniu lepsze. I można przecież ukryć się za choreografią, głośną muzyką i efektami świetlnymi.

 

Kluszczyński w swojej recenzji stwierdza zatem dalej – “Czy to za sprawą piekielnej interwencji, czy może decyzji o przepisaniu biografii na bajkę, a może zbyt dużej chęci zrobienia arcydzieła lub wszystkiego po trosze, fakty z życia Wojciecha Korfantego rozmyły się.”

 

“Węglowe dziedzictwo w dobie kryzysu klimatycznego staje przed wizją zamknięcia, może zatem czas budować nową legendę regionu, nie używając frazesów.” – podsumowuje autor recenzji.

 

A my, serdecznie NIE polecamy tej sceny.

 

***

 

Artur Pałyga

 

„Korfanty. Rebelia!”

 

reżyseria: Robert Talarczyk

 

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego: premiera 12 stycznia 2024

 

występują: Nina Batovska, Aleksandra Bernatek, Katarzyna Błaszczyńska, Natalia Dinges (gościnnie), Karina Grabowska, Emilia Kubiak (gościnnie), Ewa Kutynia, Anna Lemieszek, Kateryna Vasiukova, Piotr Bułka, Dariusz Chojnacki, Paweł Kempa, Wiesław Kupczak, Arkadiusz Machel, Andrzej Ogłoza (gościnnie), Cezary Studniak (gościnnie), Dawid Ściupidro (gościnnie), Zbigniew Wróbel

 

***

 

Paweł Kluszczyński – autor recenzji, opowiadań, poezji, bajek i bloga ijestemspelniony.pl oraz kolaży; finalista kilku edycji Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego dla młodych krytyków teatralnych, członek Komisji Artystycznej 28. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

 

link do całego artykułu:

https://e-teatr.pl/demoniczna-bajka-bez-moralu-45309


#teatr