PAPROCHY W OKU

Dotała do mnie jeszcze jedna bardzo pozytywna recenzja naszej “Peggy Pickit”. Oto ona:

Znowu

 

wrzaskJuż drugi rok z rzędu mam zaszczyt oraz nieskrywaną przyjemność recenzować spektakle wystawiane przez grupy teatralne z całej Polski na Festiwalu Dramaturgii Współczesnej odbywającym się jak zwykle w Zabrzu na deskach Teatru Nowego.

Tegoroczny Festiwal jest już trzynastą (czego starał się głośno nie mówić, aby nie zapeszyć, dyrektor naczelny – Jerzy Makselon) edycją. Ale w sumie nie na tym chciałbym się skupić, a raczej na spektaklu, który oficjalnie otworzył teatralne święto w Zabrzu, czyli o przedstawieniu „Peggy Pickit widzi twarz Boga” Rolanda Schimmelpfenniga odegranym przez Teatr Ludowy z Krakowa przez Martę Bizoń, Karolinę Stefańską, Krzysztofa Góreckiego, Tadeusza Łomnickiego i Jacka Wojciechowskiego, pod przewodnictwem reżysera Grzegorza Kempinsky’ego.

Spektakl traktuje głównie o współczesnych relacjach międzyludzkich, które według autora zatarły się znacznie w dobie internetu i telefonów komórkowych. Główną zasadą budującą przedstawienie są kwestie powtarzane po wielokroć. Spektakl obnaża ludzką fałszywość, którą na scenie oglądamy w formie flashabacków i cięć. Krytykuje skłonność ludzi do przymykania oka na problemy, które nie wpływają na ich życie, lecz tylko pośrednio ich dotyczą. Mówiąc krótko – są to paprochy w oku tych, którzy za wszelką cenę starają się realizować swój american dream. Nie jestem ekspertem, ale jak na mój prosty gust, gra aktorska była na poziomie niezwykle wysokim, z którym już dawno się nie spotkałem. Chylę również czoła za to, że mimo zmęczenia cała grupa wytrwała na posterunku podczas konferencji, która miała miejsce bezpośrednio po spektaklu. Przedstawienie polecam wszystkim miłośnikom refleksji na temat dzisiejszego świata.

„Peggy Pickit widzi twarz Boga” dostarczyło mnóstwo pozytywnych emocji, dlatego myślę, że pan dyrektor niesłusznie obawiał się pechowej liczby, która towarzyszy tej edycji Festiwalu. Nie wątpię, że inne spektakle będą na równie wysokim poziomie i zarówno one, jak i sama impreza, usłyszą wiele pozytywnych opinii. Z niecierpliwością czekam na więcej.

______________________________________________________________________________________________________________
#GrzegorzKempinsky #PeggyPickit #RolandSchimmelpfennig #TeatrLudowy #fetiwal #TeatrNowywZabrzu #RzeczywistośćPrzedstawiona #MartaBizoń #TadeuszŁomnicki #americandream

21 października 2013 t e a t r a l n i k 5, Bartosz „Szajba” Bujnowski