Ożenić się, wymiata

Ożenić się, wymiata to znakomita recenzja mojego Ożenić się nie mogę w Gdyńskim Teatrze imienia Gombrowicza wyszukana w Internecie przez Martę Fiałkowską.

 

Ożenić się nie mogę

Głupota i próżność nie starzeją się… 

Ożenić się, wymiataOżenić się nie mogę – Aleksandra Fredry to sztuka, która otworzyła nowy sezon artystyczny w Teatrze Miejskim imienia Witolda Gombrowicza w Gdyni. 

Reżyser  Grzegorz Kempinsky tym razem sięgnął po komedię hrabiego  Aleksandra Fredry (1793 – 1876), którą nie tylko wyreżyserował, ale również  sam opracował jej  tekst, scenografię i świetną ścieżkę dźwiękową.

Jak przystało na klasyczną komedię – było baaardzo dużo śmiechu, a adaptacja tego tekstu na język teatru okazała się prawdziwym sukcesem. Okazuje się, że pewne cechy ludzkie, przywary, słabości – są cały czas aktualne, w związku z tym  tekst sztuki z XIX wieku jest zrozumiały dla współczesnego odbiorcy.

Całość akcji rozgrywa się głównie w  przestrzeni wystawnego salonu w domu pana Gdańskiego. W pierwszym akcie stoi w nim m.in. pozłacany fortepian, który ma  specyficzną właściwość – oto wydaje śmieszne melodyjki przywołujące lokaja. W centralnej części sceny widnieje  wielki ekran, na którym pokazywani są celebryci podczas wywiadów.

Główny bohater to pechowy mężczyzna Florian Florek, który bezskutecznie usiłuje się ożenić ( w tej roli – Rafał Kowal). W roli Hermenegildy (dużo młodszej żony wdowca, pana Gdańskiego) wystąpiła Beata Buczek – Żarnecka. W sposób przezabawny zagrała typową współczesną celebrytkę, która „ustawia się do kamery”, żyjąc na pokaz, a jednocześnie udaje wzór wszelkich cnót. Monika Babicka zagrała Julię, córkę pana Gdańskiego z pierwszego małżeństwa. Ta współczesna Barbie (Julia)  rozśmieszała publiczność swoimi minami, pozami i hiperpoprawnym językiem. Szymon Sędrowski jako pan Milden (młody amant, model) wzbudzał salwy śmiechu, gdy bezskutecznie walczył  z atakującym go mikrofonem…

Jednak największy śmiech wywoływał służący pana Gdańskiego (aktor Piotr Michalski). Do historii tego teatru przejdzie scena z jego udziałem, w której siedzi pomiędzy córką a żoną pana Gdańskiego i przekłada ich rozmowę o małżeństwie na język migowy .

www.sopot.pl/aktualnosci-szczegoly/items/sie-nie-moge.html

 


#ozenicsieniemoge