Osoby dojrzałe emocjonalnie

Osoby dojrzałe emocjonalnie – Jak wiadomo wiek biologiczny, a dojrzałość to dwie kompletnie różne sprawy i często nie idą w parze.

Kiedy byłem na pierwszym roku reżyserii, byłem beniaminkiem na tym roku, bo miałem zaledwie 20 lat, a najstarsza osoba na roku miała lat 40.
Pamiętam, że z tego powodu na początku miałem wielki kompleks, bo byłem taki młody, a reszta moich kolegów taka doświadczona, jak mi się wydawało.
Póki nie nastał taki dzień, kiedy mieliśmy jakąś próbę i o coś się posprzeczaliśmy, i właśnie ten nasz najstarszy kolega zaczął krzyczeć piskliwym głosem, a potem wyszedł trzaskając drzwiami.
Patrzyłem w osłupieniu na ten popis niedojrzałości i wtedy mi przeszło. Od tamtej pory wiedziałem, że osoby dojrzałe emocjonalnie wcale nie muszą mieć wiele lat metrykalnych.

 

 

 

Osoby dojrzałe emocjonalnie

 

 

 

Osoby dojrzałe emocjonalnie

Jak rozpoznać osobę dojrzałą emocjonalnie? Wiek nie ma znaczenia

Dojrzałość emocjonalna nie zawsze będzie szła w parze z wiekiem biologicznym. Zobacz, jak ją rozpoznać u siebie i u innych.

 

Są osoby, które już od wielu lat noszą dowód osobisty w portfelu, a wciąż zachowują się „nieodpowiedzialnie jak na swój wiek” lub „wciąż są dzieciakami”. Z drugiej strony mamy nastolatków, o których mówi się, że są „dojrzalsi od swoich rówieśników” lub „wyjątkowo rozwinięci”. O co dokładnie chodzi w takich sformułowaniach? O nasz wiek, ale nie ten biologiczny, a emocjonalny.

 

Czym jest dojrzałość emocjonalna?

Osoba dojrzała emocjonalnie wie, kim dokładnie jest i jaką ma wartość. Jest opanowana i może poradzić sobie z własnymi emocjami. Potrafi także reagować w odpowiedni sposób, nawet w trudnych i nieprzewidywalnych sytuacjach. Z takim spojrzeniem na dojrzałość emocjonalną zgadza się także doktor psychiatrii Timothy J. Legg.

 

Oto 5 najważniejszych cech, które wyróżniają osobę dojrzałą emocjonalnie.

 

Przyznanie się do błędu

Takie osoby potrafią przyznać się do błędu. Nie będą wykłócały się o szczegóły tylko po to, by udowodnić, że jednak się nie myliły. Znają swoją wartość, dlatego przyznanie się do błędu i wypowiedzenie szczerych przeprosin nie jest dla nich czymś, co może uderzyć w ich ego. Zdają sobie sprawę z tego, że nie są nieomylne i akceptują to.

 

Ludzie, którzy osiągnęli dojrzałość emocjonalną, nie będą mieli ciągłej potrzeby wypowiadania się na temat przeróżnych spraw – politycznych, społecznych, kulturowych, itp. Wiedzą, że nie zawsze mają rację, a ich wiedza jest okrojona.

 

Rozpoznawanie i akceptowanie potrzeb

Osoby dojrzałe emocjonalnie wiedzą, czego potrzebują. Jeśli czują, że są zmęczone, zrobią sobie przerwę w pracy i nie będą odczuwały z tego powodu poczucia winy. Takie osoby nie będą się bały prosić o pomoc. Nie będą czuły wstydu, zażenowania czy speszenia. Jeśli osoba dojrzała emocjonalnie ma partnera życiowego,  w jasny sposób będzie mu potrafiła przekazać to, czego chce i czego oczekuje.

 

Wyznaczanie granic

Wyznaczanie granic nie jest dla nich problemem. Zdają sobie sprawę z tego, że jest to forma dbania o siebie i innych. Jeśli tylko ktoś przekroczy ich granice, nie będą bały się wypowiedzieć swojego zdania. Nigdy jednak nie będą agresywne czy sfrustrowane. Jeśli na coś zwracają uwagę, to dlatego, że zależy im na dobru swoim lub bliskich.

 

Odpowiedzialność

Dojrzałość emocjonalna oznacza przede wszystkim branie odpowiedzialności za siebie i otaczający świat. Osoby dojrzałe emocjonalnie są pokorne. Zamiast obwiniać innych (i siebie), będą zadawały pytania o to, co można realnie zrobić, by poprawić daną sytuację lub rozwiązać problem.

 

Słabość jest naturalna

Ludzie dojrzali emocjonalnie nie boją się swoich słabości. Chętnie podzielą się swoimi negatywnymi przeżyciami i doświadczeniami, zwłaszcza jeśli czują, że ich błąd może komuś pomóc. Mają ogromną empatię i wiedzą, że swoim przykładem mogą kogoś wesprzeć i pokazać, że nie jest on sam.

 

Osoby dojrzałe emocjonalnie nie mają również potrzeby bycia ciągle ocenianymi pozytywnie. Czują, że mają swoje słabości, dlatego będą mogły czegoś nie wiedzieć. Znają swoją wartość, dlatego każdą konstruktywną krytykę wezmą pod uwagę, natomiast tę toksyczną – odfiltrują i nie będą się nią przejmować.

 

Kamila Geodecka
15.02.2021

 

https://urodazycia.pl/psychologia/dojrzalosc-emocjonalna-czy-faktycznie-jestes-doroslym-czlowiekiem-125944-r1/


#DojrzałośćEmocjonalna