Okropny Wiśniowy Sad w Łodzi

Okropny Wiśniowy Sad w Łodzi – Nie dziwne, że Marcin Hycnar rezygnuje z dyrektorowania Teatrem Jaracza w Łodzi, bo co premiera, tym gorzej.

W Teatrze Jaracza w Łodzi, Maria Warsicka wyreżyserowała okropny Wiśniowy Sad.

 

 

 

Okropny Wiśniowy Sad w Łodzi

 

 

 

 

Okropny Wiśniowy Sad 

Wiśniowy sad

„Wiśniowy sad” Antoniego Czechowa w reż. Małgorzaty Warsickiej w Teatrze im. Jaracza w Łodzi. Pisze Rafał Turowski na stronie rafalturow.ski.

 

Nie na wszystkie pytania, z którymi wyszedłem z tego spektaklu, znam odpowiedź.

 

Na przykład  – dlaczego niektóre postacie grają w kostiumach z epoki, a inne – w zupełnie współczesnych. Albo – dlaczego aktorzy wygłaszają część  kwestii zwracając się do publiczności? (Było to czymś stosunkowo okropnym). Jaką  rolę pełni w tym spektaklu grana na żywo muzyka, która sączyła się z drugiego planu, zresztą trochę za głośno, stanowiąc przedziwne  tło i tak dziwnej całości.  Dalej – jak nie znając niemieckiego (bądź kontekstu) połączyć – zresztą pięknie zaśpiewany – song Ich Weiss… z wydarzeniami na scenie? I dlaczego na liście płac twórców znajduje się nazwisko p. Zenona Martyniuka?

 

I czy  obsługa techniczna naprawdę musi się co chwila na scenie pojawiać co raz donosząc nowe rekwizyty bądź je zabierając? (Nie wnosiło to nic poza wywoływaniem wrażenia chaosu). A kompletnie nie zrozumiałem  wygłoszonej po ukraińsku kwestii Włóczęgi (przez ukraińską zresztą aktorkę), której to Włóczędze Raniewska daje ostatni grosz, a po chwili swojego gestu żałuje. Mam poważne lęki przed wnikliwym analizowaniem tej – skądinąd jednej z kluczowych w tekście Czechowa – sceny.

 

Aktorzy robili wrażenie pozostawionych samym sobie, jakby właściwie cały zespół (poza Andrzejem Wichrowskim i momentami Bogusławem Suszką) udawał, że gra Czechowa,  unieważniał go, postponował; gdyby Raniewska z Paryża nie przyjechała, to i tak nikt by tego nie zauważył, bo także i jej postać została w tym przedstawieniu unieważniona. Jeśli był to zabieg celowy, to pytanie najważniejsze – o czym w takim razie był ten Wiśniowy Sad?

 

https://e-teatr.pl/wisniowy-sad-24015

 

 

 

 

Wiśniowy sad

Wiśniowy sad (ros. Вишнëвый сад) – dramat Antoniego Czechowa, napisany w 1903 r., po raz pierwszy wystawiony 17 stycznia 1904 przez Konstantina Stanisławskiego. To ostatnia sztuka teatralna Czechowa. Tematem utworu jest degradacja rosyjskiej szlachty.

 

Choć sam Czechow uważał, że utwór jest komedią, a w pewnych momentach wręcz farsą, wystawiany był jako melodramat, wbrew zamysłom i protestom autora. Spór ten wystąpił już podczas pierwszego wystawienia sztuki – Stanisławski upierał się, żeby przedstawić ją w tonacji tragicznej. Czechow był temu tak przeciwny, że nie chciał pojawić się na premierze; namówiony, pojawił się dopiero na początku drugiego aktu.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wi%C5%9Bniowy_sad


#MarcinHycnar