Off Polska – podsumowanie

Off Polska – podsumowanie. 1 czerwca w Łodzi odbyło się pierwsze spotkanie Ogólnopolskiej Offensywy teatralnej, która ma jednoczyć i koordynować działania polskiego Offu.

 

Katarzyna Knychalska

Off Polska - podsumowanieDrodzy,
dzięki raz jeszcze za spotkanie!

W środę 1 czerwca spotkaliśmy się w gronie ponad 60 osób (reprezentujących razem ok.40 teatrów) i radziliśmy wspólnie 8 godzin. Poruszyliśmy dziesiątki tematów, które postaram się w dużym skrócie streścić w punktach:

– sytuacja teatru offowego w poszczególnych regionach układa się różnie. Problemem w zjednoczeniu się na poziomie województwa są konflikty interesów i konkurowanie. Pojawił się wniosek, że Offensywa powinna się w pierwszej kolejności zająć problemami ogólnopolskimi, a zjednoczenie wokół nich może w efekcie promieniować na regiony. Do każdego regionu został przydzielony „opiekun”, który będzie przekazywał Offensywie informację o działaniu offu w swoim województwie i w razie potrzeby i chęci organizował lokalne spotkania

– za podstawowy problem polskiego offu uznaliśmy słabe sieciowanie. Informacja o projektach, warsztatach, festiwalach nie przepływa między nami wystarczająco sprawnie. Nie posiadamy miejsca w internecie, które zbierałoby informacje o działaniach offu. Przedstawiliśmy projekt portalu, który mógłby takie miejsce stanowić. Pojawił się też mocny postulat, aby spotykać się częściej i rozmawiać nie tylko na tematy organizacyjne, ale także artystyczne i ideowe. Wyraziliśmy potrzebę zorganizowania corocznych „tagów offu”, które pozwoliłyby zaprezentować spektakle w jednym miejscu i czasie, tak by kuratorzy, dyrektorzy, dziennikarze i inne zainteresowane osoby, mogły się tam pojawić

– poruszyliśmy temat solidarności środowiska. Offensywa powinna być zgromadzeniem, które szybko i skutecznie reaguje w obronie zagrożonego zespołu czy artysty. Powinniśmy występować publicznie (listy/petycje/media) w sprawach konfliktów władz lokalnych z teatrami, ale także wobec organów centralnych. Postanowiliśmy, że pierwszym wspólnym głosem będzie list do MKiDN w sprawie projektu dofinansowania produkcji teatrów offowych – OFF-POLSKA.

– zauważyliśmy potrzebę rozmowy o rozwiązaniach prawnych, dotyczących naszej działalności. Powstał projekt grupy roboczej, która opracuje zagadnienia ochrony prawnej artystów offowych i przedstawi je na sierpniowym konferencji ZASPu. Grupa robocza będzie korzystała z pomocy prawników i wypracuje rekomendacje, przydatne w rozwiązywaniu problemów, z jakimi zgłoszą się do niej poszczególne zespoły.

– wyraziliśmy potrzebę rozmowy o poszukiwaniu i stwarzaniu nowych źródeł finansowania działalności offu. Obok zaprezentowanego programu OFF POLSKA pojawił się postulat powołania grupy roboczej do tych właśnie kwestii

– dyskutowaliśmy również nad kwestiami edukacji, kontaktów międzynarodowych i problemów infrastrukturalnych. Każde z tych zagadnień ma również mieć docelowo własną grupę roboczą.
https://www.facebook.com/groups/1724693754410107/permalink/1741188192760663/


#teatr