Odwiedzić Wszystkich Świętych

Odwiedzić Wszystkich Świętych – Niezwykle celnie, ale także niezwykle lirycznie i nastrojowo pisze Anna Rychter o Wszystkich Świętych.


Odwiedzić Wszystkich Świętych

 

ODWIEDZINY, CZYLI WIECZÓR PRZY ŚWIECACH

Z naręczem wytrwałych chryzantem, w szmaragdzie iglastej jedliny pójdę dzisiaj odwiedzić Wszystkich Świętych. Nikt sam nie będzie w tym dniu pochmurnym i zimnym. Bramy żelazne gościnnie otworzą aleje na oścież, liście gdzieniegdzie dopadną na granit krzyża schylony. Dymnie i wietrznie zaduszny listopad powita marszem żałobnym.

W cieple płonących zniczy Babcię kochaną zobaczę pod drzewem starego jesionu, jak troska się bym zeszła z gałęzi spróchniałej bezpiecznie… Dziadek też będzie tuż obok, naprawi wózek z wikliny dla lalki szmacianej, co twarz ma śmiejącą się zawsze na przekór losowi każdemu. W alejce, tej tuż przy kaplicy Ciocia Marysia się zjawi jak zawsze piękna i dobra z tortem bezowym, co kręcić się będzie na szklanej paterze… Wuj Stefan szachownicę rozłoży drewnianą, trumiennie głęboką, gdzie czarny laufer polami sunąć będzie ukośnie ze zdartym płatkiem białej łysiny… o…o…o…, a te kłęby błękitu, skąd znać będę tak dobrze? To Tato przyjdzie na chwilę, zwabiony ogniem złocistym od znicza, nie będzie choć raz żebrał zapałek, by zaciągnąć płuca dymem bez filtra…

Tłum znajomych twarzy mgłą zgęstnieje zsiniałą, będzie ich więcej i więcej…  Tak pójdę wciąż dalej przed siebie, rozdam naręcze zmarznięte na lewo, na prawo, każdemu światło dołożę jak nakrycie do stołu i kilka paciorków modlitwy odmówię ze łzami, bo Wszyscy Święci czekają dziś na listopadowy wieczór przy świecach…

Anna Rychter, 1 listopada 2017 r.

 

Uroczystość Wszystkich Świętych

Uroczystość Wszystkich Świętych (łac. Sollemnitas Omnium Sanctorum) – w Kościołach łacińskich uroczystość ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie, przypadająca corocznie na dzień 1 listopada, treściowo połączona z następującym po niej obchodem liturgicznym Dnia Zadusznego. W doktrynie Kościoła katolickiego jest wyrazem wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości.

 

Wszystkich Świętych

«katolickie święto ku czci zmarłych, obchodzone 1 listopada»
https://sjp.pwn.pl/sjp/Wszystkich-Swietych;2528407.html


#WszystkichSwietych