Obrachunki Fredrowskie w Teatrze w TV

Obrachunki Fredrowskie w Teatrze w Telewizji – Jeśli nadarzy się Państwu okazja obejrzenia „Obrachunków Fredrowskich” w telewizji, nie zmieniajcie kanału!!! „Teatr w Telewizji” warto oglądać!

 

Obrachunki Fredrowskie

 

„ Obrachunki Fredrowskie czyli Fredro po męsku ” w Teatrze w Telewizji

Co miesiąc w ośrodku TVP3 Kraków na Krzemionkach odbywa się niecodzienne nagranie. Nie jest to kolejny odcinek serialu, ani kabaretu, ale… teatr. Dyrektor krakowskiego oddziału telewizji Bogdan Wasztyl postanowił udowodnić, że telewizja może (a nawet powinna)  pełnić kulturotwórczą misję, dlatego też zdecydował się na stworzenie cyklu „Teatr w Telewizji”, którego  dyrektorem artystycznym został Grzegorz Kempinsky. W ramach projektu, w studiu TVP3 wystawiane są kameralne, wartościowe spektakle, które dopełniają ofertę teatralną Krakowa.

W miniony poniedziałek ośrodek na Krzemionkach gościł krakowski Teatr Bez Rzędów. To nieformalna grupa teatralna założona przez Lecha Walickiego, skupiająca młodych twórców, którzy na co dzień związani są z teatrami w całej Polsce, a w wolnym czasie tworzą własne przedstawienia. Licznie zgromadzonej na Krzemionkach publiczności przypomnieli twórczość polskiego mistrza mowy wiązanej, Aleksandra Fredry.

Pomysł spotkania z dawną polską literaturą może wydawać się nieatrakcyjny dla współczesnej publiczności, której przyszło żyć w czasach cyfrowego przekazu informacji (w tym także i sztuki). Jednak zastosowana w spektaklu konwencja inscenizacyjna skutecznie przełamała tę obawę. Urok „Obrachunków …” tkwi przede wszystkim w zaskakująco pomysłowym i trafionym doborze dekoracji i kostiumów. Fredrowska epoka została bowiem przywołana za pomocą …sporych ilości zwykłego, białego papieru!

Wykorzystanie go na kilku płaszczyznach dało niesamowity efekt. Od samego początku wprowadziło w klimat epoki tworząc na podłodze i w przestrzeni tła szachownicę (utworzoną ze zwykłych, białych kartek). Wszystkie rekwizyty, ba! nawet elementy kostiumów także wykonane zostały z papieru. I tak na scenie pojawia się pełna gama papierowych szabli, kielichów, butelek, okularów, peruk, czy sukni, dzięki którym sześciu ubranych na czarno aktorów bez problemu wchodzi w różnorodne role –  od dzielnych rycerzy po powabne damy. Dowcipnie i niebanalnie.

Konstrukcja spektaklu ma formę kolażu – fragmenty dzieł Fredry takich jak ZemstaDamy i huzary czy Śluby Panieńskie przeplatają się scenami namiętności, radości lub żalu nawiązującymi do relacji męsko-damskich. Zabrakło mi jednak mocno zaakcentowanego motywu przewodniego wiążącego fabułę, który zmniejszyłby wrażenie kalejdoskopowości przedstawienia i określił jego przesłanie. Miałam też kłopot z odbiorem spektaklu. Zespół wydał mi się dość nierówny pod względem warsztatu aktorskiego. Lech Walicki i Jakub Popławski stanowią jego mocne dwa filary, pozostała czwórka aktorów niestety odbiega od nich umiejętnościami. Pochwalić należy natomiast dopracowaną zespołowość całej szóstki pod kątem ruchu scenicznego, budowania energii poszczególnych scen oraz mocno zauważalnego czerpania radości z granych przez siebie postaci. Brawa należą się pianistce – poza klasyczną grą na fortepianie stworzyła niebanalne efekty muzyczne, które w ciekawy sposób ilustrowały akcję.

Jeśli nadarzy się Państwu okazja obejrzenia „Obrachunków Fredrowskich” w telewizji, nie zmieniajcie kanału. Zobaczcie i przypomnijcie sobie wielką, polską literaturę zaprezentowaną w ciekawej inscenizacji. Bo co jak co, ale „Teatr w Telewizji” warto oglądać!

 

Teatr Bez Rzędów

OBRACHUNKI FREDROWSKIE, CZYLI FREDRO PO MĘSKU

na motywach wybranych komedii Aleksandra Fredry

  • Premiera : 28 czerwca 2013

https://kempinsky.pl/nascenie.info/


#TeatrwTelewizji

Leave a Reply