Szybko obrać jajko

Jajko na twardo doprowadza mnie zawsze do łez, kiedy mam je obrać. Próbowałem już chyba wszystkich sposobów jak obrać jajko, ale żaden się nie sprawdził. Ten natomiast działa!

 

jajkoWiem, że już raz zamieszałem linki do filmików, które miały ułatwić obieranie, ale żaden sposób nie jest tak łatwy, jak ten.

Zamieszczam link do filmiku, w którym dowiecie się jak błyskawicznie  obrać jajko na twardo:
www.popularnie.pl/jajko-na-twardo/

Wszystko, co potrzebujecie, żeby bez problemu w kilka sekund obrać jajko to jedynie szklanka i trochę wody – to działa!!!

 

Jajko na twardo

Jajko na twardojajko gotowane w wodzie tak długo, aż dojdzie do całkowitego ścięcia żółtka. Tak przygotowane jajka mogą być jedzone same, ewentualnie z dodatkami, takimi jak majonez, chrzan, czy musztarda; mogą też stanowić część innych potraw – na przykład sałatek, kanapek, czy zup.

Jedno kurze jajko na twardo zawiera przeciętnie 78 kilokalorii.

Istnieje wiele technik gotowania jaj na twardo. Jedna sugeruje powolne gotowanie we wrzątku, inna – aby doprowadzić wodę do wrzenia, a następnie wyłączyć dopływ energii do naczynia, w którym gotowane jest jajko i pozwolić jej oraz jajku powoli wystygnąć. Zbyt długo gotowane jajko, ponad 10 minut, traci smak, przybiera sinawy kolor, a na żółtku może powstać zielonkawy nalot.

Jaja ugotowane na twardo mogą być przechowywane w lodówce nawet do kilku tygodni.

Jajka na twardo stanowią często ważną część pierwszej fazy diety Atkinsa.

 

jajka na twardo w kulturze

Dekorowane jajka zwane pisankami stanowią ważny element Wielkanocy.

W kulturze żydowskiej jajko jest symbolem ofiary z czasów Świątyni i jest spożywane m.in. podczas święta Paschy przy wieczerzy Sederowej.

W filmie Cool Hand Luke bohater grany przez Paula Newmana zakłada się, że zje 50 jajek na twardo w ciągu jednej godziny.

W książce Terry’ego Pratchetta Straż nocna Samuel Vimes na pytanie rewolucjonistów, czego chce od rewolucji, odpowiedział, że “Jajka na twardo”. Uargumentował to stwierdzeniem, że kiedy jutro wzejdzie słońce, nikt z nich nie dostanie wolności, prawdy i sprawiedliwości, a on może będzie miał szansę na swoje jajko.

Jeden z odcinków serialu Little Britain jest zatytułowany Hard-Boiled Egg Eating (Jedzenie jajka na twardo).

Jedna z powieści Hiroshiego Ogiwary nosi tytuł Hard Boiled Egg (Jajko na twardo).

Ellis Parker Butler napisał opowiadanie The Hard-boiled Egg.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jajko_na_twardo

________________________________________________________________________
#jajko