Nowy Rok

Nowy Rok – Nic nie jest nam dane na wieczność. Doceńmy to, co jest nam dane i próbujmy żyć dobrze, bo nigdy nie wiadomo, co nas czeka.

Nowy Rok. Pierwszy dzień roku, zawsze był dla mnie dniem magicznym. Taki rok w pigułce. Zapowiedzią tego, co mnie czeka w roku, który nadchodzi. Jeśli chorowałem w pierwszy dzień roku, to chorowałem cały rok. Jeśli coś przez przypadek się zepsuło, to cały rok był pokitraszony. Wiem, że to jakieś takie z pogranicza przesądów i ludowych wierzeń, ale nic na to nie poradzę. Głęboko wierzę w magię tego dnia i zawsze mi się to sprawdza. Dlatego zawsze z odrobiną niepokoju wkraczam w nowy rok. I uważnie śledzę to, co mi się tego dnia przytrafia.

 

 

 

Nowy Rok

 

 

 

 

Nowy Rok

Jest coś magicznego w pierwszym dniu roku.
Jest jakby zapowiedzią wszystkiego, co nas czeka – taki rok w pigułce.

 

Dlatego oglądałem koncert noworoczny z Wiednia, który zawsze służy mi w wyciszeniu i refleksji z mieszanymi uczuciami; Po pierwsze, mam ambiwalentne uczucia, co do samego powstania tej tradycji*. Ale także z wdzięcznością za to co mam i niepokojem przed tym, co przede mną i nieznanym.

 

Jakkolwiek by nie było, jeśli dobry los dał nam zdrowie, próbujmy przeżyć ten rok dobrze, bo sam fakt, że jest nam dany, jest wielkim darem.

 

 

 

 

* Koncert noworoczny Filharmoników Wiedeńskich

Koncert noworoczny Filharmoników Wiedeńskich (niem. Neujahrskonzert der Wiener Philharmoniker) – rokroczna inicjatywa muzyczna, zapoczątkowana przez Josepha Goebbelsa, ministra propagandy i oświecenia publicznego III Rzeszy, (po anschlusie Austrii w 1938), który chciał uczynić nazistowski już wtedy Wiedeń miastem kultury i muzyki. W 1938 roku Filharmonicy Wiedeńscy byli już „oczyszczeni z Żydów” (judenrein) – orkiestra pozbyła się kilkunastu muzyków „niewłaściwego pochodzenia”, a w 1942 roku na stu dwudziestu trzech członków orkiestry sześćdziesięciu należało do NSDAP. Koncert jest wykonywany przez Filharmoników Wiedeńskich od 31 grudnia 1939 roku (sylwester 1939)

 

Koncert poświęcony jest głównie kompozytorom z rodziny Straussów (Johannom Straussom ojcu i synowi, oraz Józefowi i Eduardowi), ale zawiera także utwory innych kompozytorów. Sam koncert wzbogacany bywa występami zespołu baletowego Opery Wiedeńskiej, a także pewnymi elementami żartobliwymi, w tym z udziałem publiczności inspirowanej przez dyrygenta. Od 1959 transmitowany jest, w ramach odpowiednio Euroradia oraz Eurowizji, przez liczne stacje radiowe i telewizyjne. W Polsce koncert transmitowany jest przez Program Drugi Polskiego Radia, Program Drugi Telewizji Polskiej, oraz TVP Kultura. Wieloletnim komentatorem transmisji telewizyjnej był Bogusław Kaczyński.

 

Pierwszy raz koncert wykonany był w sylwestra 1939, następne – począwszy od roku 1941 odbywały się w Nowy Rok. Tradycyjnie wykonywane są podczas tego koncertu walc „Nad pięknym modrym Dunajem” (od 1945) i „Marsz Radetzky’ego” (od 1946). Sala koncertowa przystrajana jest kwiatami. W latach 1980-2013 były one przekazywane w darze z włoskiego miasta San Remo, zaś od 2014 pochodzą one z ogrodów miejskich Wiednia.

 

Bilety

Miejsca w Filharmonii na Koncert Noworoczny rezerwowane są nie mniej niż rok naprzód. W rzeczywistości odbywają się trzy koncerty o takim samym repertuarze. Najsłynniejszy z nich to Koncert Noworoczny (1 stycznia), wcześniej ma miejsce Koncert Sylwestrowy (31 grudnia), a 30 grudnia ma miejsce koncert próbny. Na każdy z powyższych koncertów można wylosować bilety, jedynym warunkiem jest wypełnienie odpowiedniego formularza na stronie Filharmoników Wiedeńskich. Formularz taki pojawia się w styczniu bądź lutym na rok przed daną serią „koncertów noworocznych”. Formularz jest dostępny w języku niemieckim i angielskim. Na każdy z trzech wymienionych koncertów należy wypełnić osobny formularz. Ceny biletów zależą od rodzaju koncertu. Bilety na koncert noworoczny wahają się od 35 do 1200 euro, za koncert sylwestrowy – od 25 do 860 euro, a za koncert próbny – od 20 do 495 euro. Osoby, którym powiedzie się w trakcie losowania, otrzymują w lutym lub marcu listowne zawiadomienie o wygranych biletach, należy zapłacić za nie przelewem do końca czerwca danego roku. Osoby, którym się nie powiodło, otrzymują zawiadomienie drogą elektroniczną (e-mail).

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Koncert_noworoczny_Filharmonik%C3%B3w_Wiede%C5
%84skich#Bilety


#NowyRok