Nowak niemile widziany

Pisałem niedawno na temat niedawnego konkursu na dyrektora Teatru Polskiego w Poznaniu, którego dyrekcję ma objąć Imćpan Nowak – https://kempinsky.pl/przejac-teatr-po-cichu/

 

Palais_Nowak_LogoZastanawiałem się w tym artykule, jak to jest, że ów kuchenny celebryta, który jako dyrektor Teatru Wybrzeże wpędził go w gigantyczne długi dostaje w “nagrodę” następny teatr.

Poza tym jest jedną czołowych postaci spółdzielni teatralnej, która bez pardonu wtyka swoich ludzi na stołki dyrektorskie gdzie się da, która chciałaby mieć monopol na jedynie słuszny teatr w całej Polsce i dzięki której Polska zalicza największy odpływ widza w powojennej Polsce, albowiem proponuje teatr byle jaki, nacechowany brakiem warsztatu i profesjonalizmu, kompletnym brakiem narracji i całkowicie niezrozumiały dla normalnego widza.

Pewnie skończy się ta sprawa, jak zwykle, że pod presją niezwykle silnie popieranego przez prasę środowiska wokół spółdzielni i Minister Kultury, która także raczej robi to, co spółdzielnia chce, włodarze miasta będą musieli się ugiąć i powołać pana Kowalskiego, a pośrednio Nowaka.

Ale ważne jest to, że przynajmniej widać szerzącą się wiedzę na temat poczynań tego środowiska i że urzędnicy już nie tak bezmyślnie bez refleksji przyklepują następnych kandydatów spółdzielni, oznacza to, że jesteśmy raczej bliżej niż dalej końca ich rządów w Polskim teatrze.

Oby!

 

Maciej Nowak niemile widziany w Teatrze Polskim. Przez wiceprezydenta Solarskiego

Marcin Kowalski i Maciej Nowak mieli pokierować od nowego sezonu Teatrem Polskim w Poznaniu. Ale ta koncepcja nie podoba się nowemu wiceprezydentowi od kultury Jędrzejowi Solarskiemu
Przez ostatnich 12 lat teatrem kierował Paweł Szkotak. Pracownicy zarzucali mu mobbing i autorytarne rządy. Szkotak w konkursie na kolejną kadencję nie wystartował. Miał mu to zasugerować prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Pisaliśmy o tym w “Wyborczej”.Nowak, zadeklarowany gej

Do konkursu zgłosiło się 16 osób. Ale tylko dwoje kandydatów otrzymało pozytywne oceny komisji powołanej przez prezydenta. Marcina Kowalskiego, wicedyrektora finansowo-administracyjnego teatru, poparło siedmiu z dziewięciu członków komisji. Pozostałe dwa głosy dostała reżyserka Natalia Korczakowska. Inni kandydaci – ani jednego.

Na tej podstawie komisja zarekomendowała prezydentowi kandydaturę Kowalskiego. A ten od początku nie ukrywał, że jeśli zostanie szefem teatru, to na stanowisko dyrektora artystycznego powoła Macieja Nowaka. Wspólnie stworzyli program dla teatru. “Będzie to teatr życzliwy dla każdego widza, walczący z wszelkimi formami wykluczenia: pokoleniowego, obyczajowego, fizycznego, światopoglądowego i klasowego” – napisali.

Nowak w mediach zapowiadał zaś rewolucję, której chce dokonać. – Nie dam Poznaniowi spokoju – mówił w jednym z wywiadów.

Maciej Nowak był założycielem i pierwszym dyrektorem Instytutu Teatralnego. Przez cztery lata kierował gdańskim Teatrem Wybrzeże. Jest zadeklarowanym gejem, nie ukrywa lewicowych poglądów. Gdy szefował teatrowi w Gdańsku, był w konflikcie z politykami z Pomorza, którzy krytykowali jego repertuar, zarzucali obyczajowe ekscesy.

Niedawno pytaliśmy prezydenta, czy nie boi się tych kontrowersji. – Oceniam zawodowe dokonania Nowaka. Nie mam uprzedzeń – odpowiedział Jaśkowiak.

Co się zmieniło? – W zeszłym tygodniu w Urzędzie Miasta pojawił się pomysł, by to jednak Natalia Korczakowska została dyrektorem teatru – relacjonuje nam, zastrzegając anonimowość, jeden z urzędników.

– Nic o tym nie wiem. Ale na decyzję, kto będzie dyrektorem, wszyscy czekamy – mówi nam Korczakowska. I dodaje: – Byłam przekonana, że nie mam już szans.

“Duet Kowalski-Nowak to najlepsze rozwiązanie”

By zostać dyrektorem, Korczakowska nie potrzebuje rekomendacji komisji konkursowej, bo prezydent nie musi brać jej pod uwagę. Korczakowska to znana reżyserka, spektakle wystawiała m.in. w Teatrze Narodowym i Teatrze Wielkim w Warszawie.

Marcin Kowalski spotkał się niedawno z zespołem Teatru Polskiego. – Wiem, że rozmawiał z prezydentem Jaśkowiakiem i już nic nie jest pewne. Każdy scenariusz jest możliwy – relacjonuje Piotr Kaźmierczak, aktor Teatru Polskiego i szef związku zawodowego w teatrze. Jego zdaniem duet Kowalski-Nowak to najlepsze rozwiązanie dla sceny: – Za kilkanaście dni zaczyna się sezon, a my nie mamy dyrektora, jesteśmy nieprzygotowani. Nie ma czasu na wahania prezydenta, tym bardziej że motywowane są politycznie.

O co chodzi? Urzędnicy mówią nam, że prezydent przestraszył się kontrowersji związanych z Nowakiem. Miał zasugerować Marcinowi Kowalskiemu, że zostanie szefem teatru, jeśli na dyrektora artystycznego wybierze kogoś innego niż Nowak.

Kowalski nie zamierza się ugiąć: – Spotkałem się z prezydentem i czekam na jego decyzję. Ale jeśli Maciej Nowak nie zostanie dyrektorem artystycznym, nie przyjmę stanowiska. To Nowak przygotował nasz program.

– Nie wiem, co się o mnie mówi w Poznaniu i jakie są opinie na mój temat. Czekam na informację od Marcina Kowalskiego – mówi Nowak.

Co Solarskiemu się nie podoba

Według naszych informacji kandydaturę Kowalskiego chce utrącić nowy wiceprezydent Jędrzej Solarski, który ma nadzorować kulturę. Był też szefem komisji konkursowej. Głosował przeciwko Kowalskiemu właśnie z powodu Nowaka.

– Nie znam go. Ale nie podobało mi się to, że podczas posiedzenia komisji – zamiast omawiać kandydaturę pana Kowalskiego – skupialiśmy się wyłącznie na rozmowie o Macieju Nowaku – mówi nam Solarski.

Przeciwnikiem kandydatury Kowalskiego był też Artur Różański, radny PiS, również członek komisji konkursowej. Razem z Solarskim głosował za Natalią Korczakowską.

– Jej wizja była ciekawsza i przedstawiona w przystępny sposób – mówi “Wyborczej” Różański. I dodaje: – Sugerowałbym jednak, by prezydent pośpieszył się z wyborem dyrektora. Zwłoka szkodzi teatrowi.

Co na to prezydent Jaśkowiak? Nie udało nam się z nim skontaktować. Wczoraj rozmawiała z nim jednak szefowa wydziału kultury Justyna Makowska. – Prezydent wciąż nie podjął decyzji – mówi nam Makowska.
https://kempinsky.pl/poznan.gazeta.pl/poznan/51,36037,18584869.html?i=0

_____________________________________________________________________________
#teatr