Niezwykle elegancki pan Bohdziewicz

Niezwykle elegancki pan Bohdziewicz – Znakomita anegdota o wspaniałym wykładowcy szkoły filmowej, który słynął z elegancji i sztuki mówienia.

Reżyser filmowy i wykładowca łódzkiej filmówki Antoni Bohdziewicz słynął z tego, że był niezwykle elegancki.

 

 

 

Niezwykle elegancki pan Bohdziewicz

 

 

 

 

Niezwykle elegancki pan Bohdziewicz

Kazimierz Kutz*:

(…) Kiedyś z Kubą Morgensternem i Januszem Weychertem przegapiliśmy termin jednego z egzaminów u ANTONIEGO BOHDZIEWICZA. Dał nam szansę: mamy przyjść do niego w środę o szóstej. No tośmy poszli.

 

W gabinecie swojego mieszkania miał nad biurkiem szafkę z szufladkami, w których na karteczkach miał posegregowane złote myśli – wspaniale przemawiał, a zawsze zaczynał od jakiegoś cytatu i kończył też cytatem.

 

– Panowie napiją się herbaty? – pyta.

 

My, że owszem, bardzo chętnie.

 

Zanim nam ją podał, zrobił krótki wykład o herbatach. W końcu zaparzył, podał i mówi:

 

– Będziecie uzasadniać, po co chcecie być reżyserami. Równocześnie. Ten, który pierwszy zamilknie, dostanie lufę.
Po czym odwrócił się do nas dupą, skierował w stronę otwartego okna, nabił i zakurzył fajkę, a my jęliśmy gadać jeden przez drugiego. Zapierdalamy, zapierdalamy, rzecz nie ma końca, bredzimy, ale brniemy. W końcu się odwrócił i mówi:

 

– Dobra, po trói macie. Wypierdalać.

 

Taki gość.

 

* Kazimierz Kutz, “Będzie skandal”, wydawnictwo Znak, Kraków 2019, s. 78.

 

 

 

 

Antoni Bohdziewicz

Antoni Bohdziewicz, ps. „Wiktor” (ur. 11 września 1906 w Wilnie, zm. 20 października 1970 w Warszawie) – polski reżyser i scenarzysta filmowy. W latach 1948–1966 wykładał w PWSFTviT w Łodzi. Zasiadał w jury konkursu głównego na 12. MFF w Cannes (1959).

 

Absolwent Politechniki Warszawskiej (1928). W 1930 rozpoczął pracę w wileńskiej rozgłośni Polskiego Radia[1]. Zasłynął jako reżyser słuchowisk bogato ilustrowanych akustycznie. Pracował także jako recenzent filmowy. Wyjechał na stypendium filmowe do Paryża. Studiował w Ecole Technique de la Photographie et Cinematographie. We Francji zrealizował pierwsze krótkometrażowe filmy dokumentalne. Po powrocie do kraju został współpracownikiem kroniki filmowej PAT oraz recenzentem tygodnika „Pion”. Dalsze krótkometrażowe filmy dokumentalne realizował w Spółdzielni Autorów Filmowych SAF.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Antoni_Bohdziewicz


#Elegancja