Nieme wyznanie

Nieme wyznanie – to następny odcinek znakomitej książki Anny Rychter, “Trener Duszy”, o życiu codziennym kobiet we współczesnej Polsce.

Jesienna przez chwilę patrzyła na swoje nieme wyznanie, aż litery zaczęły się skraplać i popłynęły z nich długie strużki wody.

 

 

 

Nieme wyznanie

 

 

 

 

Nieme wyznanie

Wyszła z kabiny i szczelnie owinęła się białym ręcznikiem, który zdjęła z wieszaka. Ciężko przysiadła na krześle, zarzuconym jej ubraniami. Była bardzo zmęczona tą długą, gorącą kąpielą, nieprzespaną nocą, a może czymś jeszcze, czego nie była pewna.

 

Podeszła do terakotowej ściany naprzeciwko lustra i na zaparowanej powierzchni napisała wielkimi literami: „Kocham Cię”. Przez chwilę patrzyła na swoje nieme wyznanie, aż litery zaczęły się skraplać i popłynęły z nich długie strużki wody. Wiedziała, że już za chwilę ten napis zniknie i nigdy więcej nikt go nie zobaczy.

 

Otworzyła drzwi łazienki. Z wnętrza mieszkania wdarł się rześki powiew powietrza. Wzięła głęboki oddech, zamknęła oczy, a potem powoli wypuściła całą zawartość płuc. Wokół panowała głucha cisza. Otulona ręcznikiem poczłapała boso do kuchni. W zlewie stały dwa kieliszki po koniaku i dwie srebrno-czarne filiżanki z resztkami herbaty. Odkręciła kran z zimną wodą i odczekała chwilę, aż będzie dostatecznie lodowata. Pochyliła się, zmrużyła oczy i zaczęła pić dużymi haustami.

 

„Nie ma to jak łyk zimnej wody na rozpaloną głowę”- pomyślała o historii pod prysznicem i nagle posmutniała. Zegar na kuchence mikrofalowej wskazywał 3:26. Za oknem szarzało.

 

C.D.N.

 

 

 

 

Link do strony FB, Ani:
Anna Rychter

 

strona, gdzie można kupić całą książkę Ani:

https://zaczytani.pl/ksiazka/trener_duszy,druk

 

 

 

 

 

Miłość – uczucie, typ relacji międzyludzkich, zachowań, postaw. Często jest inspiracją dla dzieł literackich lub malarstwa. Stanowi ważny aspekt psychologii, filozofii i religii.

 

W chrześcijaństwie definiowana jest jako „dążenie bytu do dobra”, uważana jest za najważniejszą cnotę (1 Kor 13,13) oraz sens życia człowieka.

 

Etymologia

Język polski
Rzeczownik miłość w tekstach z XIV i XV wieku miał znaczenie „litość, miłosierdzie”, które równolegle występowało do sensu „łaskawość, łaska, przychylność”. Wyraz pochodzi od prasłowiańskiego słowa milostь, którego sens ogólnosłowiański to ‘litość’. Ta dawna forma z kolei pochodzi od imiesłowu miły czasownika mijać. Pierwotnie zadiektywizowany miły oznaczał „godnego litości”, a czasownik mijać w swej danej postaci mei niósł sens „mijać kogoś; przechodzić, nie atakując”. Zatem dawny miły, czyli meilos to taki, którego „można minąć (spokojnie); przejść obok, nie dobywając broni”.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C5%82o%C5%9B%C4%87


#TrenerDuszy