Niemcom nie ufam

Niemcom nie ufam – to następny odcinek wstrząsającego tekstu Bogdana Wasztyla z cyklu “Labiryntów Auschwitz”, który publikuję na moim blogu.

Tym razem kolejny odcinek znakomicie napisanej opowieści non fiction “Diament” o Marianie Szczepańskim, pod tytułem “Niemcom nie ufam”.

 

 

 

Niemcom nie ufam

 

 

 

 

Niemcom nie ufam

Był rok 1971, kiedy wziął do ręki książkę o Eichmanie, którego Hitler uczynił odpowiedzialnym za ostateczną zagładę europejskich Żydów. W jakiś czas później przeczytał w gazecie, że doktor Mengele, “Anioł Śmierci” z Auschwitz zniknął z Buenos Aires, gdzie zastawiono na niego zasadzkę i przeniósł się do Paragwaju. Odżyły wspomnienia… Obozowy szpital, przebudzenie pełne strachu: uznają, że jest zdolny do życia i pracy, czy nie… Przesuwanie tych, którzy zmarli w nocy, żeby chłodzili ciało tylko z jednej strony, a nie z dwóch…

 

Kupił volksvagena i razem z żoną ruszył na poszukiwanie doktora Mengele. W paragwajskiej dżungli szukał obozów szkoleniowych SS. Podając się za volksdeutscha z Polski rozpytywał o swego przyjaciela Mengele. “Był tu niedawno, ale gdzieś zniknął” – usłyszał w knajpie, w której mówiono tylko po niemiecku. Przez pół roku penetrował niemieckie środowiska w Chile, Argentynie, Brazyli, Paragwaju. Bezskutecznie. W sklepie z częściami samochodowymi w Sao Paulo spotkał przedziwną obsługę – 3 kalekich mężczyzn. Jeden nie miał ręki, drugi – oka, trzeci – nogi. Kiedy zobaczyli, że Szczepańki kuleje i ma przetrącone ramię, zaczęli się chwalić, jak na froncie wschodnim bronili europejskiej cywilizacji.

 

– Wy mi lepiej opowiedzcie, jak mordowaliście niewinnych ludzi – wybuchnął.

 

Nie chciał zabić Mengele, bo śmierć – jak mówi – to dla takiego typa za mało. Chciał go oddać w ręce Żydów, aby ci urządzili mu wielki proces.

 

– To była beznadziejna próba – przyznaje po latach – ale kto nie podejmuje się rzeczy niemożliwych, niczego nie osiągnie. Wnikałem w te niemieckie enklawy nazizmu w Ameryce Południowej ze wstrętem i umocniłem się w przekonaniu, że Hitler, to nie wymysł jednego pokolenia. Niemcom nie ufam.

 

C.D.N.

 

 

 

 

Zapraszam do Labiryntów Auschwitz, do świata, którego już nie ma.

 

Bogdan Wasztyl

 

https://auschwitzmemento.pl/kategoria/blog/bwasztyl/


#aushwitz