Nie kocham Dnia Teatru

Może Was zadziwię, ale ja wcale nie kocham Dnia Teatru. Nigdy nie czułem się przynależny do jakiejś nadzwyczajnej kasty, a teatr trzeba kochać cały czas.

 

 

 


Nie kocham Dnia Teatru

 

 

 

Powiem nawet więcej, okropnie mnie brzydzą te wszystkie związane z tym imprezy, przypinanie sobie wzajemnie orderów w klapę, wygłaszanie wzniosłych haseł przez bliżej mi nieznane, a uznane za wielkich tfurców, persony teatru, wręczanie sobie goździków i przyjmowanie najlepszych życzeń z okazji tego wielkiego dnia. To wszystko jest podszyte fałszem, obłudą i sztucznym patosem, do którego jest mi bardzo daleko i mimo tego, że wielokrotnie musiałem brać udział w podobnych imprezach, sam przyjmować nagrody, goździki i medale, mimo tego wszystkiego, nie kocham Dnia Teatru.

 

Oczywiście znajdą się tacy, którzy na pewno mi zaprzeczą i powiedzą, że to świetnie, że teatr i ludzie teatru mają swoje święto, ale to mnie nie przekonuje, bo nie uważam, żeby ludzie teatru, tak jak sędziowie, byli jakąś nadzwyczajną kastą, a mam poczucie, że wielu właśnie tak o sobie myśli i lubuje się w tego typu imprezach, potwierdzającą ich poczucie wartości, którego w rzeczywistości im brak. W dodatku ja nikomu nie zabraniam, niech sobie świętują, ale ja tego lubić na szczęście nie muszę.

 

Poza tym uważam, że jeśli się chce uczciwie wykonywać jakikolwiek zawód związany z teatrem to teatr trzeba kochać przez cały czas, codziennie w mrówczej, konsekwentnej pracy z nim związanej. Tylko takie działanie ma jakikolwiek dla mnie sens i tylko takie działanie przynosi jakiekolwiek wymierne efekty, a wzniosłe hasła tylko śmieszą i żenują.

 

Dlatego mam nadzieje, że pomimo, że uważam się za człowieka teatru, wybaczycie mi to że wcale nie kocham Dnia Teatru.

 

 

 

 

 

Międzynarodowy Dzień Teatru

Międzynarodowy Dzień Teatru – święto uchwalone w 1961 roku, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku.

 

Historia

Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute – ITI) w Helsinkach (działającego pod auspicjami UNESCO). Jego ustanowienie zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu ITI. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzynarodowy_Dzie%C5%84_Teatru


#MiędzynarodowyDzieńTeatru