Nie chciała być córką swojej matki

Nie chciała być córką swojej matki – To następny odcinek znakomitej książki Anny Rychter, “Trener Duszy”, o życiu codziennym kobiet we współczesnej Polsce.

“Nie chciała być córką swojej matki”, to kolejna cześć książki Ani.

 

 

 

Nie chciała być córką swojej matki

 

 

 

 

Nie chciała być córką swojej matki

Najgorzej, że fizycznie zaczęła się upodabniać do matki: miała jej figurę, tonację głosu, tak jak ona uwielbiała mizerię z ogórków i lekko osłodzonej śmietany, nie umiała rano wylegiwać się w łóżku. Wstawała wcześnie, żeby móc spokojnie o wszystkim pomyśleć.

 

A przecież nie chciała być córką swojej matki i drżała na myśl, że może kiedyś jej córka postanowi tak samo. Ona nigdy nie zostawiłaby Mrówki dla żadnego mężczyzny. Bo Mrówkę kochała bezwarunkowo i nie wyobrażała sobie, że może sprawić jej ból, zawieść ją, zranić. Chciała jej przekazać wszystko to, czego nigdy nie dostała od swojej matki, to, czego brak uświadomiła sobie po urodzeniu własnego dziecka.

 

Zamyślonemu we wszystkim dawała „wolną rękę”, bo mimo zdrady sprzed lat chciała wierzyć mu i mieć do niego zaufanie. Tak przynajmniej jej się zdawało…

 

Co więc naprawdę łączy ją z mężczyzną, który od tylu lat jest jej mężem?

 

 Tego lata, u boku Pawła, na deszczowym  pomoście poczuła, że jest już inną osobą. Wreszcie nie musi być pozornie mocna, może okazać słabość, może być kochaną za to jaka jest, a nie jaką chcą widzieć ją inni.

 

Czyż teraz nie było lżej im obojgu, łatwiej niż przedtem, gdy byli zasklepieni w swoich tajemnicach?

 

Czy jednak był sens rozpamiętywać to wszystko?

 

Życie biegło naprzód, właśnie mijało kolejne lato i o następne wakacje byli starsi.

 

A jednak wciąż nie było odpowiedzi na te same pytania. Czy rodzice Pawła i Jesiennej nigdy nie zastanawiali się, że ich dzieci też będą kiedyś dorosłe, myślące, zdolne do oceny i refleksji?

 

C.D.N.

 

 

Link do strony FB, Ani:
Anna Rychter

 

strona, gdzie można kupić całą książkę Ani:

https://zaczytani.pl/ksiazka/trener_duszy,druk


#Matka