Nasz brak empatii

Nasz brak empatii – “Skupiamy się w większości, na POWIERZCHOWNYCH BZDURACH. Nasz brak empatii, sprowadza się, w większości, do deklaracji na portalach społecznościowych” pisze Grzegorz Pawlak.

 

 

Nasz brak empatii

Nasz brak empatiiLewica się pogubiła, prawica ma jedynie słuszne poglądy, świat zmierza do konfrontacji.

 

Prawdziwe zagrożenie, jednoczące nas i wynikające z lęku przed utratą zdrowia i życia, w dziwny sposób zniknęło, zastąpiło je TEORETYCZNE pojęcie „wspólnoty”, które budowane jest na – moim zdaniem – wymyślonych przez różne grupy społeczne – systemach pojęciowych, mających, tylko częściowy, bo INTELEKTUALNY, związek z rzeczywistością.

 

To nasz KOMFORT, budowany przez pięćdziesięcioletni okres BEZ WOJNY, który może stać się naszym, o ironio, przekleństwem.

 

Ułuda braku ODPOWIEDZIALNOŚCI. Mimo, że mamy, jak nigdy dotąd, praktycznie nieograniczony dostęp do wiedzy i informacji, wydajemy się być dla siebie tymi samymi, co przed laty (trywializując) Pawlakami i Kargulami.

 

Skupiamy się w większości, na POWIERZCHOWNYCH BZDURACH. Nasz brak empatii, mimo, że kochamy zwierzęta, nie jemy mięsa, akceptujemy odmienności, sprowadza się, w większości, do deklaracji na portalach społecznościowych. do poczucia estetyki i „myślenia życzeniowego” (proszę o wybaczenie tych NAPRAWDĘ ZAANGAŻOWANYCH) …

 

CO BY SIĘ STAŁO, gdyby z naszej ułudy wyrwało nas coś, czego się zupełnie nie spodziewamy? Na początek: ortodoksyjną, katolicką rodzinę, odwiedza, w Boże Narodzenie, głodny gej narkoman? A lewicujący znaleźliby się przed wyborem: pomóc pisowcowi po wypadku?

 

Szlag mnie trafia, jak bardzo te wszystkie polityczne bzdury mają na nas wpływ. Wiem, to nasza codzienność, nasze życie, nasze, wreszcie etaty, emerytury itd. A gdyby wybuchła wojna, gdyby nas zaatakowała obca cywilizacja, albo, gdyby naprawdę zaczęła się Apokalipsa? I nie mielibyśmy czasu ani możliwości na decyzję, czy poddać się eutanazji, czy nie? KIM byśmy dla siebie byli?

 

Nie wiem dlaczego, ale w każdej chwili mojego życia staram się o tym pamiętać.

 

Grzegorz Pawlak

https://www.facebook.com/grzegorz.pawlak.526/posts/1416948158357182

 

 

 

 

Empatia

Empatia (gr. empátheia „cierpienie”) – zdolność odczuwania stanów psychicznych innych osób (empatia emocjonalna), umiejętność przyjęcia ich sposobu myślenia, spojrzenia z ich perspektywy na rzeczywistość (empatia poznawcza).

 

Sam poznawczy komponent empatii, czyli zdolność do wyobrażenia sobie perspektywy myślowej należącej do innej osoby (innymi słowy, rozeznania sposobów rozumowania innej osoby), określany jest mianem decentracji (czemu może, ale nie musi towarzyszyć komponent emocjonalny empatii, czyli zdolność do jednoczesnego współodczuwania stanów emocjonalnych owej innej osoby).

 

Osoba nieposiadająca tej umiejętności jest „ślepa” emocjonalnie i nie potrafi ocenić ani dostrzec stanów emocjonalnych innych ludzi. Silna empatia objawia się między innymi uczuciem bólu wtedy, gdy przyglądamy się cierpieniu innej osoby, zdolnością współodczuwania i wczuwania się w perspektywę widzenia świata innych osobników.

 

Psychologowie zastanawiali się skąd bierze się uczucie empatii i dlaczego niektórzy ludzie są go pozbawieni. Empatia jest jednym z najsilniejszych hamulców zachowań agresywnych, więc jest to także pytanie istotne z punktu widzenia inżynierii społecznej.


#empatia