Naród polski padnie na kolana!

Naród polski padnie na kolana! – Świetna anegdota z życia Bohdana Poręby i Kazimierza Kutza, który jak wiadomo nie przebierał zbytnio w słowach.

Żeby trochę przybliżyć wam kulisy tej anegdoty, to Bohdan Poręba należał do partii i był generalnie postrzegany, jako twórca propagandowy, a Kazimierz Kutz, zawsze słynął z niewybrednego słownictwa, dlatego tak zabawne jest to, co odpowiedział Porębie, kiedy ten powiedział, że “Naród polski padnie na kolana”.

Tekst czytelny na komórce:
https://www.facebook.com/grzegorz.kempinsky/posts/10219564227270722

Naród polski padnie na kolana

Przychodzi BOHDAN PORĘBA do Kazimierza Kutza i mówi tak:

“Kaziu “Hubal” to nic. Ja zrobię teraz taki film, że naród polski padnie na kolana!”.

Kutz długo milczy i wreszcie odpowiada:

“Bodziu, naród polski być może i padnie na kolana. Ale jak wstanie, to ci tak przypierdoli!”.

Bohdan Poręba

Bohdan Poręba, właśc. Jerzy Bogusław Poręba (ur. 5 kwietnia 1934 w Wilnie, zm. 25 stycznia 2014 w Warszawie) – polski reżyser filmowy i teatralny, scenarzystapolitykpublicysta.

Działalność polityczna

PRL

W latach 1969–1990 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, był także członkiem Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego. W latach 80. był jednym z założycieli i głównych ideologów Zjednoczenia Patriotycznego „Grunwald”. Działał również w Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Jako jeden z nielicznych na ostatnim Zjeździe PZPR głosował przeciwko rozwiązaniu tej partii, popierał linię polityczną Albina Siwaka (tzw. narodowy komunizm). W latach 1986–1989 był członkiem Ogólnopolskiego Komitetu Grunwaldzkiego.

W filmie Stanisława Barei Miś parodią Poręby była postać reżysera Zagajnego (w tej roli Janusz Zakrzeński). Także w serialach Alternatywy 4 i Zmiennicy wyśmiewano się ze środowiska ZP „Grunwald” i samego Poręby wytykając mu rzekomy antysemityzm i lojalność wobec PRL-owskiej rzeczywistości.

III RP

W latach 90. współpracował m.in. z Andrzejem LepperemStanisławem Tymińskim i gen. Tadeuszem Wileckim, starając się powołać Blok Ludowo-Narodowy. Przed wyborami parlamentarnymi w 1993 kierował kampanią wyborczą Samoobrony – Leppera. W wyborach tych kandydował bez powodzenia do Sejmu z listy tego ugrupowania w województwie bydgoskim (otrzymał 902 głosy). Następnie wraz z grupą rozłamowców z partii Przymierze Samoobrona, współtworzył Front Narodowej Samoobrony.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bohdan_Por%C4%99ba


#Film