Najsłynniejsza anegdota teatralna

Najsłynniejsza anegdota teatralna – Przypominam tę historię dlatego, że słyszałem ją może kilkaset razy i jedynymi stałymi elementami byli tam Jędrusik, Dziewoński i dwaj anonimowi strażacy.


Najsłynniejsza anegdota teatralna


Najsłynniejsza anegdota teatralna

Najsłynniejsza anegdota teatralna. Opowiada PIOTR FRONCZEWSKI: (…)

Kiedyś gdy na próbie Kalina Jędrusik zapaliła w kulisach papierosa, podszedł do niej strażak i poprosił, by go zgasiła, bo w teatrze nie wolno palić. Kalina ledwie na niego spojrzała i rzuciła tylko: ”Spierdalaj, strażaku”.

On się zmył jak niepyszny, ale musiało go to uwierać, bo po kilku minutach wrócił z gotową odpowiedzią. Nie zauważył tylko, że zamiast Kaliny w kulisach stoi już Barbara Rylska, która miała bardzo podobny kostium. Strażak podszedł i wykrzyczał jej w twarz: ”Ja też potrafię przeklinać, ty stara kurwo!”, a przerażona Rylska pobiegła poskarżyć się Edwardowi Dziewońskiemu do garderoby.

Ten kipiąc z oburzenia, zaraz przybiegł na scenę i wypalił do strażaka: ”A pan jesteś chuj!”. Tyle, że to już nie był ten sam strażak.

Przypominam tę historię dlatego, że słyszałem ją może kilkaset razy i jedynymi stałymi elementami byli tam Jędrusik, Dziewoński i dwaj anonimowi strażacy. Poza tym rzecz działa się a to w Narodowym, a to w Kwadracie, a to w Komedii, a to w kulisach Sali Kongresowej, zaś tytułów sztuk, których anegdota miała dotyczyć, nie zliczę.

Zresztą w jednej z wersji dziejących się akurat w Teatrze Narodowym zelżony niewinnie strażak poszedł się poskarżyć swojemu dowódcy, a ten zwrócił się do Dejmka z formalnym wnioskiem o ukaranie aktora, który zwyzywał jego podkomendnego. ”A jak ten aktor wyglądał?” – pyta wobec tego Dejmek. ”Bo mam ich tu wielu”. “Nie wiem. Straszny cham, to pewnie i mordę ma chamską”. – odpowiada dowódca, który przecież nie widział zdarzenia na oczy. ”Aha – Dejmek na to i sięga po mikrofon, mówi beznamiętnym tonem – proszę natychmiast zawołać do mnie pana Siemiona”.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=592401461119465&id=191433941216221


#anegdotyteatralne