NAJLEPSZA KSIĄŻKA ŚWIATA

Coś ostatnio niezwykle popularne zrobiły się zabawy łańcuszkowe, od Ice Buket Challange, po 10 najważniejszych książek.

 

książkiCo sądzę o ice bucket pisałem już na
https://kempinsky.pl/ise-bucket/

Natomiast pytanie na temat dziesięciu najważniejszych książek, 10 ulubionych filmów, czy 10 ulubionych aktorów, dostawałem już 20 lat temu, kiedy lokalni dziennikarze, próbowali zadać inteligentne pytania podczas tak zwanych wywiadów.

Już wtedy bałem się takich pytań, jak ognia, bo nigdy nie potrafiłem sobie przypomnieć, co zrobiło na mnie największe wrażenie, a poza tym bałem się, że mój gust wypadnie szablonowo i szukałem odpowiedzi wyszukanych, egzotycznych i takich, które miały świadczyć o mojej nieprzeciętnej inteligencji i błyskotliwości.

Czytając odpowiedzi na Facebooku na ten temat doznaje tego samego krępującego uczucia, jakiego doświadczam, kiedy myślę o swoich ówczesnych próbach bycia efektownym, żeby nie powiedzieć efekciarskim.

No i stało się, dostałem “nominację” do wymienienia 10 najlepszych książek mojego życia.

Ale, teraz jestem już starym zgrzybiałym wapniakiem, któremu nie zależy na popularności, wiec mogę powiedzieć, co naprawdę myślę.

Nie mam czasu zajmować się takimi duperelami, bo w mojej “poczekalni” czeka ponad setka nieprzeczytanych sztuk, a lista książek, które chciałbym jeszcze przeczytać ciągle się powiększa.

W życiu tylko, jako dziecko czytałem książki więcej, niż raz, ale nie pamiętam, żeby “Kubuś Puchatek”, “Pies, który jeździł pociągami”, czy “Zaczarowana chusteczka” wywarły jakiś niezwykły wpływ na moje życie.

Książki, czytam tylko raz, bo kiedy wiem, jak się skończy – historia przestaje mnie interesować, a nie jestem jakimś zapalonym językoznawcą i ledwo ledwo wysławiam się poprawnie w języku polskim.

Kiedy myślę o najlepszej książce, jaką czytałem, to zawsze przychodzi mi do głowy tylko jedna, mianowicie “Mistrz i Małgorzata” Bułhakowa i na niej poniższym poprzestaje.

A na koniec nominuję wszystkich do wszystkiego – teraz idę czytać

_______________________________________________________________________________
#książka