Nagrody które cieszą

Dzisiaj dostałem wspaniałą wiadomość z Czech, że mój aktor Josef Kaluža z Teatru Arena w Ostrawie dostał nominację do prestiżowej nagrody najlepszej roli męskiej w Czechach ubiegłego sezonu za rolę w moim spektaklu “Krajni Meze” (“Aż do bólu”)!

 

nagrody krajní meze 092 mały

Josef Kaluža, Petra Kocmanova, Krajni Meze, Divadlo Arena 2014

Powiem szczerze, że nagrody moich aktorów cieszą moje reżyserskie serce o wiele bardziej niż moje własne, reżyserskie.

Bo te reżyserskie są zazwyczaj bardziej podatne na jakieś układy i politykę – któremu teatrowi w tym roku dać, a któremu nie etc. 

Natomiast nagrody aktorskie wydają mi się o wiele bardziej obiektywne.

I chociaż zasadniczo nie jestem zwolennikiem ścigania się w sztuce w ogóle, to kijkiem rzeki nie zawrócę i skoro tak jest, że nagrody już są, to miło, że dotykają mnie osobiście.

Dostałem na przestrzeni ostatnich 10 lat trzy Złote Maski za najlepszą reżyserię i szereg innych wyróżnień, ale wyznaję z głębi serca, że to, co moim zdaniem jest najważniejsze, że podczas tych 10 lat nie było ani jednego roku, żeby aktor, albo aktorka z mojej sztuki nie był nominowany, albo nie dostał nagrody za najlepszą rolę i to tak naprawdę moim  zdaniem jest wyznacznikiem jakości mojej reżyserii.

Przepraszam za tę chwilę słabości, ale wiem, że przyjaciele nie odbiorą tego, jako przechwałki, a wrogowie odbiorą to tak, cokolwiek bym nie napisał.

Więc, jak zwykle – ku przyjemności przyjaciół, a wrogom na pohybel oznajmiam, że dotknął nas następny sukces.

Amen

 

Teatr Arena:
www.divadloarena.cz/

 

Josef Kaluža:
www.divadloarena.cz/divadlo/herci/josef-kaluza

 

Nagrody Thalie:
www.ceny-thalie.cz/

__________________________________________________________________
#teatr