Nadużycia w Teatrze Łaźnia Nowa?

Nadużycia w Teatrze Łaźnia Nowa? – Dyrektor Łaźni Nowej, Bartosz Szydłoweski ma poważne zarzuty prokuratorskie za nadużycia finansowe.

Nie wiem, czy Pan Szydłowski jest winny, czy nie, ale jego linia obrony wywołuje u mnie jak największe oburzenie. Teatr jest także dla mnie całym moim życiem i prowadzę kilka teatrów, ale nigdy – przenigdy nie zdarzyło mi się pomieszać to, co jest teatralne, z tym, co jest prywatne. To tak naprawdę nie wymaga, żadnych kwalifikacji w dziedzinie finansów, a jest jedynie wynikiem jasnego moralnego podziału między tym, co jest instytucji finansowanej z nie moich pieniędzy, a tym, co rzeczywiście jest moje. Moim zdaniem jest czymś absolutnie niedopuszczalnym używanie teatru do swoich prywatnych celów. Takie nadużycia są po prostu naganne.

A już obrona Szydłowskiego przez “wybitnych” twórców, która sprowadza się do tego, że Pan Szydłowski ma znakomite osiągnięcia artystyczne, jest moim zdaniem całkiem absurdalna, bo przecież to, że ktoś jest, lub nie jest wybitnym twórcą, nie zwalniago z przestrzegania prawa.

Amen.

 

Nadużycia w Teatrze Łaźnia Nowa?

 

Śledczy o Łaźni Nowej: ukarać Bartosza Szydłowskiego

Prokuratura postawiła założycielowi i wieloletniemu dyrektorowi nowohuckiego teatru zarzuty niegospodarności na prawie pół miliona złotych. Grozi mu nawet 8 lat więzienia. Bartosz Szydłowski: – Mam wrażenie, że biorę udział w kiepskim spektaklu.

«Śledztwo prokuratury trwało rok. Przesłuchano świadków i przeanalizowano dokumenty oraz rachunki. Śledczy wzięli pod uwagę także wyniki miejskiej kontroli, która badała sytuację finansową teatru.

Zdaniem prokuratury zebrane dowody potwierdzają, że dyrektor Szydłowski dopuścił się nadużyć. Zarzuty są poważne i dotyczą działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Większa część związana jest z zatrudnieniem w Łaźni Małgorzaty Szydłowskiej, żony dyrektora.

Zarzuty dla dyrektora Łaźni Nowej

Według prokuratury Szydłowska dostawała pensję wyższą niż dyrektor (w 2016 r. miała zarobić 242 tys., a jej przełożony 215 tys. zł). Korzystała też z wynajętego na koszt teatru mieszkania. Na dodatek Łaźnia miała opłacić jej studia doktoranckie. Śledczy mają też zastrzeżenia co do podwójnego finansowania jej pracy: etatowo i na umowę o dzieło.

Reszta zarzutów dotyczy m.in. ekskluzywnych – zdaniem prokuratury – zakupów, jakie Szydłowski robił w 2016 r. na koszt Łaźni. Chodzi o leasing skody superb, którą miał wykorzystywać dla prywatnych celów, a także kupno smartwatcha i iPada.

Prokuratura wyliczyła, że teatr stracił nie mniej niż 443 tys. zł.

Szydłowski: – Przy tego rodzaju zarzutach mam poczucie, że muszę tłumaczyć się z rzeczy oczywistych. Od jednej z urzędniczek kontrolujących Łaźnię usłyszałem, że nie odróżniam tego, co publiczne, od tego, co prywatne. Jestem nawet skłonny się z tym zgodzić. Teatr wypełnił całe nasze życie. Tworzyłem z Małgosią tę instytucję od podstaw. W zasadzie to była pusta hala i nasze marzenia o teatrze, który uruchomi lokalną społeczność. Gdy zaczynaliśmy, krytycy się z nas śmiali, niektórzy pukali się w głowę, że jestem wariatem, Jestem, bo wierzę w ten teatr i walczę o niego. I tylko dzięki tej walce Łaźnia jest w tym miejscu. Dziesiątki pozyskanych milionów na remont i projekty, dziesiątki nagród festiwalowych, tysiące artystów z całego kraju współpracujących z nami. Niemal każdy, kto przegląda nasze archiwa, z trudem wierzy, że tak dużo udało się osiągnąć tak małemu zespołowi ludzi. Dla mnie i Małgorzaty była to praca non stop. Nieregulowana trybem od 8 do 15. Z Łaźnią kładliśmy się spać i z Łaźnią wstawaliśmy.

Szydłowski: Łaźnia jest teatrem nowych technologii

Na pytanie o zakup elektroniki odpowiada, że Łaźnia jest teatrem nowych technologii. – Zegarek za kwotę 1600 zł to narzędzie pracy w teatrze, do dzisiaj w użytkowaniu, kompatybilne z systemem telefonów i komputerami w teatrze. Po czasie stwierdzam, że smartwatch aż tak bardzo mi pracy nie ułatwił, jak się spodziewałem; iPad jest na wyposażeniu pracowni digitalizacji. Jest bardzo potrzebnym urządzeniem przede wszystkim przy szybkiej dokumentacji warunków technicznych przedstawienia, rejestracji sekwencji oświetleniowych w przygotowywanych spektaklach.

Krakowska prokuratura wszczęła śledztwo po doniesieniach radnego Prawa i Sprawiedliwości Adam Kality. Mówił on o publicznych pieniądzach wydawanych na prywatne cele. Pisaliśmy o tym w “Wyborczej”. – Zarządzanie teatrem przez małżeństwo Szydłowskich jest w mojej opinii szkodliwe – przekonywał radny.

Kontrola, jaką w Łaźni zarządził Andrzej Kulig, wiceprezydent odpowiedzialny za kulturę, częściowo potwierdziła zarzuty Kality. Miejski raport trafił do Regionalnej Izby Obrachunkowej. – Na te wyniki jeszcze czekamy – informuje. I zapewnia, że miasto poważnie traktuje sprawę zarzutów prokuratorskich. – Będziemy mogli się do nich odnieść jednak dopiero wtedy, gdy dostaniemy pismo z prokuratury.

List do prezydenta Majchrowskiego

Szydłowski dziś jest zastępcą dyrektora artystycznego Łaźni (po kontroli miejskiej złożył dymisję z funkcji dyrektora, a teatrem zarządza Ewa Wolniewicz, ściągnięta do Krakowa z Wrocławia). Teatrem kierował od 2005 r. Wcześniej założył i prowadził Stowarzyszenie Teatralne “Łaźnia” – niezależną scenę, która oprócz działalności teatralnej zasłynęła edukacyjnymi projektami angażującymi mieszkańców. Podobny profil miał jego teatr w Nowej Hucie.

Dokonań małżeństwa Szydłowskich bronili artyści. List do prezydenta Majchrowskiego podpisało wielu wybitnych twórców z całej Polski, w tym Krystian Lupa, Agnieszka Holland, Agnieszka Glińska, Iwan Wyrypajew, Małgorzata Bogajewska, Magdalena Łazarkiewicz, Krzysztof Globisz, Jan i Błażej Peszkowie, Danuta Stenka, Karolina Gruszka, Monika Frajczyk i Sylwia Chutnik. Napisali w nim: “Nie zgadzamy się na sprowadzanie wieloletniej, wielokrotnie honorowanej pracy cenionych artystów oraz znakomitych menedżerów kultury do tego typu uchybień”.

Jeśli zarzuty prokuratorskie się potwierdzą, Szydłowskiemu grozi nawet do 8 lat więzienia. Gdyby został skazany, nie będzie mógł pełnić funkcji kierowniczych ani starać się o środki publiczne.»


#BartoszSzydlowski