Monika Strzępka – kalendarium zła

Monika Strzępka, kalendarium zła. Rok ze Strzępką. “Monika Strzępka z zadeklarowanej feministki stała się wzorcem dyskryminacji”

Przeczytajcie ten porażający artykuł o tym, jak przebiegała dotychczas dyrektura forowanej przez Mafię Teatralną, Moniki Strzępki. Wszystkie metody i zachowania są moim zdaniem dosyć powszechne w teatrach opanowanych przez Mafię i dobrze, że mleko się w końcu rozlało. Monika Strzępka tak, jak prawie wszyscy rodem z Mafii Teatralnej, czyli Spółdzielni Teatralnej postępują bardzo podobnie; pod płaszczykiem górnolotnych haseł o tolerancji, empatii, równości i demokracji, robią skok na kasę, załatwiają swoje małe, partykularne interesy i stosują mobbing, przemoc, wykluczenie i stygmatyzację.

 

 

 

Monika Strzępka, kalendarium zła

 

 

 

 

Monika Strzępka – kalendarium zła

Rok ze Strzępką. “Monika Strzępka z zadeklarowanej feministki stała się wzorcem dyskryminacji”

— Jak to się stało, że przez 12 miesięcy instytucja, która miała być tworzona na pokładach empatii, zrozumienia, dbałości o zespół, stała się miejscem przemocowym? — zastanawiają się pracownicy Teatru Dramatycznego. Karolina Charkiewicz otrzymała wypowiedzenie pracy w teatrze. — W “waginecie” na stole skręty, rozsypany tytoń, niedopite kawy, oblane herbatą papiery. Ogarnęłam papiery ze stołu, położyłam na czystym miejscu, podpisałam je, pokwitowałam odbiór i wyszłam. Dla mnie Monika Strzępka pojechała o jeden obóz z gongami za dużo – mówi stanowczo.

 

  • Monika Strzępka oficjalnie obejmuje stanowisko dyrektorki Teatru Dramatycznego w Warszawie. W swojej koncepcji programowej pisze m.in.: “stworzę bezpieczne miejsce pracy dla twórczyń i twórców oraz całego zespołu”
  • Michał Klawiter, aktor, twierdzi, że pierwsze spotkanie z dyrektorką wyglądało obiecująco i napawało nadzieją. – Daliśmy jej kredyt zaufania
  • W listopadzie 2022 r. z działu administracyjnego zaczynają odchodzić na zwolnienia lekarskie pierwsze osoby. – Dostałam xanax na uspokojenie, usłyszałam, że powinnam spakować się i nigdy nie wracać — wspomina jedna z pracownic
  • — Z mojego zawodowego punktu widzenia zaczęło się tam dziać coś bardzo dziwnego: teatr bezwypadkowy nagle zaczął bić rekordy w kontuzjach, stłuczeniach, zwichnięciach – wspomina Anna Cis
  • Na sześć godzin przed jednym z marcowych spektakli kultowego “Kinky Boots” trzech aktorów dostaje wypowiedzenie. — Widziałam, jak wychodzą po rozmowach z Kolektywem. Mieli szare twarze, wyglądali jak ludzie, których po prostu złamano. Widziałam, że na papierosie płakali – wspomina pracowniczka administracji

 

Spotkałam się ze zwolnionymi aktorami, pracownikami administracyjnymi, współpracownikami Teatru Dramatycznego, żeby porozmawiać o ich mijającym roku. Niektórzy zdecydowali się rozmawiać pod nazwiskiem, ale część osób się wyraźnie bała i wolała pozostać anonimowa. Inna część – nawet nie chciała wracać do czasu, kiedy pracowała w teatrze. Odmówili rozmowy ze względu na bardzo zły stan psychiczny spowodowany przewlekłym stresem. — Kiedyś może o tym opowiem, ale nie teraz – usłyszałam.

 

31 sierpnia 2022 

Monika Strzępka w białej sukni ze sceny, stojąc na placu Defilad przed teatrem Studio, przedstawia się: — Jestem córką Ireny, jestem wnuczką Heleny. Jestem matką. Jestem reżyserką i po raz pierwszy będę dyrektorką. Po raz pierwszy w życiu będę miała etat. Do teatru wnoszona jest “Wilgotna pani” – złota waginalna instalacja rzeźbiarki Iwony Demko. Rzeźba staje w foyer Teatru Dramatycznego.

 

Wrzesień 2022

Monika Strzępka oficjalnie obejmuje stanowisko dyrektorki Teatru Dramatycznego w Warszawie. W swojej koncepcji programowej pisze m.in.: “stworzę bezpieczne miejsce pracy dla twórczyń i twórców oraz całego zespołu. (…) Czas na przepracowanie traum społecznych i środowiskowych. Na zaopiekowanie się poranionym ciałem wspólnoty. Potrzebującym terapii i obecności – zbiorowego procesu zdrowienia. Czas na włączenie pomijanych przez lata narracji, krytyczne rozprawienie się z przeszłością i troskę o przyszłość. (…) Czas na wsłuchanie się w głosy młodych, te podniesione i te stłumione lękiem (…)”.

 

 Tworzy Kolektyw, który wspólnie z nią ma podejmować decyzje dotyczące teatru. Siedem stanowisk dyrektorskich, a na nich m.in.: Dorota Kowalkowska, Agata Adamiecka-Sitek, Monika Dziekan, Małgorzata Błasińska, Mariusz Guglas.

 

— Zmianę dyrekcji przyjęliśmy spokojnie, a wielu z nas wręcz cieszyło się na nowe, zwłaszcza że spora część osób utożsamiała się z deklarowanymi hasłami Kolektywu, takimi jak dobrostan, siostrzeństwo czy ekologia. 150 ludzi w tym teatrze to profesjonaliści. Oprócz aktorów to pracownicy biurowi, księgowość, technicy, rzemieślnicy teatralni, portierzy itd. To zespół fachowców, który kształtował się latami. Kompetentni i potrafiący pracować w zespole. Potwierdzi to każdy, kto pracował z nami w ramach Warszawskich Spotkań Teatralnych, podczas realizacji spektakli na festiwalach teatralnych w całej Polsce czy w czasie wynajmów komercyjnych – opowiada chcąca zachować anonimowość pracowniczka administracji.

 

Aktorzy słyszą na pierwszym zebraniu, że nie będzie zwolnień. Na pewno nie w pierwszym sezonie, który Monika Strzępka nazwała w swojej koncepcji programowej “Reanimacją”.

 

Michał Klawiter, aktor, twierdzi, że pierwsze spotkanie z dyrektorką wyglądało obiecująco i napawało nadzieją. – Jasne, że słyszeliśmy raczej frazesy, ale z tyłu głowy mieliśmy jej prasowe zapowiedzi, że: “dzisiaj już nikt nie musi przychodzić do pracy, dźwigając na barkach strach i niepewność” oraz “zwolnienia traktuję jako ostateczność”. Daliśmy jej kredyt zaufania – mówi Michał Klawiter. Na drzwiach gabinetu dyrektorskiego pojawia się napis “waginet”.

 

Październik 2022

Zespół teatru jedzie na integracyjne grzybobranie. Jedna z byłych pracowniczek wspomina, że było bardzo miło, pojechało kilkadziesiąt osób, “z wielką wałówką, na wspólne ognisko”. Ale po rozpoczęciu sezonu zespół dość szybko się orientuje, że – jak to określa: “nic już nie będzie, jak do tej pory”. Ludzie nie wiedzą, czym dokładnie będą zajmować się poszczególne członkinie ekipy Moniki Strzępki. Zaczęło się robić chaotycznie.

 

– Żadna z członkiń Kolektywu nie ma doświadczenia w prowadzeniu tak dużej instytucji kultury i to było odczuwalne na co dzień. Kolektyw nie umiał na nowo podzielić zadań między pracownikami i między sobą. W nieskończoność trwały narady w “waginecie”, a robota stała i nie można było doprosić się żadnej decyzji — mówi wieloletnia współpracowniczka warszawskich teatrów.

 

— Zaczęły się pierwsze zwolnienia. Albo ktoś dostawał wypowiedzenie (kierowniczka Laboratorium Dramatu, kierownik produkcji), albo zostawał doprowadzony do tego, że sam to zrobił (szefowa PR, impresariat). Pojawiły się plotki o szykowanych zwolnieniach w zespole aktorskim. Atmosfera stawała się coraz bardziej nerwowa, chociaż wiadomo, że każdy nowy dyrektor chce mieć swoich ludzi, którzy podzielają jego koncepcję teatru i sztuki. Tu miało być inaczej, bo miało być “bez przemocy” — dodaje.

 

– Wiem, jak wyglądają restrukturyzacje i zwalnianie w teatrach, bo przeżyłam takie sytuacje. Widziałam, jak aktorzy byli zwalniani “na zimno”, jak leci. Teatr jest dosyć bezwzględny. Do historii przeszło przecież niefortunne zwolnienie Janusza Zakrzeńskiego, tuż po jego ostatnim spektaklu, a miesiąc przed 50-letnim jubileuszem pracy twórczej. Dzień po otrzymaniu wypowiedzenia zginął w katastrofie w Smoleńsku. W przypadku Dramatycznego zaczęło się dziać coś nowego. Zwolnienia na początku i w środku sezonu. Zwyczajowo się tego nie robi, bo aktorzy mają wtedy ogromny problem ze znalezieniem pracy. Ale przede wszystkim “grillowanie”.

 

Podczas pierwszej rozmowy o współpracy Michał Klawiter zapytał dyrektorkę, czy widzi go w zespole. Podobał mu się projekt spektaklu “Mój rok relaksu i odpoczynku” w reżyserii Katarzyny Minkowskiej – bardzo ceni tę reżyserkę.

 

– Powiedziała, że widziała mnie w “Pułapce” Tadeusza Różewicza i była to bardzo zła rola, ponieważ grany przeze mnie bohater… źle traktuje kobiety. Uważała ten spektakl za szowinistyczny.

 

Klawitter nie wchodzi do obsady żadnych nowych spektakli. Nadal uważa, że spektakl “Mój rok relaksu i wypoczynku” jest świetny. Na odstrzał idzie Modest Ruciński, aktor średniego pokolenia, za Tadeusza Słobodzianka grający dużo, m.in. ostatnio w “Człowieku z La Manchy”. – Pożegnano się ze mną, choć byłem ciekaw nowych wyzwań i według zapewnień dyrektorki — to o nich mieliśmy rozmawiać na spotkaniu. Już w pierwszych słowach dowiedziałem się, że nie ma tu dla mnie miejsca. Podobno byłem na liście z aktorami, którzy nie chcą współpracować. Nie wiem, kto tę listę stworzył i czy ona rzeczywiście była? — mówi dzisiaj Ruciński.

 

Listopad 2022

Ówczesny wojewoda Konstanty Radziwiłł jest zdania, że Monika Strzępka nie realizuje oczekiwań władz miasta, które chciały utrzymana teatru środka dla widzów o różnych gustach artystycznych. Zostaje więc zawieszona w pełnieniu funkcji. Decyzję tę zaskarżono do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

 

Po każdym spektaklu w teatrze jest odczytywany list poparcia pracowników Teatru Dramatycznego dla Moniki Strzępki. Wszyscy czekają na decyzję sądu.

 

Dla pracowników administracji staje się jasne, że “feministyczna instytucja kultury” oznacza, że teatr zmienia się w centrum kultury, w którym na dalszy plan schodzi produkcja i eksploatacja spektakli, a ważniejsze stają się różnego eventy, warsztaty, spotkania czy zwykłe potańcówki.

 

– W pewnym momencie priorytetową sprawą stała się organizacja porannej jogi dla pracowników i pracowniczek. Te dodatkowe wydarzenia często planowane były w dni zwyczajowo wolne od pracy (np. poniedziałki), co powodowało, że obsługa wydarzeń pracowała tygodniami bez dnia przerwy – wspomina pracowniczka administracji.

 

— Na wydarzenia te nierzadko przychodziła garstka widzów, a teatr musiał do ich organizacji dopłacać. Nie wiadomo było, jak je rozliczać. Wcześniej za wydarzenia zewnętrzne obsługa i ich realizatorzy dostawali dodatkowe wynagrodzenie. Teraz Kolektyw chciał, żeby pracownicy robili to w ramach etatu, bez bonusów, tłumacząc: “to już nie są imprezy zewnętrzne, tylko nasze, bo my to mamy w programie”. W teatrze większość osób pracuje na najniższej krajowej, dlatego brak możliwości dorobienia nie spotkał się, delikatnie mówiąc, z entuzjazmem załogi. Zgrzyty i niezadowolenie wśród pracowników narastały z tygodnia na tydzień, pod koniec roku 2022 zrobiło się już bardzo nieznośnie.

 

W tym samym czasie rozpoczynają się szkolenia antymobbingowe z aktorami, ponieważ jedną z nadrzędnych wartości jest w teatrze brak przemocy i bezkonfliktowość. Z działu administracyjnego zaczynają odchodzić na zwolnienia lekarskie pierwsze osoby.

 

– Dostałam xanax na uspokojenie, usłyszałam, że powinnam spakować się i nigdy nie wracać — wspomina jedna z pracownic.

 

Grudzień 2022

Trwają próby do spektaklu “Arka i Ego”. Aktorzy odmawiają współpracy z reżyserką przedstawienia Lucy Sosnowską, z którą nie można się porozumieć. Monika Strzępka na ostatniej prostej, na kilka tygodni przed premierą, przejmuje jej funkcję. Do końca nie wiadomo, czy spektakl się odbędzie, czy nie.

 

Na coroczną wigilię dociera kilkanaście osób i – jak mówi jeden z aktorów: “Stoimy przy pustawym stole, kroimy jednym nożem szarlotkę i śledzia, mamy opuszczone nisko głowy. Szybko się żegnamy i wychodzimy”.

 

Pod koniec grudnia do Teatru Dramatycznego zgłosili się Kupałowcy, teatr z białoruskiego Mińska. Prosili o współpracę – udostępnienie sali “Przodownik” na swój spektakl. — Jest to grupa aktorów, którzy musieli uciekać z Białorusi przed reżimem Łukaszenki. Założyli podziemny teatr, są bardzo prężni, robią streamingi – są niesłychanie popularni wśród białoruskiej diaspory w Polsce. Bilety zeszły na pniu, sala na spektaklu była wypełniona po brzegi – opowiada była pracowniczka Teatru Dramatycznego.

 

— Białorusini chcieli się spotkać z Kolektywem, bo mieli dla niego propozycję wynajęcia sali teatralnej raz w miesiącu i grania spektakli – przy pełnej widowni. Kolektyw nie wyraził zainteresowania, wolnościowy teatr z Białorusi odszedł z kwitkiem.

 

Styczeń 2023

— Mieliśmy wrażenie kuli śniegowej niezałatwionych spraw. Słyszeliśmy ciągle: “musimy się spotkać, ale nie mogę, bo mam zaraz spotkanie”. Lub słynne: “zgadajmy się”, do którego nigdy nie dochodziło – relacjonuje jedna z pracowniczek.

 

Monika Strzępka nie zgadza się z zarzutem o adecyzyjności Kolektywu. — Oczywiście uczymy się pracy w tej formule, ale każda z nas odpowiedzialna jest za odrębny obszar. Jest jasny podział obowiązków i duża autonomia w podejmowaniu decyzji. W kluczowych kwestiach więcej czasu potrzeba na rozmowę, ale dzięki temu można się sprawom przyjrzeć z różnych stron. Formuła kolektywna nie oznacza jednak, że nie jestem liderką – ostatecznie to ja odpowiadam za instytucję. Ale trzeba też powiedzieć, że w momencie 5-miesięcznego zawieszenia to właśnie kolektywna formuła spowodowała, że teatr w ogóle mógł przetrwać – podkreśla.

 

Anna Cis, specjalistka od BHP i ergonomii pracy, od siedmiu lat w Teatrze Dramatycznym, zaczyna dostrzegać coś, czego wcześniej w tym teatrze nie widziała. Atmosferę można kroić nożem, ludzie snują się po kątach i nikt nie rozmawia ze sobą. W bufecie panuje głucha cisza.

 

— Z mojego zawodowego punktu widzenia zaczęło się tam dziać coś bardzo dziwnego: teatr bezwypadkowy nagle zaczął bić rekordy w kontuzjach, stłuczeniach, zwichnięciach – wspomina Anna Cis.

 

— Zaczęły nas zasypywać raporty z prób: ktoś spadł ze schodów, ktoś się uderzył, ktoś uszkodził kręgosłup. W mojej ocenie (a pracuję w zawodzie już 20 lat) te wypadki nie wynikały z warunków pracy – one się nie zmieniły, tylko ze stresu, napięcia, złej atmosfery. Człowiek zmęczony, niewyspany, spięty, jest o wiele bardziej wrażliwy na urazy.

 

Jak twierdzi, sygnalizowała dyrekcji, że wypadki mają prawdopodobnie podłoże stresogenne, jednak – jej zdaniem — nic nie zrobiono w tej sprawie.

 

Podczas próby spektaklu “Arka i Ego” jedna z pracowniczek administracji dostaje ataku paniki, nie może oddychać. Wychodzi z teatru i już do niego nie wraca.

 

Anna Cis próbuje się dowiedzieć, skąd te podłe aktorskie nastroje. “Słuchaj, co jest grane?” — zapytała jedną z aktorek. “Nie wyglądasz dobrze”. Usłyszała: “Ania, jestem na terapii. Na próbach jest nie do wytrzymania”.

 

Zespół administracyjny jest rozczarowany. — Nie ma śladu po zapowiadanym dbaniu o dobrostan ekipy, równym traktowaniu i wzajemnym szacunku. Wszystko i wszyscy, którzy kojarzyli się z poprzednią dyrekcją, byli krytykowani. Jeśli ktoś nie był wiernym wyznawcą tej samej ideologii, co Magda Strzępka, jego kompetencje schodziły na dalszy plan, a dyrektorka sugerowała konieczność pójścia na terapię. W ogłoszeniu o pracę w sekretariacie na stanowisko asystenta/asystentki dyrektorki (poprzednie dwie asystentki zwolniły się) jako jeden w wymogów wpisany został punkt o “byciu współczesną feministką/feministą” – mówi były pracownik.

 

Luty 2023

Przedstawienie “Hamleta”: jeden z aktorów w 10 minucie przed końcem aktu ulega wypadkowi – skręcenie kostki. Wygłasza kwestię na leżąco, żeby nie przerywać przedstawienia.

 

— Dzwonią do mnie: “Anka, co mamy robić, on jest w złym stanie”. Ponieważ nie było ratownika medycznego, który mógłby mu podać coś przeciwbólowego, usztywnić nogę i w miarę możliwości pozwoliłby aktorowi dokończyć spektakl w znośniej formie, trzeba było spektakl po prostu przerwać. Przyjechało pogotowie, aktor pojechał na SOR – wspomina Anna Cis.

 

I dalej: — Przychodzi kolejny feralny wieczór – dostaję protokół od inspicjenta. Tym razem ktoś z widowni zasłabł podczas spektaklu. Zgodnie z prawem, powinien się tam znajdować ratownik medyczny, którego nie było, gdyż podobno teatru na niego nie stać. Zamiast ratownika zaproponowano, że odbędą się szkolenia z pierwszej pomocy – przejdą je osoby pełniące tzw. dyżury dyrekcyjne.

 

Jednak podczas spektaklu “Piotruś Pan” zrezygnowano z dyżurów dyrekcyjnych, podobno znowu z powodów ekonomicznych. Jeżeli państwo pójdziecie na przedstawienie “Piotruś Pan”, podczas którego nad głowami dzieciaków przejeżdża tyrolka, zapytajcie wcześniej, czy jest na sali ratownik medyczny! Wiem, że przedstawienia odbywały się bez jego udziału. Sala pełna ruchliwych dzieciaków, które mogą coś dotknąć, które nie usiedzą w miejscu – mówi Cis.

 

Monika Strzępka podkreśla, że sprawy BHP są dla niej bardzo ważne. — Osoba do niedawna odpowiedzialna za nie w naszym teatrze nie wywiązywała się w pełni ze swoich obowiązków. Z ogromnym zdziwieniem odkryłam, że jako zakupy odzieży ochronnej kwalifikowano odzież użytku codziennego znanych marek modowych, które z BHP nie miały nic wspólnego. Te praktyki zostały zakończone, a z nieprawidłowości i zaniedbań musiałam wyciągnąć konsekwencje – mówi.

 

— Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy organizacji i realizacji widowisk organizator ma obowiązek zapewnić pomoc medyczną. Przeszkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy ma zespół bileterski współpracujący z teatrem, a także zespół etatowy teatru, który pracuje przy scenie. Takie szkolenie odbyło się 20 marca 2023 r. i zostało zorganizowane przez profesjonalną firmę zewnętrzną. Mimo że zespół bileterski i pracownicy sceny mają szkolenie z pierwszej pomocy, to dodatkowo przy wydarzeniach, podczas których spodziewamy się maksymalnej frekwencji, takich jak sylwester czy Warszawskie Spotkania Teatralne, dodatkowo zatrudniamy ratownika medycznego.

 

Aktor Modest Ruciński słyszy podczas kolejnych rozmów, że jest “beneficjentem przemocy i szowinizmu Słobodzianka”.

 

— Usłyszałem też, że musimy się rozstać, bo jest na mnie wiele skarg i nikt nie chce ze mną współpracować. Odparłem, że to są bardzo mocne słowa i proszę o przedstawienie mi dowodów, inaczej uznam to za pomówienie. “W tym teatrze nie używamy takiego słowa, bo jest… przemocowe” – taka była odpowiedź. Dowodów na skargi nigdy nie zobaczyłem. Po doświadczeniach w teatrze Studio siedem lat temu nie miałem ochoty dłużej się szarpać. Wynegocjowałem minimalne godne dla siebie warunki odejścia i odszedłem. Zdjęto w ciągu sezonu wszystkie sztuki, w których grałem.

 

W lutym odbywa się także premiera przedstawienia “Arka i Ego”, które po kilku spektaklach przestaje być grane. — Dzisiaj uważam, że ten materiał był miałki i przedstawienie nie miało prawo się udać – wspomina jedna z aktorek.

 

Marzec 2023

Na sześć godzin przed jednym z marcowych spektakli kultowego “Kinky Boots” trzech aktorów dostaje wypowiedzenie.

 

— Widziałam, jak wychodzą po rozmowach z Kolektywem. Mieli szare twarze, wyglądali jak ludzie, których po prostu złamano. Widziałam, że na papierosie płakali – wspomina pracowniczka administracji.

 

SMS: “Kolektyw zaprasza cię na rozmowę” dostaje Michał Klawiter.

 

— Wiedziałem już, z czym to się wiąże. Nie jeździłem z Kolektywem na grzyby, nie przytulałem się do drzew, nie okadzałem teatru białą szałwią, nie odblokowywałem kanałów energetycznych i nie afirmowałem. Nie na tym polega moja rola jako aktora. Weryfikuje mnie to, co robię na scenie, a nie to, czy topię marzannę – mówi Klawiter.

 

Nie przyjmuje porozumienia stron. Po dwóch tygodniach słyszy: “Nie posiadasz emanacji, które są potrzebne do uprawiania tego zawodu”, “Ja nie chcę być mamusią, która ma 46 cycków i każdego wykarmi. Już nie”, “Ja nie wiem, z jakiego ty źródła czerpiesz. Być może my czerpiemy z innych źródeł”, “Nie czuję, że przychodzisz do mnie z propozycją”, “Ja nie mam czasu, żeby opowiadać ci alfabet o teatrze”, “Jesteś, z tego, co słyszę, pracowity. I na pewno poradzisz sobie gdzie indziej”, “Bycie w teatrze, w którym nie będziesz grał, będzie złe dla ciebie energetycznie”.

 

— Moi koleżanki i koledzy mniej więcej w tym samym czasie słyszeli: “Lata twojej pracy w zawodzie to tylko dojrzałość metrykalna”, “W twoich żyłach płynie śmierć i trucizna po tym, jak grałeś w tym teatrze przez ostatnie lata”, “Idź na terapię”, “Nie potrzebuję aktora, który się chowa za rolą” – relacjonuje Klawiter.

 

Pytam Monikę Strzępkę, co oznacza sformułowanie “w twoich żyłach płynie śmierć i trucizna”. — Nie przypominam sobie, żebym użyła takiego metaforycznego sformułowania – odpowiada Monika Strzępka.

 

Także w marcu do “waginetu” puka Karolina Charkiewicz i – jak twierdzi — słyszy: “nie rozumiemy się, nie chcę cię rozumieć, nie chcę z tobą pracować, nie chcę cię w zespole, nie mamy wspólnych emanacji, nie interesujesz mnie, nie napełniasz mnie, nie inspirujesz, nie czuję cię”.

 

Monika Strzępka, jak mówi Karolina Charkiewicz, rysowała na kartce dwa okręgi: “tu jestem ja i moi ludzie, tu jest Tadeusz Słobodzianek i jego ludzie. To (pokazując na swój krąg) nie pasuje do tego (pokazując na krąg Słobodzianka).

 

— Nie interesowało jej to, co mam do powiedzenia na temat nowych premier, które obejrzałam. Nie słuchała, że czytałam “Heksy” i chcę o nich porozmawiać. Nie odebrała tego jako czegoś dobrego i pozytywnego, tylko od razu mnie zaszufladkowała jako kogoś ze starego systemu. Złego sytemu. Spaczonego, w który ona nie chce się już angażować, nie chce nikogo uczyć i edukować – wspomina Charkiewicz.

 

Po wyjściu z “waginetu” robi się jej słabo i nie jest w stanie iść do domu. Ratuje ją koleżanka. Robi jej herbatę i pozwala odpocząć w swoim pokoju.

 

Aktorzy, z którymi odbywały się wtedy rozmowy i którym wręczano wypowiedzenia, zastanawiają się, czy Monika Strzępka mogła to zrobić, skoro oficjalnie nie pełniła wtedy funkcji dyrektorskich?

 

— W tym czasie nie podejmowałam żadnych decyzji związanych z wypowiedzeniami pracowniczymi – ripostuje Monika Strzępka.

 

Kwiecień 2023

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznaje decyzję o zawieszeniu Moniki Strzępki za bezzasadną. Wraca na dyrektorskie stanowisko.

 

Zespół pracowników w tym czasie spotyka się z psycholożką, żeby wspólnie porozmawiać o sytuacji w teatrze. Ludzie opowiadają o chaosie, braku organizacji, przeciążaniem wieloma zadaniami, wyczerpaniu psychicznym. Jeden z aktorów wspomina: — Chcieliśmy – wzorem Akademii Teatralnej — zrobić anonimowe ankiety, w których zespół mógłby wypowiedzieć się na temat sytuacji w teatrze. Agata Adamiecka, członkini Kolektywu, jest przecież rzeczniczką praw studentów na AT i uważaliśmy, że powinna temu przyklasnąć. Ale tak się nie stało. Zarząd Związków Zawodowych uznał, że nie można tego robić na początkowym etapie pracy nowej władzy, bo poleje się na nią hejt. A hejt w tym teatrze jest… zakazany.

 

Anna Cis: — Wiem, że pracownicy próbowali przeforsować kilka listów. Pisali: “wyrażamy głębokie zaniepokojenie”, “marnowana twórczość tego teatru”, “zwalniani ludzie z nazwiskami”, “teatr środka powinien być zachowany”. Ale nic to nie dało, a finał był taki, że związki zawodowe aktorów, mediatorzy działają stronniczo przeciw pracownikom.

 

Pytam Monikę Strzępkę, czy decyzje o zwolnieniach były konsultowane ze związkami zawodowymi?

 

— Oczywiście, zgodnie z prawem każda taka decyzja była konsultowana ze związkami zawodowymi – tak, jak przewidują procedury. Zresztą już w czasie pierwszego spotkania poruszaliśmy kwestię tego, że zespół jest zbyt liczny, bo po decyzji o odjęciu Sceny na Woli teatr nie przeszedł żadnej restrukturyzacji i że jest to wyzwanie. Związki miały tego pełną świadomość – relacjonuje Monika Strzępka.

 

 W kwietniu grupa aktorów idzie na spotkanie z Małgorzatą Kidawą-Błońską. Szukają pomocy. Senator Koalicji Obywatelskiej mówi dzisiaj: — Rzeczywiście, aktorzy z Teatru Dramatycznego zwrócili się do mnie kilka miesięcy temu o pomoc. Dobrze, że postanowili głośno opowiedzieć o swojej sytuacji. Wysłuchałam ich i z tego, co wiem, sytuacja w teatrze jest na tę chwilę patowa.

 

Z Kidawą-Błońską spotykają się jeszcze później dwukrotnie, ale spodziewanej reakcji ze strony Biura Kultury Urzędu Miasta nie ma.

 

Wrzesień 2023

— Po wakacjach dowiedzieliśmy się, że teatr jest w bardzo złej kondycji finansowej, na półtoramilionowym minusie, że do zwolnienia jest 15 aktorów, może 20, a może 25 – mówi Anna Cis.

 

Zespół – jak wylicza była pracowniczka administracji – jest już uboższy o: kierowniczkę Laboratorium Dramatu, szefową PR, głównego księgowego, kierownika administracji (który został zwolniony dyscyplinarnie), portierów. — Na własne życzenie zwolnił się oświetleniowiec, akustyk, impresariat, asystentka dyrektorki, pracownicy kancelarii – mówi.

 

Aktorzy twierdzą, że Monika Strzępka prosiła reżyserów o wystawianie im negatywnych opinii, które miałyby być podstawą do ich zwolnienia.

 

Pytam o to Monikę Strzępkę. — Nie – odpowiada. — Natomiast faktycznie poprosiłam reżyserów o to, żeby w krótkiej pisemnej formie uzasadnili swoje decyzje obsadowe, wytłumaczyli, dlaczego na przykład z jakimś aktorem czy aktorką chcą w jakimś projekcie współpracować, a z jakim – nie. Zarazem wszystkim osobom reżyserującym w otwarty sposób przedstawiałam cały zespół, dając swobodę decyzji o tym, kogo zaproszą do obsady. Oczywiście, działo się to także w kontekście koniecznej w teatrze restrukturyzacji, bo to jest sytuacja, z którą mierzymy się od początku. Decyzje o tym, z kim muszę się rozstać – muszę, bo to wynika z sytuacji strukturalnej i finansowej teatru – pozostają wyłącznie moimi decyzjami i moją odpowiedzialnością, ale chciałam, żeby nie były one całkowicie arbitralne. Zależało mi na tym, żeby wynikały z szerszego spojrzenia, w pewnym stopniu uwzględniały też potrzeby i artystyczne decyzje innych twórców, których zaprosiłam do Dramatycznego. Dużo o tym rozmawialiśmy, ostatecznie jednak takie pisemne uzasadnienia nie powstały.

 

Październik 2023

Michał Klawiter dostaje wypowiedzenie. — Instytucja, w której pracowałem, jest przemocowa. I mówię to z pełną odpowiedzialnością. Wśród powodów wypowiedzenia jest mój ulubiony: “brak przydatności do aktualnie promowanego modelu aktorstwa performatywnego”. Cokolwiek to znaczy. Może coś mnie na studiach ominęło, ale z tego, co pamiętam z zajęć teatrologicznych, każde aktorstwo jest performatywne – mówi Klawiter.

 

Fragment wypowiedzenia jednego z aktorów: “Pracodawca przed podjęciem decyzji o rozwiązaniu z Panem umowy o pracę dokonał porównania Pana z aktorami o porównywalnych warunkach fizycznych w podobnym przedziale wiekowym i zastosował następujące kryteria doboru.

 

Brak propozycji udziału w jakiejkolwiek premierze w rozpoczynającym się sezonie (…) brak przydatności do aktualnie promowanego modelu aktorstwa performatywnego (…) Brak dopasowania skądinąd wysoko ocenianych kompetencji aktorskich do przyjętego modelu pracy i kształtu artystycznego teatru”.

 

Karolina Charkiewicz także dostała wypowiedzenie. — W “waginecie” na stole skręty, rozsypany tytoń, niedopite kawy, oblane herbatą papiery. Wręczono mi dokumenty na podkładce z brudnych dokumentów. Ogarnęłam papiery ze stołu, położyłam na czystym miejscu, podpisałam je, pokwitowałam odbiór i wyszłam. Dla mnie ta kobieta pojechała o jeden obóz z gongami za dużo – mówi stanowczo.

 

W połowie października pula zwolnionych osób zwiększa się o dwie panie sprzątaczki, które pracowały w teatrze długie lata. Jedna przeszła na emeryturę i nie chce rozmawiać, druga znalazła sobie nową pracę i woli nie wspominać sytuacji z teatru.

 

Anonimowy aktor: — Wielu z nas chodzi do psychologów i psychiatrów, otaczamy się prawnikami. Czasami mam wrażenie, że uczestniczymy w wielkiej zbiorowej terapii, której podmiotem jest Monika Strzępka, a my jesteśmy narzędziami.

 

Pytam Monikę Strzępkę, o sposób zwalniania aktorów, którzy oni sami nazywali “niemerytorycznym grillowaniem”. Czy to wpisuje się w standardy bezprzemocowej instytucji, którą deklarowała utworzyć?

 

Dyrektorka Teatru Dramatycznego mówi: — Rozmowa o zwolnieniu zawsze jest trudnym doświadczeniem dla każdej ze stron. Mnie te rozmowy również bardzo wiele kosztowały, ale starałam się je prowadzić w możliwie szczery i bezpośredni sposób, a zarazem w sposób merytoryczny. To znaczy, starałam się poszukać języka do opisu tego modelu aktorstwa, jakiego w teatrze potrzebuję, nad jakim chciałabym pracować, rozwijając zespół. Bardzo mi zależało na tym, żeby to były rozmowy faktycznie artystyczne.

 

W połowie października Anna Cis pisze do Artura Jóźwika z Biura Kultury Urzędu Miasta pismo o sytuacji w teatrze. Czytamy w nim m.in. “Byłam obecna, kiedy jedna z aktorek opuszczała gabinet Moniki Strzępki. (…) Po ocenie jej kondycji psychicznej i fizycznej, zabroniłam aktorce na samodzielne opuszczenie teatru, w obawie o możliwość wypadku podczas drogi powrotnej do domu (…).

 

I dalej: “W wypowiedzeniach są podane powody, które nigdy nie powinny być argumentem do wypowiedzenia umowy o pracę: niegospodarność poprzez nadmierne zużycie płynu do prania po spektaklach, nieprawidłowa akceptacja faktury związana z długością papieru toaletowego, czy też niegospodarność w zarządzaniu odzieżą roboczą, gdyż w tabeli przydziału odzieży figuruje nazwa »polar«, a pracownik dostarczył fakturę z napisem »kożuszek«”.

 

Artur Jóźwik mówi, że do tej pory urząd nie miał żadnych skarg dotyczących Teatru Dramatycznego. — Po otrzymaniu pisma o nieprawidłowościach, zwróciliśmy się do dyrekcji teatru o złożenie wyjaśnień — to jest standardowa procedura. Nie dostaliśmy jeszcze informacji – jak tylko je dostaniemy, będziemy działać dalej.

 

— Czy skargi zawarte w piśmie są poważne? Najpierw muszę poznać argumenty obu stron, a zanim to zrobię – nie mogę się wypowiadać. Jeżeli potwierdzi się nieprzestrzeganie procedur BHP w teatrze, będziemy się niepokoić, natomiast musimy najpierw się dowiedzieć, czy doszło do tego typu sytuacji. Będziemy rozmawiać z dyrekcją. Co do skarg na sposób zwalniania pracowników i ogólną atmosferę pracy w teatrze, nie jest naszą rolą – jako organizatora instytucji kultury — spotykać się ze wszystkimi osobami, które albo odeszły z jakichś instytucji kultury, albo zostały zwolnione. Reagujemy tylko w sytuacji, kiedy ktoś zgłasza nam jakiś kłopot. Każde pismo, każda skarga jest dla nas niepokojąca i za każdym razem musimy sprawdzić wiadomości, które otrzymujemy. Ale – powtarzam – będziemy reagować, kiedy wysłuchamy obu stron.

 

Karolina Charkiewicz śmieje się z tego, że Monika Strzępka z zadeklarowanej równościowej feministki stała się wzorcem dyskryminacji. — Usłyszeliśmy, że nie ma dla niej znaczenia, czy ktoś jest zdolny, jakie rzeczy zrobił w teatrze. Nudzą ją recenzje teatralne oceniające grę aktorów. Większość z nas skończyła szkołę teatralną, a nie szkołę NGOS-ów i ma przekonania lewicowe, a ona – w jakimś sensie zachowuje się jak typowa komunistka – zwalnia tych, którzy nie podzielają jej poglądów. Trudno mi jest podzielać uwielbienie dla “squirtowych wód święconych”, które zaprezentowały ona i jej aktorki w krótkim filmiku zamieszczonym na Facebooku Teatru Dramatycznego (zdjętego zresztą po kilku dniach). Ale chyba mam do tego prawo?

 

Związek Artystów Scen Polskich także dostał pismo Anny Cis. Jak mnie poinformowano, Zarząd Główny ZASP będzie się zastanawiał, co zrobić w tej sprawie.

 

Modest Ruciński: — Pracownicy teatru boją się mówić pod nazwiskiem. Będąc w kontrze do dyrekcji, bardzo łatwo jest dostać łatkę “zwolennika patriarchatu”, “osoby opresyjnej”, “przemocowca”, chociaż ma się lewicowe i równościowe przekonania. Drugą sprawą – bardziej przyziemną – jest najzwyklejszy strach o etat, ubezpieczenie, możliwość stałych zarobków. Nie każdy też jest w stanie unieść ciężar tego, że zostanie nazwanym awanturnikiem. Ludzie myślą, że nie warto się wychylać.

 

 Małgorzata Kidawa-Błońska nie ukrywa, że martwi ją sytuacja w teatrze, ale trudno jej jest dokładnie sprecyzować, co jest powodem konfliktu.

 

— Bez wątpienia Monika Strzępka jest znakomitą reżyserką i – jako twórczyni – ma niezaprzeczalną markę. Informacje od pracowników o sposobie zarządzania teatrem są jednak niepokojące – uważa Kidawa-Błońska.

 

— Zamiast o merytoryce czy artystycznej wizji teatru, rozmawiamy o zwolnieniach lekarskich, wypaleniu czy załamaniach nerwowych. Dlatego uważam, że niezbędny jest udział – jako mediatora – przedstawiciela Biura Kultury w Urzędzie Miasta. Ten problem jest do rozwiązania. Teatr Dramatyczny jest niezwykle ważny na mapie Warszawy i nie powinien funkcjonować w złej atmosferze – dodaje.

 

Zdaniem Moniki Strzępki trudna sytuacja teatru wynika z opisywanych przez nią problemów strukturalnych i budżetowych.

 

— Z nieprzeprowadzonej restrukturyzacji po odłączeniu od teatru dużej Sceny na Woli, z odziedziczonego niedofinansowania i konieczności wprowadzania reform. Rzeczywiście, można o niej mówić, że jest “patowa”, ale ja tak tego nie widzę. Zaproponowałam plan działania, wiem, co robić, żeby wyprowadzić ten teatr z trudności. Natomiast decyzje o zwolnieniach zaczęłam podejmować po pierwszym sezonie i po zaplanowaniu obsad drugiego – na podstawie praktyki artystycznej, a nie mojego widzimisię. Uważam, że to naprawdę długi czas, a decyzje mają merytoryczne podstawy. Mam pięć lat na realizację mojego programu. Kiedy powinnam podejmować decyzje kadrowe związane z zespołem artystycznym: w piątym sezonie? Przecież to nieracjonalne. Warto też wskazać, że w większości teatrów po zmianie dyrekcji i programu artystycznego, zapadają takie decyzje, zespoły przechodzą zmiany często o większym zasięgu. Wystarczy prosty research w tej sprawie.

 

Ilu pracowników pożegnało się z Teatrem Dramatycznym podczas ostatnich 12 miesięcy? — Do dziś z teatrem pożegnało się 28 osób, a 27 osób zostało zatrudnionych – mówi Monika Strzępka.

 

KRYSTYNA ROMANOWSKA

 

https://kultura.onet.pl/wiadomosci/rok-ze-strzepka-uslyszalam-ze-powinnam-spakowac-sie-i-nigdy-nie-wracac/49jrp46?utm_source=l.facebook.com_viasg_kultura&utm_medium=referal&utm_campaign=leo
_automatic&srcc=undefined&utm_v=2&fbclid=IwAR14cEaFa0mZX4kjaF3AZxV1G96QnYm
C-Dzzk7lPp47Q7eZFbWgzQ75-7wg


#MonikaStrzępka #MafiaTeatralna