Molestowanie to przemoc

Molestowanie to przemoc – Polacy na potęgę molestują Polki. Tylko 9 procent nigdy nie doświadczyło niechcianej czynności seksualnej.

 

 

Molestowanie to przemocDotychczasowe niskie wyniki wynikały po prostu z tego, że kobiety nie postrzegały pewnych czynności seksualnych, jako molestowanie.

 

Moim zdaniem w Polsce jest zbyt duże przyzwolenie na zachowania, które w innych krajach podlegałyby molestowaniu seksualnemu.

 

Najczęściej są to czynności werbalne, jak żarty i pseudokomplementy, ale niejednokrotnie widziałem, jak szefowie posuwali się za daleko w dotyku, na który, jak uważam, mogli sobie pozwolić wyłącznie dlatego, że stali wyżej w hierarchii służbowej i że kobiety, których to dotyczyło były od nich zależne w sposób służbowy.

 

 

 

 

Polacy na potęgę molestują Polki

Szokujące wyniki raportu o przemocy seksualnej: prawie każda kobieta zetknęła się z jakąś formą takiej przemocy.

 

Zaledwie 9 proc. kobiet po ukończeniu 15. roku życia nie doświadczyło żadnej formy przemocy seksualnej – wynika z raportu fundacji Ster „Przełamać tabu”.

Dotychczas według różnych źródeł skalę przemocy wobec kobiet szacowano na mniej więcej 25 proc., czyli co czwarta kobieta takiej przemocy doświadczała. Skąd więc ten skok? Agnieszka Grzybek, jedna z autorek raportu, wyjaśnia, że kobiety dotychczas pytano ogólnie o doświadczenie przemocy i niektórych jej przejawów same badane nie uznawały za taką.

 

W tym badaniu autorki stworzyły więc cały katalog zdarzeń dotychczas nieuwzględnianych, m.in. doświadczenie, gdy ktoś nieznajomy publicznie się przed kobietą obnażył, czynił nieprzyzwoite propozycje, opowiadał dowcipy czy robił uwagi dotyczące jej ciała.

 

Oddzielnie pytano też o gwałt i inne czynności seksualne, pocałunki czy dotykanie miejsc intymnych.

 

W badaniu wzięło udział 451 kobiet z czterech województw – podkarpackiego, pomorskiego, mazowieckiego, podlaskiego. Dobór był reprezentatywny dla całej populacji pod względem wieku, miejsca zamieszkania i wykształcenia.

 

Ponad 60 proc. kobiet doświadczyło obnażenia w miejscu publicznym, ponad połowa – obraźliwych uwag dotyczących ich ciała. 60 proc. padło ofiarą innej niechcianej czynności seksualnej, jak próba pocałunku czy dotykanie miejsc intymnych, a co piąta została zgwałcona.

 

Molestowanie z immunitetem

– Molestowanie to każda czynność o podtekście seksualnym, która wzbudza w kobiecie poczucie zagrożenia i której ona sobie nie życzy – tłumaczy Michał Trojnar, psychoterapeuta związany z Instytutem Prewencji Przemocy. Dodaje, że mężczyźni cieszą się swego rodzaju kulturowym immunitetem na przekraczanie granic intymności kobiety.

 

Niezgoda autorek na polską „kulturę gwałtu” to główna przyczyna powstania raportu. – Chodzi nam o zmianę świadomości: żeby kobiety umiały stawiać opór zachowaniom, które odbierają jako przemoc, by mężczyźni tę granicę szanowali – mówi Agnieszka Grzybek.

 

Jak to osiągnąć? Potrzebna jest edukacja od najmłodszych lat. Dziewczynki muszą wiedzieć, czym jest niechciany dotyk i na czym polega zachowanie naruszające godność i intymność….

 

cały artykuł:
https://m.wyborcza.pl/wyborcza/7,105402,20551536,polacy-na-potege-molestuja-polki.html


#molestowanie