Miłościwie panujące

„ Miłościwie Panujące ” to trzeci odcinek książki Anny Rychter pod tytułem „Żyjąca w Polsce i inne stany nieważkości” znakomicie traktującej o otaczającej nas rzeczywistości.

 

miłościwie panująceZ własnego doświadczenia wiem, że polski krajobraz budżetówki wygląda dokładnie w ten sposób, w jaki Anna go opisuje. Ostatnio doświadczam tego wręcz namacalnie, ponieważ ośmielam się mieć inne zdanie niż “Miłościwie Panujące, więc teatr, niestety, wcale się pod tym względem nie różni.

Jedyne z czym bym się nie zgadzał, to że domena zarezerwowana dla osobników płci pięknej i dla prowincji – uważam że dokładnie tak samo, zachowują się mężczyźni i tak samo, a nawet gorzej jest w naszej stolicy, czego najjaskrawszym przykładem jest nasz sejm.

 

” Miłościwie Panujące “

Tańcząca z Siatami pracowała w budżetówce. Tam nie było lepiej. Władzę dzierżyły od kilkunastu lat niezmiennie Miłościwie Panujące

Zupełnie przypadkowo osadzone w wyższych sferach  małego miasteczka, piastowały swój urząd z godnością, jak przystało na koronowane głowy Królestwa Prowincji.

Weekendowe  wykształcenie zdobyte w czasie panowania, nie poprawiło manier, ani nie zatarło genetycznych śladów pochodzenia Miłościwie Panujących. Nie brakowało im jednak sprytu, instynktu samozachowawczego

i prymitywnej inteligencji. Uczyły się szybko nowej roli, jaką przypadkowo zesłał im łaskawy los. Bez skrupułów czerpały z posiadanej władzy wszystkie możliwe profity.

Wyjazdy służbowym samochodem do fryzjera, lekarza czy po zakupy stały się codziennością. Moc ich władzy objawiła się zaraz po wstąpieniu na tron: zaczęły niszczyć każdego, kto potencjalnie mógł zagrozić ich panowaniu.

Siatką intryg i wzajemnym podpuszczaniem oplotły wszystkich Poddanych, wyszukując wśród nich słabszego ogniwa. Dzięki pomocy Życzliwych zawsze udawało im się wyłowić jakąś Parszywą Owieczkę spośród grona Spolegliwych Baranków.

To była woda na ich młyn!

Zaczynała się systematyczna eksterminacja: konfrontacje z donosicielami, wojna na pisma, pozbawione podstaw inwigilacje, sprawdzanie każdego ruchu Parszywej Owieczki, degradacja zawodowa, podważanie zdolności, wykształcenia, intelektu, walorów urody, pochodzenia czy stanu zdrowia

(w tym psychicznego). Taki darmowy zastrzyk adrenaliny dla Miłościwie Panujących w majestacie ich władzy. Wtedy kwitły obie jak czereśnie przy wiejskiej chałupie.

Walka prowadzona była aż do ostatecznego wyeliminowania parszywca: zwolnienie z pracy lub degradacja i całkowite podporządkowanie się Miłościwie Panującym.

 

Synonimy do słowa nepotyzm:

chody, dojścia, fory, kastowość, klanowość, klikowość, koligacje, koneksje, koteryjność, kumoterstwo,mafijność, parantele, patologiczny nacisk, plecy, pomoc, poparcie, poplecznictwo, powiązania, protega,protekcja, protekcjonizm, stosunki, układy, wejścia, więzi, wsparcie, wstawiennictwo, załatwiactwo, znajomości,związki,
https://kempinsky.pl/synonim.net/synonim/nepotyzm

_________________________________________________________________________
#nepotyzm