Miernota na stanowisku

“Miernota na stanowisku” to najnowszy wkład Jarka Górala i naszego Radio Garderoba w dyskusję nad obliczem aktualnego obrazu teatru polskiego, w którym takich kwiatków, jak owa miernota, jest zatrważająco dużo.

 

miernotaAż dziw bierze, że owa historyjka, całkiem prawdziwa niestety, może być z powodzeniem opowiedziana prawie w każdym zakątku Polski teatralnej i wszędzie znajdzie się przynajmniej jedna taka miernota, jak ta o której opowiada Jarek.

W mojej bezpośredniej bliskości, znam przynajmniej kilka takich przypadków, a niektóre są prawie dokładną kalką tego o czym mówi Radio Garderoba.

Zatrważająco często nieudani aktorzy zostają samozwańczymi reżyserami, a miernota reżyserska obejmuje dyrekturę teatrów.

Nie dziwne, że w takiej sytuacji przeżywamy odwrót widza od teatru instytucjonalnego, który nazbyt często zjada własny ogon, albo jest wyłącznie lukratywnym miejscem przy korycie dla miernot właśnie.

Smutne jest to, że na dyrektorów nie mianuje się ludzi z pasją, z wizją teatru, a najczęściej kolesi używających umiejętnie skrojony program, najchętniej w ustawionych konkursach.

Jak wiadomo papier jest cierpliwy i przyjmie wszystko, nawet najgorszą brednie i fantasmagorię, a potem życie weryfikuje to boleśnie odbijając się na zespołach aktorskich, a przede wszystkim na widzach, którzy nie mają na co chodzić do teatru.

Dobry program jest niczym, widziałem ich w mojej karierze kilkadziesiąt. Jeśli za programem nie stoi prawdziwy lider, który swoją pasją i wizją potrafi zarazić zespół, to nawet najlepiej napisany program jest o kant czterech liter potłuc.

I w ten oto sposób “miernota się stroi i raduje zyski”, jak to już 400 lat temu napisał wujek Willie.

Amen

 

“Miernota na stanowisku”

 

 

miernota

miernota

1. pogardliwie: kobieta niewyróżniająca się niczym pozytywnym, poniżej średniego poziomu; także o mężczyźnie, z silniejszym zabarwieniem ekspresywnym;
2. pogardliwie: rzecz przeciętna, niewiele warta, poniżej średniego poziomu;
3. dawniej: cecha czegoś miernego, niewiele wartego; mierność, przeciętność, lichość
https://sjp.pl/miernota

 

Radio Garderoba

Radio Garderoba, jest projektem medialnym, który powstał z inicjatywy aktora Jarka Górala.

Radio Garderoba Przedstawia jest to cykl krytycznych autorskich artykułów pisanych przez Jarka, które potem Jarek będzie nagrywał i przedstawiał na moim Blogu.
https://kempinsky.pl/radio-garderoba-przedstawia/

 

Jarosław Góral:
Radio Garderoba Jarosław Góral

https://filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1118436

https://www.filmweb.pl/person/Jaros%C5%82aw+G%C3%B3ral-84200

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jaros%C5%82aw_G%C3%B3ral

https://www.facebook.com/jarek.goral.50?fref=ts

_______________________________________________________________________
#RadioGarderoba