Miałem dwa sny

Miałem dwa sny – czyli, że teatr bez intryg, kombinowania, układów i wazeliniarstwa jest równie utopijny, jak nieśmiertelność.

 

Miałem dwa sny

Miałem dwa snyMiałem dwa sny. Pierwszy był wręcz ekstatyczny, śniło mi się mianowicie, że istnieje życie po życiu, że śmierć nie jest końcem naszego bytu, tylko trwa ono dalej w innym wymiarze.

 

W moim śnie wszystko układało się  w logiczną całość i nie było żadnej wątpliwości, co do tego, że moje życie będzie trwało wiecznie.

 

Przebudziłem się nawet przez chwilę i nowo pozyskana wiedza wprawiła mnie w stan wręcz euforyczny.

 

Rano nie pamiętałem już wszystkich istotnych szczegółów, które składały się w logiczną i prostą całość, ale pamiętałem jednak najgłębszą istotę tego snu; że śmierć nie jest końcem i było to niezwykle miłe uczucie, można by powiedzieć, że było to poczucie niczym niezmąconego szczęścia.

 

Drugi sen miałem kilka tygodni później i dział się on w instytucjonalnym teatrze.

Nie pamiętam w którym, ale to nie jest istotne.

 

Najważniejsze w tym śnie było to, że spotykali się w nim aktorzy, reżyserzy, dramaturdzy i dyrektorzy i wszyscy uczestniczyli w procesie twórczym. Zaczynało się to wspólnym czytaniem, potem przymiarką do ról i wyborem poszczególnych aktorów, kilku prób z różnymi reżyserami i w końcu wyborem reżysera i pracą nad spektaklem, w której uczestniczyli wszyscy – nawet ci “odrzuceni”.

 

A wszystko to działo się bez zawiści, zazdrości, bez intryg, kombinowania, nepotyzmu i wazeliniarstwa.

 

Obudziłem się po tym śnie w stanie równego szczęścia, jaki towarzyszył mi po śnie o nieśmiertelności.

 

Jaki wspaniały był model takiego teatru!

 

Jaka szkoda, że były to tylko sny…

 

 

 

Sen

Sen – stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego, cyklicznie pojawiający się i przemijający w rytmie dobowym, podczas którego następuje zniesienie świadomości i bezruch. Fizjologiczny sen charakteryzuje się pełną odwracalnością pod wpływem czynników zewnętrznych (w przeciwieństwie do śpiączki).

 

Podział snu

Sen dzieli się na dwie główne fazy:

 

  1. Sen o wolnych ruchach gałek ocznych (skrót: NREMnon-rapid eye movement); inna nazwa: sen wolnofalowy. W fazie tej pojawiają się fale Δ aktywności elektrycznej mózgu.
  2. Sen REM – jest to sen o szybkich ruchach gałek ocznych (skrót: REM, z ang. rapid eye movement; inna nazwa: sen paradoksalny). W tej fazie występują najczęściejmarzenia senne. Następuje w niej całkowite rozluźnienie mięśni, dlatego śniący o ruchu człowiek nie porusza się.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sen


#teatr