Marzy o zemście
Marzy o zemście – to następny odcinek wstrząsającego tekstu Bogdana Wasztyla z cyklu “Labiryntów Auschwitz”, który publikuję na moim blogu.
Tym razem następny odcinek znakomicie napisanej opowieści non fiction “Diament” o Marianie Szczepańskim, pod tytułem “Marzy o zemście”.
Marzy o zemście
W Warszawie Szczepański melduje się w punkcie werbunkowym Armii Krajowej. Przygotowuje się do walki i uczęszcza na wykłady techniczne w szkole Wawelberga. Marzy o zemście. Ilu więżniów Auschwitz dostało taką szanse odpłacenia za cierpienie i upokorzenia? Na tydzień przed wybuchem powstania żegna się z matką. Pamięta jej ostatnie słowa: Synu, wiem, że możesz zginąć, ale ja ciebie nie powstrzymuję od walki. Zabij jak najwięcej Niemców za moje cierpienia i za cierpienia Polaków.
Kompania “Orląt” w składzie batalionu Gozdawy walczy na Starym Mieście. Kapral “Żbik” broni odcinka Miodowa-Senatorska. Walczy o Bank Polski, który przechodzi z rąk do rąk.
– Batalion Gozdawy był jedynym, który w ciągu 63 dni walki nie oddał ani jednej reduty. Ze wszystkich dzielnic najbardziej skrwawione było Stare Miasto, a na Starym Mieście Bank Polski był najbardziej skrwawioną redutą. Ja tam byłem.
– Pomścił pan matkę?
– Pomściłem, ale za mało.
Ewakuacja kanałami, walki w Sródmieściu. Do ostatniego dnia. I znów niewola. Gorycz porażki, walka o przetrwanie. Obozy jenieckie Lamsdorf i Menningen w Bawarii wydają mu się jednak rajem w porównaniu z Auschwitz.
W kilka miesięcy po wyzwoleniu zakłada polski mundur. Jako żołnierz generała Maczka okupuje Niemcy. Przygląda się twarzom Niemców, szuka oprawców z Auschwitz i tych dwóch żandarmów, którzy katowali jego matkę. Dostaje list od matki: “Nie wracaj do kraju, bo nie chcę się o ciebie martwić, tak jak się martwiłam, kiedy byłeś w Auschwitz.” Nie wrócił przez 30 lat.
– Ilekroć jestem w Warszawie, chodzę po tych powstańczych redutach i dumam. Ja nie jestem turystą z Ameryki. Ja jestem tym, który tu był. Jestem u siebie.
Zapraszam do Labiryntów Auschwitz, do świata, którego już nie ma.
Bogdan Wasztyl
https://auschwitzmemento.pl/kategoria/blog/bwasztyl/
#Auschwitz #Oświęcim #LabiryntyAuschwitz #BogdanWasztyl #Powstanie