MARMOLADA ZE ŚLIWEK

Teraz, kiedy śliwki są pyszne i tanie, polecam zrobienie szybkiej marmolady ze śliwek.

marmolada_śliwkowaPrzygotowanie trwa niecałą godzinę i nie ma nic wspólnego ze żmudnym i długotrwałym wypiekaniem powideł.

Marmolada generalnie jest mało znana i używana w Polsce, a znaczenia marmolada używa się na co dzień wymiennie z dżemem i konfiturami, a prawda jest taka, że istnieją bardzo restrykcyjne przepisy, co jest czym i kiedy może się jak nazywać.

Z nich wynika, że wszystko,co jest dżemem ma w sobie najmniej owoców (minimum 50% owoców), potem jest konfitura (minimum 80% owoców), a potem marmolada (minimum 110% owoców), najwięcej mają powidła (minimum 160% owoców), ale jeżeli ktoś tak, jak ja nie jest wielkim fanem smaku i konsystencji powideł, a bardziej jest “konfiturowy”, to polecam właśnie marmoladę ze śliwek.

MARMOLADA ZE ŚLIWEK (6 słoików a 200 cl)

marmolada_śliwkowa21 kg ulubionych śliwek

1 kg trzcinowego cukru żelującego (może być biały, ale jest mniej smaczny i mniej zdrowy)

200 – 250 cl wody

skórka i sok z dwóch cytryn

laska wanilii (opcjonalnie)

1. opłucz, wydryluj i pokrój śliwki mniej więcej na kawałki wielkości ćwiartki śliwki (wielkość zależy od waszych upodobań).

2. wrzuć do dużego garnka i dolej wody (200 cl jeśli śliwki są miękkie i przejrzałe, 250 jeśli są jędrne). Otrzyj skórkę z cytryn, wyciśnij sok i dodaj do śliwek.

3. gotuj na minimalnym ogniu przez 30 minut, mieszając od czasu do czasu, żeby nie przywarły do dna.

marmolada_śliwkowa34. zdejmij z ognia i dosyp po trochu cukier mieszając.

5. gotuj na wysokim ogniu 10-15 minut mieszając i zbierając pianę. (nie gotuj dłużej, bo zniszczysz pektynę, która zagęszcza i zbytnio skarmelizujesz cukier, który ściemnieje.)

6. napełnij wysterylizowane, jeszcze ciepłe słoiki i postaw do góry dnem.

7. przechowuj w chłodnym i ciemnym miejscu.

SMACZNEGO!!!

(słoiki najprościej się sterylizuje wkładając je do piekarnika nastawionego na 140 stopni na 30 minut, a pokrywki przez chwile gotując w wodzie.)


#przetwory