„Mały książę” wyjątkowy!

„Mały książę” wyjątkowy! – O znakomitym przedstawieniu w Teatrze Nowym w Zabrzu, który dzielnie broni dobrego, klasycznego teatru.

Teatr Nowy pod wodzą nowej dyrektorki, Beaty Dąbrowieckiej i dyrektora artystycznego, Zbigniewa Stryja, bohatersko opiera się dogmatom Spółdzielni Teatralnej i proponuje coś tak rzadkiego w obecnym teatrze polskim, jak teatr, który jest przeznaczony dla widzów. Teatr oparty na znakomitym warsztacie, zarówno reżyserskim, jak aktorskim. Teatr, który jest zrozumiały i klasyczny w tym sensie, że opowiada jakąś historię, a nie jest zlepkiem happeningów na temat, albo i nie na temat.
Najnowsza propozycja Teatru Nowego, “Mały książę” jest dowodem na to, że nie tylko można taki teatr robić, ale, że taki teatr jest bardzo potrzebny.

 

Wystawienie w obecnych czasach spektaklu w klasycznej formie, nie tylko jest czymś rzadkim i wyjątkowym, to także dowód na to, że zarówno dyrekcja, jak i reżyser posiadają kręgosłup moralny, którego nie dali sobie złamać przez wszechobecną Mafię Teatralną, która kształtuje obecny mainstream teatralny w Polsce. O takim teatrze należy mówić głośno, takiemu teatrowi należy kibicować i do takiego teatru należy chodzić!

 

 

 

Mały książę” wyjątkowy

 

 

 

 

„Mały książę” wyjątkowy!

„Mały książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego w reż. Cezarego Domagały w Teatrze Nowym w Zabrzu. Pisze Paweł Kluszczyński z Nowej Siły Krytycznej w recenzji pt. “Siła prostego przekazu”.

 

Pan Kluszczyński konstatuje – Najnowsza premiera Teatru Nowego w Zabrzu to spektakl wyjątkowy ze względu na to, że przygotowany w sposób tradycyjny. „Mały Książę” w reżyserii Cezarego Domagały jest wierną adaptacją książki Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Nie ma tutaj uwspółcześniania na siłę ani inscenizacyjnych eksperymentów. Autorka kostiumów Natalia Kołodziej zadbała o to, by aktorzy do złudzenia przypominali wizerunki postaci, które znamy z ilustracji autora książki. Może taka realizacja delikatnie trąci myszką, ale z pewnością stanowi atrakcyjną propozycję dla młodego odbiorcy.

 

Żeby swoją recenzję podsumować słowami – Reżyser wystawia „Małego Księcia” po raz nasty, w Zabrzu wraca do tego tytułu po trzydziestu latach. Warto wciąż przypominać, że dorosłość nie powinna zakłamywać świata pełnego pięknych istot, zatrzymać się i zachwycić zachodem słońca, odwrócić wzrok od swoich małoplanetarnych światów.

 

Paweł Kluszczyński

 

Fot. Paweł JaNic Janicki

 

Cała recenzja:

https://e-teatr.pl/sila-prostego-przekazu-46072


#teatr