Maklakiewicz ma znowu kaca

Maklakiewicz ma znowu kaca – piękna anegdota o mistrzu w tym rodzaju opowieści, nieodżałowanym Zdzisławie Maklakiewiczu.

Zdzisław Maklakiewicz był znakomitym aktorem, ale także bohaterem niezliczonych anegdot i ciętych ripost.

Oto jedna z nich:

Maklakiewicz ma znowu kaca

Maklakiewicz ma znowu kaca

ZDZISŁAW MAKLAKIEWICZ: przyszedł rano na plan filmowy i na próbie wkurzony reżyser zaczął się na niego drzeć:

”No, panie Maklakiewicz, pan znowu ma kaca, nie umie pan tekstu, jest pan nieprzygotowany!”

A Maklakiewicz na to bez mrugnięcia okiem:

”No, panie reżyserze, na takich uwagach to ja roli nie zbuduję”.

Kurtyna!

Zdzisław Maklakiewicz

Zdzisław Maklakiewicz (ur. 9 lipca 1927 w Warszawie, zm. 9 października 1977 tamże) – polski aktorteatralny i filmowy. Syn ekonomisty Władysława Maklakiewicza, i Czesławy z domu Normark; bratanek kompozytorów JanaFranciszka i Tadeusza.

Życiorys

Podczas II wojny światowej służył w Armii Krajowej. Brał udział w powstaniu warszawskim (pseud. „Hanzen”), walcząc w Śródmieściu jako strzelec w „kompanii motorowej Iskra” batalionu „Kiliński”. Po kapitulacji powstańczej Warszawy przewieziony do niemieckiego obozu jenieckiego (stalag XVIII-C Markt Pongau, nr jeniecki: 105022), skąd powrócił do Polski we wrześniu 1945.

W 1947 roku podjął studia aktorskie w Krakowie, potem w PWST w Warszawie – dyplom uzyskał w 1950 roku. Próbował studiować reżyserię, lecz nie skończył studiów. Był aktorem Teatru SyrenaTeatru Polskiego, Teatru Ludowego w Warszawie. Występował w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie. Od 1958 do 1962 był aktorem w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. W latach 1962–1964 grał w Teatrze Kameralnym i Teatrze Polskim we Wrocławiu. W latach 1967–1969 występował w Teatrze Starym w Krakowie, w latach siedemdziesiątych – w Teatrze Narodowym i Teatrze Rozmaitości w Warszawie.

Aktor był uzależniony od alkoholu. Został przypadkowo pobity przez milicjantów w pobliżu Hotelu Europejskiego w Warszawie. Kilka dni później zmarł.

Pierwszą żoną aktora była Renata Firek, z którą miał córkę Martę Maklakiewicz.

W wielu filmach (m.in. Andrzeja Kondratiuka) grywał razem z Janem Himilsbachem, którego był przyjacielem.

2 sierpnia 2009 prezydent Lech Kaczyński pośmiertnie odznaczył Maklakiewicza Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich, za osiągnięcia w pracy społecznej.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zdzis%C5%82aw_Maklakiewicz


#Maklakiewicz