Łódź, miasto umarłe

Łódź, miasto umarłe odnosi się do artykuliku rodem z pudelka, w którym pada kilka mocnych słów wyrwanych z kontekstu wypowiedzianych przez Bogusława Lindę…

 

Łódź miasto umarłeW Dzienniku Łódzkim pojawił się poniższy artykuł, który dzięki mocnemu tytułowi szybko obiegł Internet.

Dobrze by było, gdyby czytający go ludzie mogli umiejscowić go w odrobinę szerszym kontekście.

To, że Pan Wajda nigdy nie grzeszył do tego wspaniałego miasta większą miłością, jest w branży tajemnicą poliszynela. Już sam fakt, że swoją statuetkę Oscara postanowił pozostawić muzeum w Krakowie, a nie w Łódzkiej Filmówce, która zrobiła zeń reżysera o czymś świadczy.

A co do zamknięcia Łódzkiej Wytwórni Filmów Fabularnych, to nie chciałbym teraz wdawać się w skomplikowane struktury organizacyjne, ale koniec końców wyglądało to tak, że to Warszawa zadecydowała, aby zaorać łódzką Wytwórnię i przenieść przemysł filmowy do stolicy.

Łódź to wspaniałe miasto z niezwykłą historią, ale wszyscy jej włodarze po 89 roku nie mieli kompletnie pomysłu na to miasto.

Przemysł włókienniczy poległ w konkurencji z Chinami, przemysł filmowy został odstrzelony przez Warszawę, a nikt nie potrafił wylansować nowego pomysłu na miasto.

Tak, Łódź umiera, ale umiera już konsekwentnie od 1989 roku, a obecne próby poprawy infrastruktury bardziej bolą niż śmieszą, bo przypominają raczej pośmiertną kosmetykę zwłok, niż prawdziwe przywrócenie miastu życia.

Amen

 

Andrzej Wajda na planie filmowym w Łodzi, Bogusław Linda widzi Łódź umarłą

Dariusz Pawłowski

Dziennik Łódzki

Przed kamienicą u zbiegu ulic Wólczańskiej i Zielonej realizowano w sobotę zdjęcia do najnowszego filmu w reżyserii Andrzeja Wajdy – “Powidoki”. Obraz opowiada o kilku latach z życia Władysława Strzemińskiego, malarza, pedagoga, teoretyka sztuki, współtwórcy łódzkiego Muzeum Sztuki.
Film ma opowiadać o skomplikowanych, powojennych losach artysty, m.in. o usunięciu z Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych przez komunistyczne władze za niedostosowanie się do socjalistycznego realizmu. Właśnie scenę wyjścia Strzemińskiego w towarzystwie oburzonych studentów z budynku łódzkiej szkoły, po głosowaniu, które zadecydowało o usunięciu artysty z grona wykładowców uczelni, kręcono w sobotę w Łodzi.

Na planie byli, oprócz reżysera, m.in. Bogusław Linda odtwarzający rolę Strzemińskiego, operator Paweł Edelman, a także młodzi aktorzy grający w filmie: Zofia Wichłacz, Paulina Gałązka. W “Powidokach” występują również: Aleksandra Justa, Mariusz Bonaszewski, Maria Semotiuk, Bronisława Zamachowska (córka aktora, Zbigniewa i Aleksandry Justy).

CZYTAJ TEŻ: Andrzej Wajda kręci w Łodzi film

– Pokazujemy los artysty, którego w ciężkich czasach komunistyczna władza konsekwentnie niszczyła, aż do jego śmierci – wyjaśniał a planie Andrzej Wajda. – Postać Strzemińskiego zajmowała mnie od jakiś dwudziestu lat i doszedłem do wniosku, że powinienem ten film zrobić.

Strzemiński był inwalidą, w czasie I wojny światowej stracił nogę, rękę i wzrok w jednym oku.

– To oczywiście dodatkowa trudność dla aktora, by wyobrazić sobie i wiarygodnie przedstawić, jak w takiej sytuacji ten człowiek mógł sobie radzić z losem – podkreślił Bogusław Linda. – Myślę, że Andrzejowi Wajdzie zależy na tym, żeby przedstawić człowieka niezłomnego, który był wiernym sobie i swojej sztuce. I takie też jest moje aktorskie zadanie.

Andrzej Wajda i Bogusław Linda dobrze znają Łódź. Reżyser ukończył łódzką Szkołę Filmową, aktor nakręcił tu wiele ze swoich filmów.

– Pamiętam to miasto jako bardzo biedne, do dziś znajduję tu miejsce, które się nie zmieniły w stosunku do tego, co pamiętam ze studenckich lat – powiedział Andrzej Wajda.

Łódź to umarłe miasto meneli – dodał z żalem Bogusław Linda. – Umarła także Łódź filmowa, nie oszukujmy się. Łódź popełniła wielki błąd zamykając wytwórnię filmową, gdzie pracowało wielu fachowców, likwidując tym samym kulturę w tym mieście.

Ekipa filmu “Powidoki” będzie pracować w Łodzi do 30 października. Zdjęcia będą powstawać m.in. przy ulicach Wólczańskiej i Roosevelta.
www.dzienniklodzki.pl/artykul/9025671,andrzej-wajda-na-planie-filmowym-w-lodzi-boguslaw-linda-widzi-lodz-umarla,id,t.html?cookie=1


#Lodz