Lepper, czy Kaczyński?

Lepper, czy Kaczyński? – O krzykliwym i głośnym spektaklu, który bardziej przypomina banalny kabaret, niż prawdziwy teatr.

Teatr Słowackiego w Krakowie, pod wodzą nieomylnego bohatera narodowego, Krzysztofa G., kontynuuje swoje ciągłe robienie z siebie podnóżka dla Mafii Teatralnej. Tym razem posyłając na deski teatralne pupilka Mafii, Marcina Libera, który “wyreżyserował” przedstawienie pt. „Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć”. Tylko nie mógł się, ten bidulek, zdecydować, czy robi spektakl o Lepperze, czy Kaczyńskim.

 

A swoją drogą to bardzo ciekawe, czym Mafia Teatralna będzie teraz straszyć ze sceny, kiedy PiS został odsunięty od władzy. (Śmiech).

 

 

 

Lepper, czy Kaczyński

 

 

 

 

Lepper, czy Kaczyński?

Był sobie Andrzej
„Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć” Jarosława Murawskiego w reż. Marcina Libera w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Pisze Michał Centkowski w „Przeglądzie”.

 

Andrzej Lepper – populista, trybun ludowy, założyciel i lider chłopskiej partii społecznego protestu wyrosłej na fali gniewu ofiar kapitalistycznej transformacji. Wicepremier, którego kariera i życie zakończyły się w sposób tragiczny i tajemniczy. Lepper to bez wątpienia postać fascynująca, iście szekspirowska – jak zapowiadali twórcy. Niestety ich spektakl jest głośny, krzykliwy, lecz niewiele w gruncie rzeczy mówiący. Lepper choć zmultiplikowany w efektownej przestrzeni w biało czerwone pasy, właściwie nie istnieje. Nie dowiemy się z przedstawienia Libera zbyt wiele o korzeniach społecznego gniewu, które wyniosły go do władzy, ani o tym, co doprowadziło do jego samobójstwa.

Jest tu coś o chłopskich korzeniach narodu, niedojrzałości demokracji i ogólnej beznadziejności Polski, wreszcie i o tym, że inteligenci wsi nie rozumieją, choć się starają. Słowem nic, czego już byśmy ze sceny nie słyszeli.

 

Oglądamy więc rewię polityczno-satyryczną z całkiem zgrabnymi numerami „Nagrobków”. W jakiej sprawie – trudno powiedzieć. Chyba dlatego, że twórcy nie do końca wiedzieli, czy robią spektakl o Lepperze, czy jednak o Kaczyńskim.

 

Michał Centkowski

 

https://e-teatr.pl/byl-sobie-andrzej-42067

 

 

 

 

Andrzej Lepper

(ur. 13 czerwca 1954 w Stowięcinie, zm. 5 sierpnia 2011 w Warszawie) – polski polityk, rolnik i związkowiec, założyciel i pierwszy przewodniczący partii Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej i Związku Zawodowego Rolnictwa „Samoobrona”.

 

Poseł na Sejm IV i V kadencji w latach 2001–2007, wicemarszałek Sejmu IV i V kadencji. Poseł do Parlamentu Europejskiego V kadencji (2004)[2]. Wiceprezes Rady Ministrów oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie w rządzie Jarosława Kaczyńskiego (od 5 maja 2006 do 22 września 2006 oraz od 16 października 2006 do 9 lipca 2007). Kandydat w wyborach prezydenckich w 1995, 2000, 2005 i 2010.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej


#Lepper #TeatrSłowackiego #Kraków