Legionista, Wojtka Hübnera

Legionista – to następny przepiękny wiersz Wojtka Hübnera, który od dłuższego czasu swoim piórem wzbogaca moją zakładkę z poezją na blogu.

Legionista jest przepełniony nostalgią i nieznośną tęsknotą za tym, co utracone.

Legionista
circa 1914: A WWI French postcard showing a young boy as a soldier with a field gun. Translation reads ‘ If you don’t come out of your trenches I will fire another round’. (Photo by Hulton Archive/Getty Images)

LEGIONISTA

Karabiny z patyków strugane 
przed kolejną bitwą chłodzą lufy
strumieniem oranżady z jednej butelki lanej.
Na przedpolu Zarzewskiej i Kruczej 
generał Krzyś dzieli fajką pokoju
samoróbką z gazety i skradzionego ojcu
taniego gorzkiego tytoniu.
Zmierzcha. Matki z okien strzelają imionami
biorą w niewolę dzielnych żołnierzy
którzy stają się znów chłopcami
za sprawą kąpieli kolacji i pacierzy.

Za mamusię żeby zdrowa.
Za tatusia żeby wracał.
I za siostrę niech się chowa
tylko głowy nie zawraca.

Ostatni z podwórka schodzi Janek.
Jego ojciec utonął.
Matka jeszcze płynie w łódce szklanej
przez rzekę niespokojną.

Wojciech Hübner

Wojciech Maciej Hübner

Wojciech Maciej Hübner urodził się 11 stycznia 1964 roku w Łodzi. W 1983 roku zajął II miejsce w XXIV Łódzkiej Wiośnie Poetów. Autor tekstów piosenek do spektaklu «Przyjaciel Wesołego Diabła» według Kornela Makuszyńskiego w reżyserii Józefa Zbiróga (Teatr Nowy w Łodzi 1984). Publikował swoje wiersze w «Ziemi Kaliskiej», na antenie Łódzkiej Rozgłośni Polskiego Radia, w internecie. Współpracuje jako autor tekstów piosenek z Chórem UTW w Łodzi. Działa w grupie 
wolontariatu AktywniPlus.
https://www.facebook.com/wojciech.hubner.5?fref=ts

Legion

Legion albo legia (łac.legio) – podstawowa i największa jednostka taktyczna armii rzymskiej złożona przede wszystkim z ciężkozbrojnej piechoty. Odpowiednik współczesnej dywizji. W pierwszych trzech wiekach imperium armia rzymska liczyła od 25 do 34 legionów. W wyprawach legionów uczestniczyli również kamieniarze, cieśle, inżynierowie i inni rzemieślnicy (jako oddziały pomocnicze).

Nazwa

Nazwa oznacza dosłownie „pobór”. W początkowych okresach istnienia państwa rzymskiego oznaczało to całość wojska, czyli wszystkich mężczyzn powołanych pod broń. Przez wiele stuleci w legionach mogli służyć wyłącznie obywatele rzymscy.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Legion


#WojciechHubner