Legenda, Wojtka Hübnera

Legenda – to następny przepiękny wiersz Wojtka Hübnera, który od dłuższego czasu swoim piórem wzbogaca moją zakładkę z poezją na blogu.

Legenda to wiersz, który w tegorocznym Turnieju Jednego Wiersza ‘Od morza do Tatr” organizowanym przesz Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie został wyróżniony:

 

 

Legenda, Wojtka Hübnera

 

 

LEGENDA

 

nosił woreczek drobnych
którym wybrzękiwał modlitwę dziękczynną
za litościwe serce przechodni
stara Szymonowa twierdziła że uzbierał majątek
ma dom na obrzeżach miasta
i tylko dla niepoznaki sypia pod mostem
wyganiała go miotłą z podwórka
pewnie z zazdrości
a ja w tajemnicy nosiłem monetę
którą chciałem wrzucić do grającego woreczka
nie wierzyłem w dom pod miastem
z ufnością dziecka
rosła króla żebraków legenda
a on się kurczył każdego roku
i ciszej woreczek brzęczał
aż umilkł na końcu
tylko w mojej kieszeni jak ojcze nasz za litościwych
została moneta
patrzę przez nią na słońce
wtedy staje się bezcenna

 

Wojciech Hübner

 

 

Legenda

Legenda (coś, co należy przeczytać; coś do czytania; od łac. legere – czytać) – opowieść albo zbiór opowieści o postaci czy postaciach historycznych (lub też uważanych za historyczne). Zazwyczaj przekazywana w formie ustnej na długo przed utrwaleniem na piśmie. Legendy opowiadają o mędrcach, świętych, władcach, politykach, wojownikach lub innych popularnych bohaterach. Składają się często z nieprawdopodobnych albo nierealnych motywów. Różnią się od mitów tym, że mają podstawy historyczne i opowiadają o ludziach, a nie bogach – chociaż niekiedy różnica trudna jest do wytyczenia.

 

Nazwa wywodzi się z terminologii średniowiecznej i przyjęła się w językach zachodnich. W uroczystości świętych należało podczas liturgii czytać (łac. legendae erant) opowieści o ich życiu i cudach. W XII wieku, w źródłach francuskich, słowo legenda oznaczało dzieła hagiograficzne; już w późnym średniowieczu zaczęto je stosować także do opowieści o bohaterach historycznych. W XIX wieku badacze zaczęli terminem legenda określać gatunek literacki. We współczesnym piśmiennictwie legenda bywa mylona z mitem, baśnią i bajką, ponieważ niektórzy autorzy błędnie używają tych terminów zamiennie.

 

Najbardziej znane legendy dotyczą świętych (Jerzy, Mikołaj), wojowników (król Artur i jego rycerze), czy przestępców (Faust, Robin Hood). Współczesne składają się zazwyczaj z biograficznych plotek i anegdot dotyczących bohaterów kultury masowej, np. zmarłych gwiazd filmowych czy muzyków rockowych (Elvis Presley, Judy Garland, John Lennon). Legendy są jednym z podstawowych źródeł scenariuszy filmów hollywoodzkich.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/


#legenda