Lato w teatrze

Coraz więcej teatrów dostrzega potrzebę grania także w trakcie sezonu ogórkowego, latem i pojawia się lato w teatrze. Gorzej kiedy teatr zmienia się w plażę.

 

lato w teatrzeLato w teatrze, w różnych miejscach przybiera najróżniejsze formy,  ale cechą wspólną i nadrzędną moim zdaniem powinno być to, że daje się mieszkańcom miast, którzy z różnych powodów nie wyjeżdżają z miasta, szansę, żeby mogli doświadczyć także teatru latem.

Taki był cel nadrzędny prowadzonego przeze mnie przez kilka lat Lata w Malarni i wygląda na to, że taki cel przyświeca także innym teatrom, które organizują jakieś lato w teatrze.

Ale nie wszystkim.

Gorzej, kiedy dyrekcja robi wszystko, żeby się wykazać  przed zatrudniającym ją organizatorem i chce, żeby teatr wyglądał na społecznie zaangażowany, wychodzi na siłę z teatru i próbuje różnymi pseudozadaniami, które wyglądają znakomicie w sprawozdaniach na papierze, zaktywizować swoich widzów.

Widzów, którzy wcale nie chcą być zaktywizowani, którzy nie chcą żeby teatr do nich wychodził, tylko chcą po prostu przyjść do teatru.

I tak informują mnie życzliwi widzowie, że jednemu z teatrów tak się to wszystko pokićkało, że wydrukował baloniki, torby plażowe i uskutecznia najróżniejsze formy psuedoaktywizacji zaczynając od warsztatów z fotografii wakacyjnej, a pewnie na budowaniu zamków z piasku, kończąc.

Otóż śpieszę poinformować, że moim skromnym zdaniem to teatr ma być dla widzów, a nie widz dla teatru i to lato ma przyjść do teatru, a nie teatr robić sobie lato, a jeśli ktoś myśli, że zaangażowanie społeczne zyskuje się szpadelkiem i wiaderkiem, budując babki z piasku i uważając, że w ten sposób tworzy lato w teatrze, to ja myślę, że lepiej, żeby założył dom kultury nad morzem i kontynuował swoją kulturalno-oświatową działalność dla wczasowiczów na plaży, a nie spragnionych prawdziwego teatru widzów, którzy na taką właśnie plażę nie mogą wyjechać.

Amen

 

Teatr

Teatr – rodzaj sztuki widowiskowej, w której aktor lub grupa aktorów na żywo daje przedstawienie dla zgromadzonej publiczności. Terminem teatr określa się też sam spektakl teatralny lub też budynek, w którym jest grany.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Teatr

_______________________________________________________________________________
#LatowTeatrze