Łamanie obyczajności nago na balkonie sie22

Tags

Related Posts

Share This

Łamanie obyczajności nago na balkonie

Łamanie obyczajności nago na balkonie – to następny odcinek znakomitej książki Anny Rychter, Trener Duszy o życiu codziennym kobiet we współczesnej Polsce.

 

Łamanie obyczajności nago na balkonie

 

Łamanie obyczajności nago na balkonie

Jesienna, kiedy tylko miała taką wolną chwilę jak teraz, zaczynała od razu tęsknić za tamtymi ludźmi, miejscami i zapachami, które utrwaliły się w jej pamięci na zawsze. Patrzyła na niespiesznie mijane domy i marzyła, który z nich chciałaby mieć, co by w nim zmieniła, jak zagospodarowałaby ogród  i plac przed domem, jaki dałaby kolor tynku i jakie kwiaty na tarasie najlepiej by do niego pasowały. Nie znosiła mieszkania w bloku i w takiej chwili zawsze to sobie uświadamiała. Ktoś, tak jak ona, urodzony „na wolności”, gdzie była duża przestrzeń domu i ogrodu i można było wyjść z rana w koszuli nocnej wprost na trawę, w bloku czuł się po prostu jak więzień. I to jeszcze płacący niemały czynsz. Nawet balkon – skrawek wolności wystający ze ściany blokowiska nigdy nie gwarantował swobody. Stanie na nim rano w bieliźnie uchodziło za łamanie obyczajności.

Przez cienkie ściany mieszkania słychać było w nocy, jak sąsiad z czwartego piętra męczy nad sedesem przerośniętą prostatę, cierpiąca na bezsenność samotna staruszka zza ściany o czwartej rano pierze w pralce wirnikowej swoje czyste ręczniki, a emerytka z parteru odkurza mieszkanie  w niedzielę tuż po wysłuchaniu mszy świętej w radio.

Co sobotę z rana wiadomo było co robi w Londynie syn nauczycielki z pierwszego piętra, bo systematycznie o tej porze miał zwyczaj dzwonić do matki, żeby zdać jej relację ze zmywaka nad Tamizą. A ona prosiła go operowym głosem, by dbał o siebie w tym nieprzyjaznym słowiańskiej duszy klimacie……

C.D.N.

Anna Rychter

strona, gdzie można kupić całą książkę:
https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=trener_duszy,druk


#trenerduszy #zyciecoedziennewpolsce