Kurczak w czerwonym wermucie

Kurczak w czerwonym wermucie – to znakomite danie niewiadomego pochodzenia, ale jest niezwykle pyszne i bardzo proste w przyrządzeniu.

Kiedyś podpatrzyłem ten przepis w telewizji u Jamiego Oliviera, ale on doprawił na końcu wszystko estragonem, a ponieważ nie wszyscy lubią tę specyficzną przyprawę, ja zmodyfikowałem odrobinę przepis i mój kurczak w czerwonym wermucie jest z dodatkiem oregano, a nie estragonu.

Tekst czytelny na komórce:
https://www.facebook.com/grzegorz.kempinsky/posts/10219860367754049

 

Kurczak w czerwonym wermucie

 

Kurczak w czerwonym wermucie
2 porcje. Szybkie przygotowanie 10 minut. Wolne gotowanie 40 minut.

 

2 nogi z kurczaka wolnowybiegowego

4 ząbki czosnku

200 g zielonych winogron bezpestkowych

200 g ciemnych winogron bezpestkowych

200 ml czerwonego wermutu (może być całkiem tani. Nie musi być markowy i drogi – patrz obrazek poniżej)

masło i olej do smażenia

sól, czarny pieprze i oregano do smaku

  1. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni
  2. Natrzyj nogi z kurczaka olejem ze wszystkich stron, dopraw solą i pieprzem, połóż na patelni skóra do dołu i dodaj łyżkę masła, bo kurczak smażony na oleju i maśle lepiej smakuje, a na samym maśle by się spalił.
  3. Smaż kilka minut ze wszystkich stron, aż nogi przyrumienią się na złoto, po czym pokrój w cienkie plasterki ząbki czosnku, dorzuć na patelnię i dodaj winogrona, bez łodyżek. (Zostaw kilka winogron, żeby dodać je na końcu, albowiem wtedy będziesz miał dwa rodzaje smaku i faktury winogron w daniu.
  4. Przewróć nogi skórą do góry, wlej wermut na patelnię i wstaw patelnię do piekarnika na około 40 minut, żeby kurczak się przyrumienił i upiekł w środku, a sos zgęstniał.
  5. Po wyciągnięciu z piekarnika, dopraw oregano, dorzuć pozostałe, surowe winogrona, zamieszaj i rozłóż na talerze.

Gotowe!

Moim zdaniem ten kurczak smakuje najlepiej, podany z białym ryżem, ale ziemniaki pure lub grzanki, także się nadają.

Smacznego!

 

Wermut

Wermut – wino aromatyzowane dodatkami ziołowymi i korzennymi (najczęściej piołunem, a także szałwią, kolendrą, goździkami, gałką muszkatołową i in.). Wermuty zalicza się do win deserowych. Zawartość alkoholu waha się w granicach 12–20% obj.[1] (może być wzmacniane alkoholem). Bywa dosładzane cukrem lub karmelem. Nazwa trunku pochodzi od niemieckiego słowa Wermut oznaczającego piołun.

Początkowo był to napój leczniczy. Za wynalazcę wermutu uchodzi kupiec z Turynu Antonio Benedetto Carpano. Wino było wówczas zaprawiane piołunem. Dzisiejsza nazwa powstała dopiero w XIX w. Napój stał się popularny, pity nie tylko dla zdrowia, ale i dla przyjemności.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wermut

 

Kurczak w czerwonym wermucie

 


#Kurczak