Kurczak tandoori

Kurczak Tandoori – Z kuchni indyjskiej toleruję tylko i wyłącznie dania tandoori, a przepyszny kurczak tandoori jest wyjątkowo łatwy do przyrządzenia.

Nazwa kurczak tandoori pochodzi od glinianego pieca tandoori, który cechuje się wyjątkowo wysoką temperaturą przyrządzania, ale jest to także sposób przyprawiania potraw, który jako jedyny z kuchni indyjskiej odpowiada moim kubkom smakowym. A nawet bez pieca, dania przyrządzane w ten sposób są przepyszne.

 

 

 

Kurczak Tandoori

 

 

 

 

Kurczak Tandoori

(4 osoby)

 

1 kg całych udek, pałek, lub podudzi z kurczaka. (Musi być mięso z kością)

 

4 ząbki czosnku przeciśniętego przez praskę

 

1/2 drobno startej cebuli

 

1 łyżka stołowa startego, świeżego imbiru

 

1 łyżka stołowa słodkiej mielonej papryki

 

1 łyżka stołowa ostrej mielonej papryki

 

1 łyżka stołowa miodu

 

2 łyżki stołowe oliwy lub oleju

 

sok z połowy cytryny

 

1 łyżka stołowa przecieru pomidorowego

 

250 ml gęstego jogurtu

 

kilka kropel barwnika spożywczego

 

sól

 

 

 

 

 

1. Zdjąć skórkę z podudzi (skórki nie są potrzebne, ale jeżeli chcecie, można usmażyć je osobno wraz z kurczakiem. Robią się chrupiące i są pyszne.)

 

2. Podudzia osuszyć papierowym ręcznikiem, doprawić solą, ostrą i słodką papryką, włożyć je do dużej plastikowej lub szklanej miski i dodać oliwę lub olej i dłońmi dokładnie nasmarować kurczaka.

 

3. Następnie dodać imbir, czosnek, cebulę, miód, koncentrat pomidorowy, sok z cytryny i ponownie nasmarować kurczaka.

 

4. Dodać jogurt naturalny i barwnik jeśli używamy, wszystko delikatnie wymieszać i odstawić do zamarynowania (na noc do lodówki lub na minimum 3 godziny na blat kuchenny).

 

5. Udka kurczaka wyjąć z marynaty (nie oczyszczać z marynaty), pozostałą marynatę zgromadzoną na dnie miski wyrzucić, nie będzie już potrzebna.

 

6. Kurczaka ułożyć na grillu i grillować przez 60 minut, lub piec na kratce w piekarniku nagrzanym do 200 stopni również przez 60 minut, od czasu do czasu przewracając podudzia na drugą stronę.

 

Gotowe!

 

 

Kurczak tandoori moim zdaniem najlepiej smakuje podany z ryżem (może być z szafranem, albo z zielonym groszkiem), krążkami surowej, czerwonej cebuli, dużym kleksem gęstego jogurtu i koniecznie spryskany sokiem z cytryny, ale są także warianty podawane z kuskusem, sosem miętowym, chlebkami naan, a nawet świeżą bagietką.

 

Mój przepis jest nieco zmodyfikowany, bo nie zawiera przyprawy garam masala, której nie lubię, ale wy możecie oczywiście ją dodać do marynaty.

 

W ten sam sposób można przyrządzać inne mięsa, szczególnie jagnięcinę, a także owoce morza, jak krewetki.

 

 

 

 

Tandoor

Tandoor (hind. tandūr, tannūr; pers. tanūr, arab. tannūr) – gliniany piec w kształcie dzbana używany w Indiach oraz innych regionach południowej Azji, opalany węglem drzewnym, drewnem lub nawozem, zaś konserwowany liśćmi szpinaku. Temperatura pieczenia przekracza 480 °C.

 

Potrawy przygotowane w piecu mają niepowtarzalny smak i określa się je wspólnym mianem tandoori. Zazwyczaj opieka się w nim różne gatunki mięsa wcześniej marynowane, a także owoce morza i warzywa oraz placki naan. Ze względu na wysoką temperaturę i krótki czas pieczenia, przygotowywane dania są chrupkie i soczyste.

 

Współczesne piece tandoor wykonane są z cegieł bądź metalu i najczęściej opalane są gazem.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tandoor

 

 

 

 

Tandoori

Tandoori – kolorowe i wonne potrawy kuchni indyjskiej przygotowywane w specjalnym glinianym piecu tandoor. Przed włożeniem do pieca mięso marynuje się w jogurcie i przyprawach oraz barwi na czerwono kaszmirską chili lub na żółto szafranem. Ponieważ czas pieczenia jest krótki, kolor potrawy pozostaje bardzo intensywny, zaś mięso pieczone bezpośrednio nad gorącym paleniskiem nie wysycha i pozostaje miękkie.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tandoori


#Kurczak