Kurczak po turecku (Osmańsku)

Kurczak po turecku – to prosty przepis rodem z kuchni osmańskiej, która wyróżnia się delikatnością smaków i dużą różnorodnością przypraw i dodatków.

Mój kurczak po turecku może równie dobrze być indykiem po turecku, którego osobiście preferuję ponieważ ma według mnie o wiele smaczniejsze mięso.

Kurczak po turecku

Kurczak po turecku (4 osoby)

DO SOLANKI:

1 litr wody

2 łyżki stołowe soli

5 ziarenek ziela angielskiego, 5 liści laurowych.

DO MARYNATY:

Olej, lub oliwa, sumak (już do kupienia w każdym hipermarkecie) papryka wędzona, papryka słodka, papryka ostra, 1 łyżka stołowa pasty chili (może być sambal oelek)

500 g piersi kurczaka, lub piersi indyka

1 duża papryka zielona

1 duża papryka czerwona

1 duża cebula

200 g rodzynek

50 g blanszowanych migdałów

sól, sumak, suszony tymianek i suszone oregano do smaku

1. Kroimy mięso w kęsy na raz i zanurzamy w solance składającej się z wody, ziaren ziela angielskiego i liści laurowych i soli. Zalewamy mięso tak żeby solanka je przykryła i odstawiamy na godzinę w zimne miejsce.

2. Odsączamy mięso i suszymy je papierowym ręcznikiem, po czym obsypujemy 1 łyżką stołową papryki czerwonej, 1 łyżką stołową papryki wędzonej, 1 łyżką stołową sumaku, pastą chili, solą i polewamy oliwą tak, żeby marynata oblepiła mięso.

3. Kroimy cebulę w piórka i rumienimy na oleju w patelni. Wyjmujemy je na talerz i smażymy teraz papryki pokrojone w kawałki na jeden kęs. Kiedy uniesie się charakterystyczny zapach smażonej papryki, przerywamy smażenie i odkładamy na talerz z cebulą. (Nie przeciągamy papryki, żeby zachowała chrupkość.)

5. Smażymy teraz zamarynowane mięso, aż się zarumieni, dorzucamy warzywa, rodzynki, dolewamy ~1/2 l wody, żeby powstał gęsty sos. Solimy i doprawiamy suszonym oregano i suszonym tymiankiem.

Gotowe!

Podajemy z przyprażonymi na suchej patelni migdałami najlepiej na białym ryżu.

SMACZNEGO!!!

Sumak

Sumak (Rhus L.) – rodzaj roślin należący do rodziny nanerczowatych. Należy do niego ok. 200 gatunków roślin. Gatunkiem typowym jest Rhus coriaria L..

Sumak pochodzi z jagód (owoców) dziko rosnącego krzaka, który rośnie  na wszystkich obszarach śródziemnomorskich, zwłaszcza na Sycylii i południowych Włoszech oraz w części środkowej Bliskiego Wschodu głównie w Iranie.

Jest niezbędnym składnikiem w kuchni arabskiej i jest używany zamiast cytryny ze względu na swoją kwaskowatość i cierpkość.

Wiele innych odmian sumaka występuje w umiarkowanych regionach świata. W Ameryce Północnej odmianę “Rhus glabra” używa się  w przemyśle garbarskim oraz dla jej właściwości leczniczych.

www.przyprawowy.pl/sum


#KuchniaTurecka