Kultury, człowieku!

Kultury, człowieku! To znakomity artykuł Grzegorza Pawlaka, świetnego aktora i lektora, który ostatnio często zaskakuje mnie bardzo trafnymi wpisami na temat kultury polskiej i nie tylko.

 

kulturyKultury człowieku! to artykuł o tym, co tak naprawdę jest ważne i czego coraz częściej brakuje wokół nas:

 

Grzegorz Pawlak

Próbuje pisać o sztuce, kulturze – tym ,czym żyję na co dzień, czemu oddałem swoje serce i duszę. Tak naprawdę, mam GDZIEŚ politykę, jeśli pomija ona LUDZKI kontekst. Mam GDZIEŚ tzw. „KULTURĘ” – jeśli czyni podobnie!!!!

Przykład pierwszy:
Poszedłem kiedyś na casting do reklamy, gdzie startowali przedstawiciele trzech grup wiekowych: córki i synowie (około 16 – 19 lat), matki i ojcowie (40 – 45 lat) i babcie i dziadkowie (około 60 – 65 lat). Dziewczęta poprawiały makijaże, chłopcy „nażelowane” czupryny, „rodzice i dziadkowie” cierpliwie czekali na swoją kolejkę. Wyszedł młody, BARDZO pewny siebie „reżyser” (niebywale dumny ze swojej funkcji, też „nażelowany”) i rozejrzał się dookoła po czekających na swoją kolejkę „delikwentach”. Jak podsłuchałem, z wykształcenia matematyk. I odezwał się wtedy jeden ze starszych aktorów (kiedyś mówiło się „aktorusów”), chyba z któregoś ze śląskich teatrów. Twarz znana w środowisku, ale nie z pierwszych stron tabloidów. Jeden z tych, którzy o teatrze wiedzą wszystko, grzecznie zapytał: „Czy mógłbym teraz zagrać swoje, bo muszę zdążyć na pociąg, mam wieczorem spektakl?”.Na co w/w „reżyser” spojrzał na niego, jak na „coś, co śmiało zakłócić mu spokój”, prześliznął się po nim wzrokiem i powiedział, do wysoce atrakcyjnego kącika, w którym czekały, z już poprawionym makijażem, dziewczęta: „chodźcie, dziewczyny, teraz wy”. Wyszedłem.


Przykład drugi:
Podczas jednej z premier „Filmu z polskim dubbingiem” (kiedyś to była TRADYCJA, przynajmniej podczas premiery, przed rozpoczęciem projekcji, publiczność miała szansę i okazję zobaczyć ŚWIETNYCH AKTORÓW DUBBINGOWYCH, którzy zasługują na taki sam szacunek i podziw, jak wszyscy inni przedstawiciele tego zawodu. Zawodu AKTORA!!!! ) pojawiła się ekipa programu telewizyjnego, który był programem, przynajmniej z nazwy, KULTURALNYM. Prowadzący wyraził chęć porozmawiania z aktorami, którzy wzięli udział w dubbingu. Kiedy wskazano mu grupkę PIEKIELNIE ZDOLNYCH, ale, niestety, niezbyt znanych, powiedział po prostu: „Ale, KTO TO JEST?! . Dajcie mi jakieś medialne RYJE!!!!” Wyszedłem


Przykład trzeci:
Program telewizyjny. Nieważne w jakiej stacji. Zero obiektywizmu. ZERO szacunku. ZERO KULTURY!!! Wiem, jak jedni będą pluć na drugich, mniej, lub bardziej (raczej mniej, bo wydawcy się nie wyrabiają ) niewyszukanym jadem. Żenada. Wyłączyłem!!!!


Internet, Facebook – z wyjątkami – TO SAMO!!!!


To gdzie się podziała KULTURA, EMPATIA, SZACUNEK DLA DRUGIEGO CZŁOWIEKA!!!!!?????


Bo chyba o TO nieustannie walczymy???!!!!


Próbuję od lat zadawać nieustannie TO SAMO PYTANIE:


„Czy jeśli jakiegoś CZŁOWIEKA potrąci samochód, to PIERWSZYM PYTANIEM, JAKIE MU ZADAM będzie: jesteś z P. O., z PIS’u, czy od KUKIZA???!!!! Nie, KUŹWA!!!!! Będę PRÓBOWAŁ MU POMÓC!!!! A jeśli ktoś jednak zapyta, to myślę, że raczej NIE MAM Z NIM O CZYM ROZMAWIAĆ!!!!!
https://www.facebook.com/grzegorz.pawlak.526?pnref=story

 

Ja mogę tylko dodać:

Amen

_____________________________________________________________________________
#kultura