Kto znajdzie wartość?

“Kto znajdzie wartość?” to emocjonalny, ale bardzo ważny moim zdaniem wpis Grzegorza Pawlaka na Facebooku o upadku systemu wartości.

 

“Kto znajdzie wartość?”

Kto znajdzie wartośćWiecie co?

Dorastałem w świecie, kiedy talent był wartością.

Jaka to zdumiewająca „paranoja”, kiedy w czasach, gdy nie było co jeść, istniał snobizm na „sztukę wyższą”.

Człowiek, który był obeznany z historią sztuki, literatury i, do tego, miał swój osąd, był „coś wart”. Większość, w miarę wykształconych ludzi wiedziała, kim jest Franciszek Starowieyski, Tadeusz Kantor, Zdzisław Beksiński… I nikt wtedy nie pytał: „co z tego masz?!”

KTO dziś ceni malarstwo? Kto dziś wie, kim są: Maksymilian Novak-Zemplinski, Karol Bąk, Michał Sufczyński, Jacek Yerka, Wojciech Siudmak, Alen Kopera, czy wreszcie, genialni: Paweł Trybalski czy Piotr Strelnik ?! KTO?!

W komunistycznej nędzy, kiedy, przy piwie, którego szukaliśmy, w poznańskich sklepach, przez kilka godzin z Roland Nowak (pamiętam i wspominam) i siedzieliśmy do rana słuchając (bez Youtube’a, iTunes, Spotify) piosenek Włodzimierza Wysockiego, Marka Gałązki (piosenki Stachury), Jacka Kaczmarskiego, face to face, kłócąc się i spierając, kto ma rację, czyj system wartości jest bliższy „prawdzie”, do której każdy z nas próbował się zbliżyć.

Zdaję sobie sprawę, że w kontekście dzisiejszej „walki o sukces” nie ma to znaczenia. „,Qźwa, mam kaloryfer, dobrze się ubieram, fajnie wyglądam, jestem europejczykiem, wyznaję wartości, które, jak wierzę, wyznaje cały współczesny świat”!

DLACZEGO!? Dlaczego cały ten świat ma mnie w dupie?! SZUKAJMY ODPOWIEDZI!!!!!

No, może jak się postaram, dam radę!

I co? : nasze „Orły”, czy „Telekamery”? Z przeproszeniem – chujać tam! Nasz grajdoł, nasze mini – problemy! Kogo to obchodzi, oprócz naszych „kontekstów”? Nie ujmując NIC, TYM, wyjątkowo utalentowanym, a uwikłanym.

Kieślowski nie żyje. W tym całym „komunistycznym gównie” on, jeden z niewielu, znalazł „ludzkie uniwersalności”.

Mam pytanie: Kto, w obecnym “wariactwie”, znajdzie wartość, taką, która przetrwa, zapisze się w pamięci ŚWIATA!? Jakąś, nie z tych, za które, wiadomo, że “świat nas pogłaszcze po główce” i wynagrodzi.

ZAPRASZAM!!!! PRÓBUJMY!!!!

Grzegorz Pawlak
https://www.facebook.com/grzegorz.pawlak.526/posts/1114826738569327


#Polska